Zidane’ımsı Hareketler: Younes Belhanda

Processed with VSCO with a4 preset

29 Haziran 2017’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na Faslı bir yıldız indi. Şuan bile kimileri ona ”yıldız” diye hitap edilmesini bırakın onu takımda istemiyor bile. Benim ise onun yıldız olduğundan şüphem yok.Belki de Sneijder’in hala Galatasaray’ın sözleşmeli futbolcusu iken 10 numaralı formanın Belhanda’ya verilmesi bunun altındaki temeldir. Ama bunu Belhanda’nın suçuymuş gibi göstermek veya bu yüzden Belhanda’ya ön yargı ile yaklaşmak zerre anlam veremediğim hareketlerden biridir.

Adam hissettiğinden midir,içine mi doğmuştur bilinmez Montpellier başkanı Nicollin ”Ölsem de Belhanda’yı Türkiye’ye satmam” demiş ardından Belhanda’nın Türkiye’ye geldiği gün kendisi vefat etmiştir.

  First Touch:17  Technique:17

Yukarıdakilerin ne anlama geldiğini Football Manager oyununu oynayanlar gayet iyi bilir.Orta saha oynayan bir oyuncudaki önemi de su götürmez bir gerçektir. Ali Ece abimiz,Belhanda Nice’te oynarken paslarının zaman zaman Zidane’ı hatırlatacak kadar iyi olduğunu,zaman zaman ise beklentilerin altında kaldığını ve maç içinde kontrolünü kaybettiğini söylemiş. Belhanda öyle bir oyuncu ki,10 Numara’ya koy oynasın,8 numara koy oynasın,sol kanat koy oynasın.
Belhanda’nın Feghouli ile birlikte Spor Toto Süper Ligi’n en yetenekli ilk 5’ine girebileceğini düşünüyorum. Dar alanda çok başarılı. Belhanda’nın 8 numarada çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.Hatta şöyle bir tweet atmışlığım var:

Tweetimde 10 numara olarak yazmamın sebebi hem forma numarası olarak,hem de Tudor zamanında 10 numaradan başka bölgede oynamamasıydı. Her yönüyle mükemmel oynayan bir oyuncu olarak gördüğüm Belhanda’yı 8 numarada ”İki yönlü orta saha” olarak oynatmak bana göre performansını bir üst seviyeye taşıyacaktır. Bazen öfke kontrolünde sıkıntılar yaşıyor. Bu sorunu disiplin altında tutulursa,oyunun defansif yönüne katkısı daha fazla olacaktır ki zaman zaman çok başarılı top kapmaları oluyor. Gördüğü kırmızı kartlar ise biraz önce bahsettiğim öfke kontrolü yüzünden. Belhanda’ya kırmızılar için kızarım ama onu asla silmem. Younes Belhanda STSL’nin orta saha yetenek ortalamasının inanılmaz üstünde bir isim.

 Bu yazıyı Younes Belhanda çok eleştirildiği için yazdım.Bu kadar eleştiriyi hak etmediğini düşünüyorum.Yetenekleri inanılmaz.Orta saha için ne olursa olsun çok faydası olduğunu düşünüyorum ve takım kalitesinin seviyesini arttıran bir oyuncu.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın