Zaman Yolculuğu Konulu En İyi 5 Film

Zaman Yolculuğu Konulu En İyi 5 Film

Bilim Kurgu filmleri her zaman bizlerin ufkunu açar, hayal etmemizi sağlar. Bazı filmler vardır ki, etkisinden uzun bir süre çıkamayız, karakterlerle bütünleşiriz ve keşke bende orda olsaydım deriz. Bu yazımızda bilim kurgu filmlerinin en can alıcılarından olan zaman yolculuğu konulu filmleri inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Punisher olmak için doğmuş: Jon Bernthal

Hepimiz geçmişe gidip tarihi olayları görmek veya geleceğe gidip gelişmeleri görmek istemişizdir. Belki bunları hiçbir zaman başaramayacağız (Bilime göre hayli zor) ama o duyguları bir nebze de olsa filmler sayesinde yaşayabiliriz. Bu yazımızda en iyi 5 zaman yolculuğu konulu filmi inceleyeceğimizi belirttik ama listede sizin beğendiğiniz veya IMDb’nin top 5’i olmayacak. İzlemeniz gereken ve Mazeretsiz’e göre en iyi 5 filmi göreceksiniz. Daha fazla uzatmadan başlayalım!

5) Zaman Makinesi 1973

Listemize bir Türk filmi ile başlayalım istedik. Aslında muhteşem bir kurguya veya hikayeye sahip değil ancak Türkçe olması, Türkiye’de geçiyor olması bizce yeterli 🙂 Filmde solcuları sağcıları görecek, o zamanın İstanbul’unu deneyimleyebileceksiniz.

Hikayemiz zengin bir aile çocuğu Tolga’nın babasının ölmesi ve ona sadece eski model bir araba bırakmasıyla başlıyor. Buna sinirlenen Tolga arabaya hor davranıyor ancak bir şeyi bilmiyor; araba bir zaman makinesi! Sonrasında başından geçen olayları izliyoruz.

Ayrıca A.R.O.G’u mu eklesek, bunu mu eklesek diye çok düşündük. Bu yüzden bu filmin yerine A.R.O.G’u da sayabiliriz. İzlemediyseniz izlemeyi unutmayın!

Zaman Makinesi 1973
Zaman Makinesi 1973

4) Kelebek Etkisi

Bu filmi mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur. 2004 yılında sinemaseverlerle buluşan filmimiz çok fazla yankı uyandırmıştı. Bilim kurgunun içinde gerilime de yer veren bu film, sizi psikolojik olarak etkileyebilir.

Hikayemiz, çocukken birçok psikolojik sıkıntı yaşamış olan Evan’ın geçmişe yolculuk edebilmesini fark etmesiyle başlar. Böylece karakterimiz geçmişe gidip kötü anılarını yok edecektir, ancak karşısında zorlu bir yol vardır.

Kelebek Etkisi
Kelebek Etkisi

3) Bugün Aslında Dündü

Eğlenceyi ve bilim kurguyu bir arada barındıran filmimiz, diğer bilim kurgu filmlerinin aksine yerinde sayan bir adamı konu alıyor. 1993 yılında çıkmasına rağmen sizi zevkle ekrana bağlayacak olan bu filmi izlemeyi unutmayın.

Hikayemiz, bir spiker olan Phil’in 2 Şubat gününe tıkanıp kalmasını konu alıyor. Groundhog Day ismi verilen bu özel günde Pensilvanya’nın küçük bir kasabasına şenliklere katılmaya gider. Phil’e bu gün zehir gibi gelir. O günden sonra sonra uyandığında kendini aynı günde bulur. Bu gün Phil’in korkulu rüyası olacaktır, tekrar tekrar o günü yaşamak zorundadır.

Bugün Aslında Dündü
Bugün Aslında Dündü

2)Deja Vu

Aksiyon ve Bilim Kurguyu harmanlayan bu film, bir bilmeceyi çözmek için girilen macerayı anlatıyor. Aksiyon severler mutlaka göz atmalı.

Hikayemiz, Carlin isimli bir ajana New Orleans’ta yaşanan bir patlamanın soruşturması verilir. Amerikan Polis Teşkilatının geliştirmiş olduğu teknoloji ile geçmişe gidecek patlamanın seyrini değiştirecektir. Bu riskli bir iştir ve tek bir şans vardır.

Deja Vu
Deja Vu

1) Geleceğe Dönüş

Bu film serisini hala izlemediyseniz çok şey kaybediyorsunuz! 3 filmden oluşan Back To The Future, tüm zaman temalı filmlere taş çıkartacak cinsten. 1985 yılında çıkmasına rağmen hala zirvede olan ve o günlere göre devrim niteliğinde olan bu film, tüm bilim kurgu severlerin izlemesi gereken bir film. Hala izlemediyseniz hemen bu sayfayı kapatın ve izlemeye gidin.

Hikayemiz, Profesör Emmet Brown’ın bir DeLorean aracında zaman makinesi icat etmesi ile başlar. Yakın arkadaşı olan genç ve serseri Marty ile maceradan maceraya koşacaklar, geçmişi ve geleceği düzeltmeye çalışacaklardır. 3 filmde de birbirine bağlı ama farklı konular işlenir. Birince filmde geçmişe giderken, ikincisinde ve üçüncüsünde hem geçmişe hem geleceğe giderler.

Geleceğe Dönüş
Geleceğe Dönüş
Bakmadan Geçme!  Filmlerin Görsel Efektleri Hangi Programlar ile Yapılıyor?

Listemize Interstellar gibi filmleri eklemedik çünkü tamamen zaman yolculuğu odaklı olmasını istedik. Ayrıca şu filmlere de bir göz atabilirsiniz:

 • A.R.O.G
 • Project Almanac
 • Time After Time
 • About Time
 • Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 • Terminatör
 • Karanlık Yolculuk
 • 12 Maymun
 • Yaşam Şifresi
 • Star Trek
 • Keşke 30 Olsam
 • Suç Zamanı
 • The Time Machine
 • Zaman Yolcusunun Karısı

Yazımızın sonuna geldik. Listede olmayıp sizin önerdiğiniz zaman yolculuğunu konu alan filmler var mı? Görüşlerinizi hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikKredi Notu Nedir?
Sonraki İçerikPython Yazmak İçin Kullanabileceğiniz 3 Ortam
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın