Yurtdışından Telefon Getirmek Mantıklı Mı?

yurtdışından telefon

Ülkemizde pahalı olan telefonlar, yurtdışında daha ucuza alınabiliyor. Peki yurtdışından telefon alıp getirmek mantıklı mı? Bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Bütçenize Göre En İyi 10 Akıllı Telefon

iPhone X’in ABD satış fiyatı 999$ yani 4.750TL. Türkiye satış fiyatı ise 1430$ yani 6800TL! Yani arada neredeyse 450-500$ fark var. Peki yurtdışından bu telefonu alıp gelsek, vergi öder miyiz, yurtiçinde kullanabilir miyiz? Hepimiz bunları düşündük, bu yazıda bu sorulara cevap arayacağız.

Vergi ve Türkiye

Vergi, devletlerin kullanması gereken bir sistemdir ancak bildiğimiz gibi bizim ülkemizde ipin ucu biraz kaçtı. Motorlu araçlardan, teknolojik aletlere kadar neredeyse ürünün fiyatında vergi veriyoruz. Bu da acaba ürünleri yurt dışından mı temin etsek sorusunu akla getiriyor.

Yurtdışından Telefon Alırken

Eskiden daha kolay bir işlem olan yurtdışından telefon getirme mevzusu günümüzde biraz zor. Şimdi teker teker yapmanız gereken şeylere bakalım:

Yurtdışından telefon almaya karar verdiniz. Ancak birinci yapmanız gereken şey yurtdışına çıkmak. Eğer ki başkasına aldıracağım derseniz bile telefonunuzu Türkiye hatlarına uyumlu hale getirmek için pasaportunuzun olması ve bu telefonu pasaportunuza işletmeniz gerekiyor. İşleteceğiniz pasaportunda 3 ay içinde kullanılmış olması ve telefonun gidilen ülkeden alınmış olması gerekiyor. Yani burada size söylenmek istenen, git kendin al yoksa işin zor.

Gittik telefonu aldık, geri döndük, devlete para ödeyecek miyiz?

Telefonu telefon olarak kullanmak istiyorsanız, evet ödeyeceksiniz. Yurtdışından getirdiğiniz telefonların Türkiye IMEI kaydı bulunmaz. Telefonunuzu ülkeye döndükten sonra 120 gün içinde pasaportunuza işletip, IMEI kaydını yaptırmanız gerekiyor. Tabi bir süreçte bir miktar para ödüyorsunuz.

İşin özü, yurtdışına gidip telefonu alıp gelip, vergisini ödediğinizde daha fazla para harcamış oluyorsunuz. Maksimum 300-400TL’lik bir fark oluyor ama yurtdışını da gezmiş görmüş oluyorsunuz. Karar sizin.

Ayrıca, yurtdışından tek bir pasaportla 2 yılda sadece 1 telefon getirebilirsiniz. Yani firma sahibi değilseniz, ben bir kere gidiyim, 3-4 telefon alıp geleyim satar farkı da kapatarım diyemiyorsunuz.

iphone shop
Apple Showroom’u (New York)

Almalı Mı, Almamalı Mı?

Halihazırda yurtdışına gidecekseniz telefon almak için de para ayırıp oradan alıp gelmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Ancak amacınız sadece telefon almaksa, yurtiçinde almanız ile yurtdışından alıp gelmenizin bir farkı olmayacaktır.

İnternetten Sipariş Vermek?

Pasaport kaydı yaptırmayacağınız için internetten sipariş vermekte mantıksız olacaktır. Ayrıca teknolojik aletlerin gümrükte yakalanması halinde ülkeye girişi yapılmayacaktır. O yüzden ben önermiyorum.

Bakmadan Geçme!  Xiaomi'nin Telefonları Alınır Mı?

Yazımızın sonuna geldik. Hiç yurtdışından telefon aldınız mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikHuawei’nin Telefonları Alınır Mı?
Sonraki İçerikYoutube Premium Nedir? Ne İşe Yarar?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

2 YORUMLAR

  1. Yurt dışından en ucuza ve en güvenilir şekilde ürün getirtmenin yolu glocalzone dan geçiyor bence. Ben uzun süredir kullanıyorum, hem hızlı geliyor hem de ucuza geliyor. gezginlerden sipariş ediyorum, gezen kişi de para kazanmış oluyor.

    • Söylediğiniz web sitesini inceledim. Sistemin işleyişi bana oldukça mantıklı geldi. Yakın zamanda bunun hakkında bir yazı paylaşabiliriz. Öneriniz için teşekkürler 🙂

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın