Yurt Dışında Çalışma İmkanı Bulabileceğiniz Meslekler

Yurt Dışında Çalışma İmkanı Bulabileceğiniz Meslekler

Günümüzde üniversite ve lise okuyan neredeyse her gencin hayalidir yurt dışında yaşamak ve çalışmak. Hem hayat standartları hem de gelir açısından daha büyük artılara sahip olan Avrupa ve Amerika ülkelerinde çalışmak her zaman göz alıcı olmuştur. Bu yazımızda Yurt dışı imkanı olan meslekler hangileridir,
yurt dışında çalışma imkanı bulabileceğiniz meslekler nelerdir, yabancı ülkede nasıl iş bulunur, gibi sorulara yanıt arayacağız.

Bakmadan Geçme!  İktisat Bölümü İş Olanakları

Teknoloji ve Meslekler

Gün geçtikçe teknoloji daha çok gelişiyor ve teknoloji alanındaki mesleklerin değerleri artıyor. Tabii bu doktor veya avukat değerini kaybediyor demek değil ancak bir gün bir yazılım mühendisi doktordan daha değerli hale gelebilir. Ülkemizde bu durumun etkisini yoğun olarak yaşamasak da yurt dışında durum git gide böyle bir hal almaya başladı. Bu durumda ilk yurt dışında çalışmak için verebileceğimiz ilk tüyo teknolojinin dilinden anlamalısınız.

Yurt Dışında Çalışma İçin Gerekenler

Mesleğinizden veya diğer etkenlerden önce yurt dışına gidebilmek ve oralarda çalışabilmek için sahip olmanız gereken şeyler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • İngilizce Bilmek
 • Yaşamak ve çalışmak istediğiniz ülkenin dilini ve kültürünü öğrenmek
 • Gitmek istediğiniz bölgedeki meslekleri araştırmak
 • Türkiye’de okuyacaksanız, uluslararası standartlarda eğitim veren üniversitelerde eğitim almak
 • Yaşamak ve çalışmak istediğiniz ülkeye önceden gidip araştırma yapmak, o ülkede yaşayan önemli kişiler ile iletişim kurmak

Bunların dışında yaşadığınız ülkeye göre bazı ek gerekenler ekleyebiliriz. Ancak yukarıdakileri yapmadan başarma şansınız torpilli olmadığınız sürece baya düşük.

Yurt dışı imkanı olan meslekler

Yurt Dışında Çalışma İmkanı Bulabileceğiniz Meslekler

Asıl konumuza geri dönelim. Yukarıdakiler de tamamsa şimdi yurt dışında en çok aranan işler nelerdir sorusuna bakalım.

Bu sorunun cevabı ülkeden ülkeye değişir ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi teknolojiden anlamak sizi her zaman bir iki değil, on adım önden götürecektir. Genel olarak Avrupa ülkelerinde çalışma imkanı bulabileceğiniz mesleklere bakalım.

 1. IT Sektörü
 2. Bilgisayar Mühendisliği
 3. Yazılım Mühendisliği
 4. Makine Mühendisliği
 5. Otomotiv Mühendisliği
 6. Elektrik Mühendisliği
 7. İş ve Yönetim Sektörü
 8. Çeviri ( İngilizce Öğretmenliği gibi )
 9. Akademik olarak
 10. Pazarlama

Aslında neredeyse tüm mühendislik bölümleri Avrupa’da özellikle Almanya’da rağbet görmektedir. Ülkemizden dışarıya en büyük beyin göçü de IT Sektöründe çalışmak için yapılmakta. Ülkemizde IT Sektörü daha yeni yeni duyulurken Dünya’da en önemli mesleklerden biri.

Eğer ki yukarıdaki bölümlerden birini okumuyorsanız üzülmeyin, yurt dışında iş bulmak bu mesleklerle sınırlı değil. Aslında her meslek dalında çalışabilirsiniz ama daha şanslı olacağınız bölümler bu bölümler. Bunların dışında yukarıdaki gereklilikleri yerine getirmeniz bile yurt dışında iş bulmak için yeterli olabilir düşüncesindeyim.

Bu mesleklerden birinin mezunu olup başvuru yaparsanız büyük ihtimalle kabul edilmezsiniz, çünkü niye sizi seçsinler? Bunun için öğrencilik döneminizde yukarıda saydığımız gereklilikleri yerine getirirseniz, Erasmus gibi sistemlerle yurt dışı öğrenci değişim programlarına katılırsanız, yüksek lisansınızı veya doktoranızı yurt dışında yaparsanız, istediğiniz hedefe ulaşma şansınız çok daha artacaktır.

Ancak bir kere yabancı bir ülkenin gözüne girerseniz sizi bir daha kaybetmek istemezler. Bu sayede nasıl vatandaşlık alırım, vize verirler mi gibi şeyler düşünmenize bile gerek kalmaz çünkü size direk vatandaşlık verirler. Bu yüzden öğrenciyken yapabildiğiniz yapın. Sonra işler biraz zorlaşabilir.

Bakmadan Geçme!  İstatistik Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Bu yazımızda, yurt dışında çalışma hakkında aklınızdaki soruları yanıtlamaya çalıştık. Sorularınızı ve görüşlerinizi hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikEn İyi Online Fotoğraf Düzenleme Siteleri
Sonraki İçerikBilişim Hukuku Nedir? | Bilişim Suçları
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

 1. Yurtdışına gitmeyi kafanıza koyduysanız ve yabancı diliniz iyi seviyedeyse, hangi mesleği yaptığınızın bir önemi yok. Türkiye’de olan her meslek hatta daha fazlası yurtdışında da yapılıyor. O yüzden kararlı olmalı ve dilinizi geliştirmelisiniz. Sonrası hiç fark etmiyor zaten.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın