Yıldızlararası Seyahat Eden Gemi Voyager 1

voyager1

Muazzam bir evrende yaşıyoruz ancak %1’lik kısmını bile bilmiyoruz. Hepimiz merak ediyoruz, dışarıda ne var? Bunu öğrenmek için dışarıya gözlerimizi diktik ve dünyamızın dışına bir çok araç gönderdik. Bu yazımda o araçlardan biri olan Voyager 1’den bahsedeceğim.

Yine bir bilim yazısı ile karşınızdayım! Bu yazımda sizlere Dünya’dan en uzakta olan uzay aracı Voyager 1’i ve onunla aynı amaç uğrunda çalışan 4 aracı anlatacağım.

Görevleri sonsuza kadar sürecek uzay araçları

Voyager 1, Voyager 2, Pioneer 1o, Pioneer 11, New Horizons. Bu beş araçta sonsuza kadar evrende seyahat edecekler. Eğer ki bir gün başka bir yaşam formu bu araçları bulursa bizim burada olduğumuzu öğrenecekler.

Asıl konumuz Voyager 1 fakat ben bu beş aracı da anlatmak istiyorum.

Pioneer 10

Bu aracımız, Güneş Sistemi dışına gitmesi planlanan ilk aracımızdı. Yaklaşık 46 yıl önce Dünya’dan ayrıldı. Üzerinde Dünya’nın koordinatlarını ve İnsan’ı tasvir eden bir çizimle birlikte 2003 yılında Dünya ile iletişimi koptu. Şimdi çok uzaklarda…

Pioneer 11

Abisi Pioneer 10’dan bir yıl sonra aynı amaçla Dünya’dan ayrılan araç tahminlere göre dört milyon yıl! sonra Sagitarius Takımyıldızına varacak. Aynı şekilde bu aracının üstünde de Dünya koordinatları ve insan çizimi bulunuyor.

New Horizons

Yıldızlararası keşif için yola çıkan en genç üye. 12 yıl önce Dünya’dan ayrıldı. İlk amacı Plüton’u incelemekti. Aşağıda gördüğünüz bir zamanlar gündeme oturan Plüton fotoğrafını işte bu araç çekti. Daha sonra gözünü Güneş Sisteminin dışına dikti. İçinde insanlığa dair veriler bulunmaktadır.

Belki ilerleyen zamanlarda bu araçları da detaylı olarak yazarım 🙂

new horizons

Ve gelelim asıl konumuza;

Voyager 1 ve Voyager 2

Bu araçlar 15 gün farkla Dünya’mızdan ayrıldılar. Yaklaşık 41 yıldır yoldalar. Bu araçları diğerlerinden ayıran özellik, bu araçlar ne Pioneer’ler gibi çok eskiler ne de New Horizons gibi daha yakında değiller. Voyager 1 Güneş Sistemi’nden ayrıldı ve ,ne zaman hatırlamıyorum ancak yakın bir zamanda, Voyager 1’e başarıyla sinyal gönderildi. Kendi enerjilerini üretecek sisteme sahipler bu yüzden bir engele çarpmadıkları sürece gerçekten sonsuza kadar ilerleyecekler. Ayrıca gittikçe hızlanıyorlar. Voyager 1’in hızı saniyede 20 kilometredir! Dakika’da demiyorum, saniyede! Evren şartlarında düşünürsek çok yavaş bir hız ancak 1977’de gönderildiğini düşünürsek ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Altın Plak

Hem Voyager 1’de hem de Voyager 2’de Altın Plak bulunmaktadır. Bu plağın üzerinde insanlığa dair bir çok bilgi bulunmaktadır. Plakta, hayvan, doğa sesleri ve her dilde merhaba mesajları bulunmaktadır. Ayrıca 116 Görsel ve Pioneerlerde olduğu gibi Dünya’nın koordinatları yazmaktadır. Plağın zarar görmeden dayanma süresi dört buçuk milyar yıldır.

altın plak voyager

Peki bu araçlar başka yaşam formlarına ulaşacak mı?

Bu konuyu tabi ki hiçbirimiz bilemeyiz. Ancak şöyle düşünelim; Voyager 1 en yakın yıldız sistemine tahmini 40.000 yıl sonra ulaşacak ki en yakın yıldız sisteminde yaşam varsa bile biz bunu öğrenmeden göçmüş olacağız.

Düşünsene?

Biz bu araçları gönderdik ve belki de milyonlarca yıl sonra bir yaşam formu bu araçları bulacak ve bizim varlığımızı öğrenecek. Peki ya milyonlarca yıl önce başka bir medeniyet, biri bulur diye aynı şekilde araç yollamışsa? Dünya’ya geldiğini düşünsene aracın. Çıldırırsın. 

Bir yazımın daha sonuna geldik. Bilgi verme amacından biraz saptım sanırım.Bu konularda yorum yapmayı ve kendi fikirlerimi anlatmayı daha çok seviyorum ne yaparsın 😀

Sorularınız varsa veya Cihat burayı yanlış yazmışsın!! demek istiyorsanız hemen alt taraftan yorumunuzu bırakabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler!

BONUS;

 

Önceki İçerikPunisher olmak için doğmuş: Jon Bernthal
Sonraki İçerikBlack Panther – ”Siyahi” Kurgu
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın