Yıldız Kayması Nedir?

Yıldız Kayması Nedir?

Gece gökyüzüne dalmışken bir anda bir şey parlar ve kaybolur. Hemen dilek tutarız. Halk ağzında bu olaya yıldız kayması deriz. Peki, o geceleri parlayan, geçip giden şey aslında nedir? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Bakmadan Geçme!  Uy Scuti: En Büyük Yıldız!

Yıldız Kayması

Geçmişten günümüze bir çok kişinin kafasını karıştırmış, kitaplara konu olmuş olan yıldız kayması, geceleri gökyüzünde kayıyormuşcasına görülen ışık hüzmesine verilen addır. Kimileri her yıldız kaydığında bir dilek tutarsan gerçekleşeceğini söyler, kimisi de her yıldız kaydığında bir kişinin daha hayatını kaybettiğini. Tüm Dinlerde de yıldız kayması hakkında mutlaka bir bilgi bulunur. Batıl inançları ve dini bir köşeye bırakalım, bilimsel olarak yıldız kayması ismini verdiğimiz şey nedir, bakalım.

Uzay’da irili ufaklı bir çok gök taşı başıboş bir şekilde hareket etmektedir. Bu gök taşlarından illa ki birkaçı Dünya’mıza isabet etmektedir. Ve bu gök taşları yıldız kayması olarak ifade ettiğimiz doğa olayını meydana getirir. Yani işin ne yıldızla alakası vardır ne de kaymasıyla. Atmosfere giriş yapan gök taşları hızın ve atmosferin etkisiyle parçalanırlar ve bu süreçte yanarlar. Gün içinde bir çok gök taşı Dünya’ya düşmektedir, ancak biz sadece geceleri ve şehir ışıklarının olmadığı ortamlarda bu olayı görebiliriz.

Gök taşlarına ne oluyor?

Atmosfere girdikten sonra “bir an” olarak gözlemlenebilen gök taşları parıldıyor ve hareketi dolayısı ile kayıyormuş izlenimi veriyor, daha sonrasında Dünya’ya girerek yeryüzüne düşüyorlar. Ancak endişelenmenize gerek yok çünkü bu gök taşları çoğunlukla bir toz tanesi boyutuna gelinceye kadar parçalanıyorlar. Eğer ki bir gün devasa bir gök taşı Dünya’ya giriş yaparsa emin olun bunu fark edersiniz.

Gök Taşı Yağmuru

Gök Taşı Yağmurları

Her yıl belli dönemlerinde Dünya’mız Gök taşı yağmurlarına tutulur. Bu dönemlerde gece çayınızı alıp gökyüzündeki görsel şöleni izleyebilirsiniz. Ardı ardına yıldızlar kayacak ve bu saatler sürecektir. Bu durum bir kuyruklu yıldızın kalıntılarının ya da meteor kuşağının Dünya’nın yörüngesine girmesidir.

Bakmadan Geçme!  En Meşhur Kuyruklu Yıldızlar

Yazımızın sonuna geldik. Sizin bu güne kadar gördüğünüz en farklı yıldız kayması hangisiydi? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikBüyük Hadron Çarpıştırıcısı Nedir?
Sonraki İçerikHavacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın