Yapay Zeka Hangi Mesleklerin Sonunu Getirecek?

yapay zeka

Bilimin yardımıyla teknoloji son hızla gelişmeye devam ediyor. Bu sayede hayatımıza geçmişten beri aklımızda olan ve günümüzde hayata geçirilmeye başlayan bir terim girdi: Yapay Zeka. Bu yazımızda Yapay Zeka’nın hayatımıza girmesiyle hangi mesleklerin sonunu getireceğini inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  3D Yazıcı Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Merhaba! Bugün bir tartışma konusuyla karşınızdayım. Bu yazıda gelişmekte olan yapay zeka sayesinde gelecekte hangi mesleklerin insan gücüne ihtiyacı kalmayacağını ve insanların artık hangi işleri yapmayacağını öğreneceğiz.

Yapay zeka, insan tarafından oluşturulmuş bir bilgisayarın veya robotun insan gibi düşünme, işleri yerine kabiliyetine sahip olmasıdır. Yapay Zeka denince hepimizin aklına insan görünümlü robotlar gelir, fakat bu sadece bununla sınırlı değildir. Mesela bilgisayarın bir matematiksel işlem yapabilmesi yapay zeka örneğidir. Yani en basitinden en zoruna insanların sahip olduğu herhangi bir kabiliyeti yapay bir cihazında yapabilmesi olayına yapay zeka denir.

Peki, insan gibi düşünen bir varlığın var olması, insanlık için yararlı mı yoksa zararlı mı olur?  Bu felsefik soruyu böyle sormamak gerekir. Aslında yararı da dokunacaktır, zararı da, bu yüzden şu soruyu sormak daha mantıklı olur, “İnsan gibi düşünen bir varlığın yararı mı daha çoktur, zararı mı?” Bu sorunun cevabını net olarak bize verecek olan şey gelecektir. Bu yüzden, yazımızda emin olduğumuz ve bizi beklemekte olan bir zararı hakkında konuşacağız, Yapay Zeka hangi mesleklerin sonunu getirecek? İsterseniz daha fazla uzatmadan hemen konuya giriş yapalım.

Meslekler Yok Oluyor

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Artık hepimizin sahip olduğu işlerde teknoloji bulunuyor. Gelecek zamanda teknoloji sadece bulunmakla kalmayacak, asıl işimiz teknoloji olacak. Bunun sebebi teknolojinin hatasız ilerlemesidir. Ve %100 doğru kararlar alabilen, vicdanı olmayan zekalar var olduğunda bize bile gerek kalmayacak. Tabii ki, hiçbir cihazın yapamayacağı işler şimdilik bulunuyor ancak çoook çoook uzun zamanlar sonra, bir robot bir robotu programlayabilecek hale bile gelebilir. Ama biz şimdilik bu kadar derine inmeyeceğiz. Önümüzdeki 100-200 yıl içinde yavaş yavaş yok olacak mesleklere bakacağız.

Eğitim Sektörü

Online dersler, internet videoları bugün bile hayatımızda var olan kavramlar. Peki gelecekte nolacak? Hazırlanan yazılımlar sayesinde öğrencinin tüm bilgilerini toplayarak çalışma planı hazırlayan ve en iyi şekilde nasıl eğitim, öğretim yapılabileceğini saptayabilecek robotlar oluşturulacak. Bu sayede ne öğretmenlere, ne de idari ekibe gerek kalacak.

Ulaşım Sektörü

Bunu çoktan kaybetmeye başladık bile. Sürücüsüz otomobiller, sürücüsüz otobüsler, sürücüsüz metrolar… Bu böyle gider de gider. Yavaş yavaş tüm araçlara sürücüsüz, yapay zeka önderliğinde yolu bir sürücüden çok daha iyi analiz edip ona göre ilerleyen robotlar hükmetmeye başladı. Sanırım en erken sonu gelecek sektör budur.

Sağlık Sektörü

Sağlık sektörü bitmezz!! diyenleri buraya alalım. Gelecekte robotlar, hastanın tüm sorunlarını anında anlayabilecek, sadece sağlık üzerine oluşturulmuş hafızalarından en iyi tedavi yöntemini üretecek ve hastaya sunacak. Peki ya ameliyat? dediğinizi duyar gibiyim. Aslında bu daha kolay. Robot verilen koordinatlara göre hastanın ameliyat yapılacak bölgesini hatasız, el titremesi riski olmadan tertemiz yapacaklar. Hatta, hastanın ameliyatının ne kadar süreceği, işlemlerin hangi sırayla yapacağı gibi tüm bilgileri de bize aktaracaklar.

Hukuk Sektörü

Hukuk’ta bitecek ne yazık ki. Ben hukuk okuyorum. Cümlesi de tarihe karışacak. Aslında bu büyük bir hayal, ancak uzak bir gelecekte bu da bizi bekliyor olacak. Dünya’yadaki tüm anayasaları hafızasında tutan ve suça göre verilecek cezayı, herhangi bir vicdan ve diğer unsurlar olmadan yargılayacak yapay zeka hakimler olacak. Evet, insanın illa ki olması gereken bir sektör olduğunu düşündüğüm hukukun yapay zekanın eline geçmesi yüzyıllar hatta binyıllar sürebilir. Belki de hiçbir zaman robot eli değmeyecek tek sektör de olabilir.

Diğer (İnşaat, Garsonluk, Temizlik)

İnsan gücü gereken işlerin neredeyse hepsi yok olacak. Bunu izlediğim bilim kurgu filimlerinden yola çıkarak da tahmin edebilirsiniz. Bir inşaat için amele olmayacak, çünkü bu işler yapay zeka sayesinde haftalar hatta günler içinde bitecek. Temizlik ve garsonlukta aynı şekilde.

Ayrıca finans, eğlence gibi diğer sektörlerde yavaş yavaş yapay zekanın kontrolü altına geçmeye başladılar ancak bu sektörlerin de hukuk gibi tamamen ele geçirileceğini düşünmüyorum. Yani, bir konseri bir robot yapamaz değil mi? Belki de yapar, kim bilir?

Bakmadan Geçme!  Google Asistan Nedir? Ne Zaman Türkiye'ye Gelecek?

Yazımızın sonuna geldik. Yapay zekanın meslekler üzerindeki etkisini ve hangi meslekleri yok edeceğini anlattım. Bu yazılanların gerçekleşip gerçekleşmeyeceği tartışılır ancak, bu teknolojinin hayatımıza girdiğine hepimiz hemfikiriz. Bu yazıda biraz içimizi kararttık. Önümüzdeki yazılarda yapay zekanın bize ne gibi yararı dokunacağını tartışırız, nötrleriz 😀 Görüşlerinizi ve sorularınızı yorum olarak yazmayı unutmayın! Bilimle Kalın!

Önceki İçerik2018’in En İyi 5 Kulaklık Modeli
Sonraki İçerik16 Mpbs, 32 Mpbs Ne Demektir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın