Wikipedia Türkiye’de Neden Yasaklandı? Ne Zaman Açılacak?

wikipedia

İnternette aradığımız bilgilere kolayca ulaşabildiğimiz bir site var: Wikipedia. Fakat bu web sitesinin 2017 yılında Türkiye Bilişim Teknolojileri Kurumu tarafından erişimi engellendi. Bu yazımızda neden yasaklandığını ve ne zaman açılacağını inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Tarayıcı Çerezleri (Cookies) Nedir? Ne İşe Yarar?

Tüm bilgilere rahatça erişebildiğimiz devasa bir elektronik kütüphane: Wikipedia. 29 Nisan 2017 tarihinde Türkiye’den erişimi tamamen engellendi. Bazı kişiler hak etti dedi, bazıları ise bilgiye zincir vurulamaz dedi. Fakat neden kapandığını tam olarak kimse anlayamadı. Bugün bu kütüphane hala ülkemizden erişilemez durumda.

Neden Yasaklandı?

Yasaklanmasının sebebinin “Türkiye’nin çeşitli terör gruplarıyla iş birliği yaptığını iddia eden içerikler” olduğu belirtildi. BTK, konu hakkında:

“Bazı sayfaları Türkiye’nin itibarını zedeleyecek seviyedeydi. Kaldırmalarını istedik fakat kaldırılmadı, sadece belirli sayfaları engelleyemediğimiz için tüm siteye idari tedbir uyguladık.”

dedi. Wikipedia yönetimi Türkiye Mahkemelerine itirazda bulundular, ancak hepsi reddedildi. 17 Ocak 2018’de Wikimedia Vakfı başkanı Katherine Maher, erişim yasağına yol açan yazıları ve maddeleri kaldırdıklarını söyledi. Aynı gün BTK, yasadışı içeriklerin hala sitede bulunduğunu söyledi.

11 Mayıs’ta çok farklı bir açıklama yapıldı, “Wikipedia vergi vermiyor, vergi vermelerini istiyoruz” dendi.

#WeMissTurkey

Wikipedia yönetimi, geçen aylarda sosyal medya üzerinde #WeMissTurkey etiketi ile erişim engelinin kaldırılması için bir etkinlik başlattı. Sitedeki logonun üzerine “Özledik” yazılı bir bant yerleştirildi. Etkinlik sosyal medyada yankı uyandırdı.

Yani BTK erişim engelini kaldırmaya hiç niyetli değil. Bu yüzden sanırım, engelin kalkması uzun sürecek. Bu konuda hangi taraf haklı, bilinmez ancak bildiğimiz bir şey varsa o da böyle bir platforma erişemememizin çok üzücü olması.

Engelli Olmasına Rağmen Girilebilir Mi?

Bu sorunun cevabı evet. Ancak ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz. Bu yüzden bunu benden öğrenmediniz 🙂 “Wikipedia.org” sitesinin başına “0” yazarsanız (0wikipedia.org) siteye erişebilirsiniz. Ayrıca “wiki-zero.net” sitesi de direk siteye ulaşmanızı sağlıyor.

Bakmadan Geçme!  Alan Adı Uzantıları Nedir ve Anlamları Nelerdir?

Şimdi Ne Olacak?

Bu kütüphane bir süre daha engelli kalmaya devam edecek. İyi Parti ve CHP Cumhurbaşkanı adayları eğer ki iktidara gelirlerse Wikipedia’nın erişime tekrar açılacağını belirttiler. Bazı kişiler tarafından da basın özgürlüğüne engel olmak amacıyla yapıldığı belirtiliyor. Önümüzdeki aylarda bu durumun geleceği hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağız.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikGoogle Hangouts Nedir? Ne İşe Yarar?
Sonraki İçerikEn İyi 10 Future House Parçası
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

  1. Wikipedia’nın ülkemizde kapatılmış olması çok büyük bir hata bence. Böyle büyük bir bilgi platformunu engellemek bize bir çok şey kaybettiriyor. Ancak buna da çözüm getirmişler. Wikizeroyu kullanıyorum bilgiden mahrum kalmıyorum 😀

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın