Widget Nedir? Nasıl Kullanılır?

Widget Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknolojik cihazlarımızı özelleştirmek, kişiselleştirmek çok eğlenceli ve cihazlarımıza anlam katan bir işlemdir. Eskiden bu sistemler çok sınırlı olsa da, şu an hem telefonlarımızı hem de bilgisayarlarımızı özelleştirmek oldukça kolay. Bunlardan biri olan ve arayüzlere ekleyebildiğimiz bir çok Widget bulunuyor. Bu yazımızda Widget nedir, nasıl kullanılır, ne gibi özellikleri vardır gibi sorulara cevap verecek, kendi cihazınızı özelleştirme yöntemleri öğreneceğiz.

Bakmadan Geçme!  Android Root Nedir?

Widget

Widget kelimesini akıllı telefona sahipseniz mutlaka duymuş veya görmüşsünüzdür. Aslında sadece telefonlarda olan bir sistem değildir widgetler. Görsel programlamada, her hangi bir kütüphanedeki tüm grafik bileşenlerine verilen isimdir. Yazılımdaki listbox, textbox gibi ögelerden, akıllı telefonlardaki hava durumuna kadar hepsi widgettır. Ancak biz bu yazıda daha çok akıllı telefonlarda bulunan widgetları inceleyeceğiz.

Telefonunuzun ana sayfasındaki saatten takvime, not defterinden müzik playera kadar hepsi birer widgettır. Hızlıca ulaşabildiğiniz, görüntüleyebildiğiniz işlevsel pencerelerdir. İngilizce’de de pencere anlama gelmektedir. Aşağıda gördüğünüz Widget’lar da Windows işletim sistemine ait pencerelerdir. Bunlara da Gadget ismi verilmektedir. Ayrıca isterseniz Rainmeter gibi programları da kullanabilirsiniz.

Gadget
Microsoft Windows Gadget’leri

Nasıl Kullanılır?

Android telefonlarda ana ekranda boş bir yere basılı tutarsanız widgetlar seçeneği karşınıza gelecektir. Buradan telefonunuzun standart widgetlarını veya indirdiğiniz uygulamalarla gelen widgetları ana sayfanıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca widgetlar için uygulamalar da indirebilirsiniz. Bir kere kullanmaya başladıktan sonra vazgeçemeyeceksiniz 🙂

Android Widget
Android Widget’ları

Widgetlar önceden sınırlı sayıda bazı platformlarda bulunuyordu ancak günümüzde neredeyse her yazılımda widgetlar bulunuyor. İşletim sistemlerinden web yazılımlarına kadar widget vazgeçilmez bir özellik. Eğer ki hiç kullanmadıysanız çok şey kaybediyorsunuz demektir.

Bakmadan Geçme!  Google Hangouts Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızın sonuna geldik. Siz Widget hakkında ne düşünüyorsunuz? Telefonunuzda veya bilgisayarınızda kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikPDR Mezunları Ne İş Yapar?
Sonraki İçerikGöz Neden Bozulur?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın