Whatsapp Nasıl Para Kazanıyor?

Bildiginiz gibi neredeyse hepimiz whatsapp uygulamasını düzenli olarak kullanıyoruz. Tamamen ücretsiz olan bu uygulama sayesinde tüm Dünya’da birbirimizle sohbet edebiliyoruz. Peki hiç merak ettiniz mi, bu uygulama nasıl ve nereden para kazanıyor?

Bakmadan Geçme!  Bütçenize Göre En İyi 10 Akıllı Telefon

Merhaba! Bu yazımda sizlerle hepimizin merak ettiği ama cevabını bulamadığımız bir soruyu cevaplayacağız: “Whatsapp nasıl para kazanıyor?” Hiçbir reklamının olmaması ve ücretsiz olmasından ötürü hepimizde merak uyandıran uygulamanın politikası aslında biraz karışık. Diğer firmalardan daha farklı bir yöntem izleyen bu uygulama ne reklam alıyor ne de kullanıcılardan ücret alıyor.

Eski Dönem

İlk piyasa çıktığı zamanlar uygulamamız ilk sene ücretsiz olarak kullanıma izin verirken 2.yıldan itibaren yıllık ücret alıyordu. İlk kullanıcılardansanız bu olayı hatırlıyorsunuzdur. Bu sayede firmanın bir gelir kapısı bulunuyordu. Bu pazarda tek başına olduğu için ve başka bir firmaya bağlı olmadığı için böyle bir yöntem kullanıyordu. Diğer online sohbet aplikasyonları da piyasa çıktı ancak onlar Whatsapp gibi basit ve sade değillerdi, ayrıca çok fazla reklam kullanmaya kalktılar.

whatsapp

Facebook’tan Sonra

2014 yılında Whatsapp Facebook’a 19 milyar dolara satıldı. Herkesin tepkisi aynıydı, “O parayla neler neler yapılır bee!” Bir de üstüne bu aplikasyonun ücretini kaldırdılar ve tamamen ücretsiz hale gelmiş oldu. Peki, bu saatten sonra Whatsapp nasıl ve nereden para kazanacak? diye sorduk. Facebook’un birincil amacı Whatsapp’tan para kazanmak değildi. 600 Milyon aktif kullanıcıya sahip bu uygulama sayesinde önündeki tüm işler için devasa bir erişime sahip oldular. Basitçe açıklayacak olursak, Facebook istediği an 600 milyon aktif kullanıcıya istediği şeyi gösterebilir, 600 milyon kullanıcının bilgilerine ulaşabilir. Ayrıca geçen ay Mark Zuckerberg’in verileri satması sadece Facebook içinde değildi, Facebook’a dahil tüm hizmetlerdi.

Yani, Whatsapp şuan aktif olarak bir yerden gelir elde etmiyor. Ama gelecekte reklamlarla karşılaşabiliriz. Veya verilerimiz de çalınabilir. Bu yüzden her zaman sosyal medyayı kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

Bakmadan Geçme!  Facebook Neyimizi Çaldı? Bizi Bizden Daha İyi Tanıyorlar!

Yazımın sonuna geldik. Bu konu hakkında görüşlerinizi ve sorularınızı yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikUber Uçan Taksi Prototipini Sundu!
Sonraki İçerikUçan Tren! Hyperloop Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın