VPN Nedir? Neden Kullanılır?

VPN Nedir? Neden Kullanılır?

Ülkemizde bazı sitelerin engellenmesi ile VPN, Hotspot, DNS gibi terimleri hepimiz kullanmaya başladık. Durum böyle olunca, bu kavramların ne anlamlara geldiğini ve ne işe yaradıklarını öğrenmek istedik. Buradan yola çıkarak, bu yazımızda son günlerde en çok kullanılan VPN nedir, asıl kullanım amacı nedir, neden kullanılır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Tarayıcı Çerezleri (Cookies) Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN

İngilizcesi “Virtual Private Network”, Türkçesi ise “Sanal Özel Ağ” olan VPN, adı üzerinde sanal bir ağ bağlantısı oluşturma sistemine verilen isimdir. Basitçe anlatacak olursak, sizi uzak bir noktada bulunan başka bir ağa bağlama sistemi diyebiliriz. Siz İzmir’den İstanbul’daki A firmasının intranet ağına bağlanmak için VPN kullanırsınız. Ya da Türkiye’den Almanya’daki A kişisinin kullandığı internet hizmetini kullanmak için VPN kullanırsınız.

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi VPN, internet içinde sizinle karşı taraf arasında şifreli bir tünel oluşturur. Bu sayede karşılıklı veri alışverişi yapmak mümkün hale gelir. Şifreli bir tünel oluşturduğu için dışarıdan müdahile mümkün değildir.

Sanal Özel Ağ

Virtual Private Network’ün bağlantısının iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Uzaktan ve Siteden Siteye Erişim olarak iki farklı şekilde incelenen Virtual Private Network sistemlerine bakalım.

Uzaktan Erişim

Bu sistem uzak bir konumunda bulunan ancak bağlanması gereken özel bir ağ bulunan kişilerin kullandığı sistem. Yani İstanbul’daki iş yerinizin internetine bağlanmanız gerekiyordur ancak siz Ankara’dasınızdır, bu gibi durumlarda uzaktan erişim vpn kullanarak sanki iş yerinizdeymiş gibi internete girebileceksiniz. Sanal Özel Ağın asıl kullanım amacı da budur. Güvenli bir şekilde bilgilerinizi aktarabilir, verilere erişebilir ve yönetebilirsiniz. Tünelin dışından herhangi bir müdahile imkansızdır.

Siteden Siteye Erişim

Bu sistem, engelli sitelere girmek için kullandığımız VPN sistemidir. İki farklı cihaz uzak konumlardan birbirlerine veri paylaşımı yaparlar. Siz Almanya merkezli bir Virtual Private Network’e bağlandığınızda ve herhangi bir siteye giriş yaptığınızda ilk veri Almanya’daki cihaza yüklenecek oradan size aktarılacaktır. Karşılıklı doğrulama sistemi ile çalışır.

Sanal Özel Ağ Asıl Kullanım Amacı

Bu sistemin asıl kullanım amacı uzaktaki verileri kontrol etmek, yönetmek ve bunu güvenli bir şekilde yapmaktır. Aslında buna benzer bir çok sistem bulunmaktadır ancak Sanal Özel Ağlar oldukça ucuz ve güvenlidir. Yasaklı sitelere girmek asıl amacı olmasa da, bu amaca da hizmet etmektedirler.

Bakmadan Geçme!  DNS Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızın sonuna geldik. Siz Virtual Private Network kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikKaan’ın Telefonları Alınır Mı?
Sonraki İçerikBilgisayar Oyunları Nasıl Yapılıyor?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın