Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli Hesap Nedir?

Bankalarda ve televizyonlarda “Vade” kelimesini çok duymuşuzdur. Vade’nin anlamına, bir borcun ödenmesi veya bir işin yapılması için verilen süre diyebiliriz. Bankalarda bir hesap açtıracağımız zaman bize vadeli mi vadesiz mi olduğunu sorarlar. Bu yazımızda borç vererek para kazanma yöntemi olan bankaların uyguladığı vadeli hesap konusunu inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Öğrenciler İçin Kredi Kartı Önerileri

Vadeli Hesap (Vadeli Mevduat)

Bankada neredeyse hepimizin bir hesabı vardır. Gerek nakit parayı içeride tutmak için gerekse transferler yapabilmek için bir hesap bulundururuz. Çoğumuzun kullandığı hesapların ismi vadesiz mevduattır. (vadesiz hesap)Bu hesaplara istediğimiz zaman para yükleyebilir veya para çekebiliriz. Birde vadeli hesaplar bulunur. Bu hesaplarda parayı bir kere yatırırsınız ve belirlenen tarihe kadar yatırdığınız paraya kesinlikle dokunamazsınız.

Vadeli hesap, kısaca bankaya borç para vermektir. Siz herhangi bir bankada vadeli mevduat açtırırsınız ve elinizdeki parayı belirlediğiniz süre boyunca bankaya verirsiniz. Bu süre bittikten sonra banka size faiziyle bu parayı geri öder. Süre ve paranın miktarı arttıkça bankanın size geri ödeyeceği miktarda artacaktır.

2 ana Vadeli Mevduat türü bulunmaktadır. Bunlar:

  • Normal Vadeli Hesap
  • Serbest Vadeli Hesap

Bunların yanında bankadan bankaya değişen farklı vadeli mevduat hesapları mevcuttur. Mesela EnPara’da Günlük Vadeli Hesap gibi türler bulunuyor.

Normal Vadeli Mevduat

Normal Vadeli Hesaplarda elinizdeki parayı belirlediğiniz tarihe kadar bankaya yatırırsınız ve o parayı süre bitmeden önce çekmeye veya daha fazla para yatırmaya kalkışırsanız vadeniz iptal olur.

Serbest Vadeli Hesap

Bu hesaplarda, elinizdeki parayı yatırdıktan ve süreyi belirledikten sonra, süre bitmeden para girişi veya çıkışı yapabilirsiniz. Hesaptaki paranın değişmesiyle faiz oranı da değişir.

Vadeli Mevduat

En Risksiz Yatırım Yöntemi

Vadeli hesaba paranızı yatırmak risksiz bir şekilde para kazanma yöntemidir. Bundan yola çıkarak düşük miktardaki paraların size çok yüksek gelirler getirmeyeceğini unutmayın. Yatırdığınız paraya ve belirlediğiniz süreye göre getirisi artacaktır.

Mesela 1000 TL paramız olduğunu düşünelim. 12 Ay boyunca vadeye yatırdığımızda X bankası bize %24 faiz versin. 1 yılın sonunda vergiyi de çıkardığımızda 1.230 TL para teslim alırız.

Bu sefer 10.000 TL paramız olduğunu düşünelim. 12 Ay boyunca vadeye yatırdığımızda X bankasının tekrar %24 faiz verdiğini düşünelim. 1 yılın sonunda vergiyi de çıkardığımızda 12.296 TL para teslim alacağız.

Verdiğim örneklerden de paranız ne kadar fazla olursa hem getirisinin fazla olacağını hem de verginin daha az olacağını anlamış olduk. Ayrıca bankalar yatırdığınız miktar ve süreye göre faiz oranlarını farklı sunabilirler.

Bakmadan Geçme!  Kredi Kartlarında Bulunan CVC Kodu Nedir?

Elinizde bir miktar para bulunuyor ve bunu nasıl değerlendiririm diye düşünüyorsanız vadeli mevduatları mutlaka incelemelisiniz. Yazımızın sonuna geldik. Siz hiç Vadeli Hesap açtırdınız mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Önceki İçerikBütçeye Göre 5 Powerbank Modeli
Sonraki İçerikAlgoritma Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın