Uy Scuti: En Büyük Yıldız!

uy scuti

Evrenimiz çok büyük. Haliyle evrenimizin içindeki cisimlerde devasa boyutlarda. Galaksiler, Takımyıldızlar, SüperNovalar… Peki, evrendeki en büyük yıldız hangisi? Bu sorunun cevabı “Uy Scuti”. Bu yazımızda sizlerle birlikte bu yıldız nedir, ne kadar büyük? gibi soruları cevaplayacağız.

Bakmadan Geçme!  Evrenin En Gizemli Gök Cismi - Kara Delik Çeşitleri

Merhaba! Yine bir astronomi konusu ile karşınızdayım. Başka bir konu ile karşınızda olmuyorum zaten 🙂 Bu yazıda sizlerle birlikte bilinen evrende bilinen en büyük yıldızı inceleyeceğiz, Uy Scuti. Milyonlarca galaksinin bulunduğu evrenimizde milyarlarca yıldız var. Biz bunların daha %1’ini bile keşfetmedik. Ama keşfettiğimiz en büyük yıldız yenisi keşfedilene kadar bu. Bu arada belirtmekte fayda var, Karadenizli bir dayımız keşfetmemiş bu yıldızı baştaki Uy kelimesini onunla bağdaştırmayalım 😀

Uy Scuti

Bu yıldız, Scutum (Kalkan) takımyıldızı bölgesinde bulunan değişen yıldızlar sınıfına giren bir yıldızdır. Değişen yıldızların ışık seviyesi değişim halindedir, yani bir önceki “Güneş Nasıl Yok Olacak?” yazısında anlattığım gibi kırmızı dev halinde olduğu için gittikçe büyüyor ve yaydığı ışık artıyor. Ancak bu yıldızlara kırmızı dev denmiyor, Uy Scuti gibi yıldızlara Hiper Dev ismi veriliyor. Bu yıldızda ömrü bittiğinde bir süpernova olacak.

Bize 9500 ışık yıldızı uzakta olan bu yıldız, bizim yıldızımız olan Güneş’ten tam 5 milyar kat daha büyüktür. İçine 5 milyar Güneş sığabilir. Yani bunu şöyle açıklayabiliriz; eğer ki Güneş’in yerinde bu yıldız olsaydı, kapladığı alan neredeyse Satürn’e kadar uzanırdı. Bu yıldızın etrafında 1 tur atmak normal bir uçakla yüzyıllar sürer.

yıldızlar
En Büyük Yıldızların Güneş İle Karşılaştırılması

Diğerleri

Evrende bildiğimiz en büyük yıldız olmasına rağmen, neredeyse Uy Scuti kadar büyük yıldızlar da biliyoruz. Bunların isimleri;

  • MU Cephei
  • VY Canis Majoris
  • Betelgeuse

Vaktiniz ve araştırmaya hevesiniz varsa, bu yıldızlara da bakmanızı öneririm.

Güneşimiz belki bu yıldızlar gibi devasa boyutlara ulaşamayacak ancak bir gün bizim yıldızımız da bu yıldızların boyutlarına yaklaşacak. Tabii o zamanlarda biz buralarda olmayacağız. Bu konu hakkında düşüncelerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bakmadan Geçme!  Dünya'ya En Çok Benzeyen Gezegenler

Yazımızın sonuna geldik. Düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum olarak belirtmeyi unutmayın! Bilimle Kalın!

Önceki İçerikGüneş Nasıl Yok Olacak?
Sonraki İçerikTüm Zamanların En İyi 10 EDM Parçası
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın