Ütopik Bir Bölge: Kıyamet Ambarı

SvalBard Kıyamet Ambarı

Bir gün sabah kalktığınızda herkesin birden yok olduğunu düşünün. Biraz daha Ütopik düşünelim, tüm bitkiler, tüm canlılar yok olmuş. Dünya yaşanacak halde değil. Bunun gibi veya buna benzer durumlar için yapılmış bir depo var; Svalbard Küresel Tohum Deposu yani Kıyamet Ambarı.

Bakmadan Geçme!  Mars'taki Gözümüz: Curiosity

Belki The 100 dizisini izlemişsinizdir. Orada Dünya üzerinde yaşayan insanların kaldığı dağın tepesinde bir ambar vardı. Aynı bunun gibi bir ambar Norveç’te bulunuyor.

Ne İşe Yarıyor, Parasını Kim Veriyor?

Olası bir küresel felaket sonucunda oluşacak durumlar için tasarlanan kıyamet ambarı, Norveç’in Svalbard adasının Longyearbyen şehrinde bir dağın içinde yer alıyor. İçinde 5 milyon farklı tohum bulunan bu ambara Türkiye bile hatrı sayılır miktarda tohum bağışlamış. Büyük iş adamları ve devletler tarafından da sürekli yatırım alıyor. Ayrıca bu ambarın içinde bir kütüphane de bulunuyor.

Tohumların canlı kalması için bütün tesis -18 derecede sabit olarak çalışıyor. Bu sayede tohumlar 1000 yıla kadar yaşayabiliyor. 1980lerde yapımına başlanmış 2008’de açılmıştır.

Kıyamet Ambarı

Komplo Teorileri

Tabii ki her şeyde olduğu gibi bunun için de ortaya atılan komplo teorileri mevcut. Bazı kişiler bu ambarın Dünya’yı genetik olarak ele geçirmek için hazırlanan bir ambar olduğunu düşünüyor. Mantıklı olarak düşündüğümüzde böyle bir şey yapmaları da mümkün. Belirttiğim gibi bu proje maddi destek verenler ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, İsviçre gibi ülkeler ve Bill Gates gibi kişiler. Ama her şeyi de kötü yorumlamamak lazım. Bizim ülkemizin bile bağış yaptığı bir projeden de kötü bir şey bekleyesi gelmiyor insanın 😀

Kısacası, Dünya’daki tüm tohumları barındıran bu kıyamet ambarı herhangi bir küresel olay sonucunda yaşamı tekrar filizlendirmek için açılmış ütopik bir bölgedir. Şunu da belirtmekte fayda var, oraya gidecek arkadaşlar öyle elinizi kolunuzu sallaya sallaya girilmiyor. Yani ziyaretçiye kapalı. Böyle bir proje işe yarar mı bilmiyorum ama umarım yaramaz..

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikKendi Müziğini Üretmek İsteyenlere – Müzik Yapma Uygulamaları
Sonraki İçerikBütçenize Göre En İyi Oyun Laptopları
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın