Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Dünya’dan Görebilir Miyiz?

uzay istasyonu

Tüm Dünya devletlerinin ortak olup oluşturduğu Uluslararası uzay istasyonu insanlığın uzaydaki kalesi. Peki biz çıplak gözle gökyüzünde görebilir miyiz? Bu yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Bakmadan Geçme!  Dünya'ya En Çok Benzeyen Gezegenler

Dünya’dan ortalama 390-410 kilometre yüksekte olan, Dünya’nın yörüngesinde hareket eden devasa bir cisim var: Uluslararası Uzay İstasyonu. 16 büyük ülkenin bir araya geliştirip kurduğu bu istasyon, insanlığın şu anda uzaydaki gözü konumunda. Saatte 27.600KM ile haraket eden bu istasyon 24 saatte 16 gün doğumu ve 16 gün batımına tanık olur. Yani o kadar hızlı hareket ediyor ki 24 saat içinde tüm Dünya’yı görüyor. Peki bu kadar hızlı hareket eden bir cisimi çıplak gözle görebilir miyiz?

Cevap: Evet! Ama evet demekle bitmiyor maalesef.

Çünkü bize 400 kilometre yüksekte olan ve uzaydaki diğer cisimlerin boyutlarına oranla çok küçük olan bu istasyonu görmek biraz zahmetli bir iş. Bu yüzden nasıl göreceğimizi ve nereden göreceğimizi bilmemiz gerekiyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu Nasıl Görünür?

Çıplak gözle Uluslararası Uzay İstasyonunu görebileceğimiz bir konumda bulunsak bile, görüş açımıza girmesiyle çıkması 5-10 saniye sürecek ve yıldız kayıyormuş gibi bir görüntü göreceğiz. Yani ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) olduğunu anlamamız çok zor.

Teleskop yardımıyla bile görüntüyü yakalamak çok zor, ancak güçlü bir teleskopunuz varsa veya bir gözlemevinden izleyecekseniz daha net bir görüntü elde edebilirsiniz.

uzay istasyonu
Dünya’dan teleskop yardımıyla çekilmiş bir fotoğraf

Nereden Görünür?

ISS, Dünya’nın çevresinde belirli bir yörüngede ilerliyor. Matematik hesaplarıyla hangi noktalardan geçtiğini saptayabiliriz. Ancak artık bunun için uğraşmanıza gerek yok. Google Play’de bulunan “ISS Detector” isimli aplikasyon sayesinde ISS’in konumunu öğrenebilir, sizin bulunduğunuz noktadan geçip geçmeyeceğini öğrenebilirsiniz. Tabii, sadece bu uygulama değil, kısa bir aramayla buna benzer uygulamaları bulabilirsiniz.

Uzayla ilgili biriyseniz, çok zor olmayan uğraşlar sonucunda ISS’i takip edebilir ve çıplak gözle görebilirsiniz. Eğer ki bir gün fotoğrafını çekebilirseniz, bize de göndermeyi unutmayın 😀

Bakmadan Geçme!  Gezegenleri Çıplak Gözle Görebilir Miyiz?

Yazımızın sonuna geldik! Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikGöz Bozukluğu Kendiliğinden Geçer Mi?
Sonraki İçerikHuawei’nin Telefonları Alınır Mı?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

2 YORUMLAR

  1. Gözlemevlerine giderek Uluslararası Uzay İstasyonunu izleyebilirsiniz. Dışarda çalışma yapan astronotları bile görmek mümkün.

  2. Google Play’de ISS haritası isimli bir apk yükledim. Belli zamanlarda Türkiye yakınlarından geçiyor ancak teleskop olmadan görmek hayli zor. Yıldız kayıyormuş gibi geçiyor hemen.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın