Uber Uçan Taksi Prototipini Sundu!

uber uçan taksi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiden hayallerimizi süsleyen uçan araba hayali son günlerde aldığımız haberlere göre bir nebze gerçekleşiyor. Nasıl olduğunu hepimiz merak ediyoruz. Bu yazımda Uber firmasının dün sunduğu “ Uber Uçan Taksi ” projesini inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Tesla Gibi Olmaya Çalışan 3 Çin Firması

Merhaba! Çoğumuzun araçlara karşı ilgisi az da olsa var değil mi? Peki hiç uçan bir araba kullanmak istediniz mi? Üzülerek söylemeliyim ki bu hayali gerçekleştirmeniz için ya çok zengin olmanız ya da bir süre daha beklemek zorundasınız. Çünkü bunun için şimdilik kimse çabalamıyor, daha doğrusu çabalamak istemiyorlar. İstesek böyle araçları kolayca üretebiliriz ancak masrafı ve çevreye vereceği zarardan ötürü kimse bu işe girişmiyor. Ama bu yazımda anlatacağım Uber Uçan Taksi projesi ile uçan araba kullanmasanız da böyle bir araçla seyahat edebileceksiniz.

UBER

Geçen aylarda UBER ve Taksiciler arası yaşanan olaylardan sonra UBER’i tanımayanınız yoktur sanırım. Ülkemizde bu olaylardan ötürü pek yaygın olmasa da bu firma yurtdışında çok yaygın ve çoğu kişi Uber’i tercih ediyor. Bu yüzden sürekli yeniliklerle karşımıza çıkan Uber, dün uçan taksi projesini NASA ile işbirliğiyle duyurdu.

Peki nedir bu Uçan Taksi?

Uber Uçan Taksi hizmeti, büyük bir drone’u andıran tasarımıyla gökyüzünden ulaşım sağlayabileceğiniz bir taksi. Yani aslında bir araba değil, ancak ismi taksi olduğu ve taksinin de araba olduğunu düşünürsek,  uçan bir araba mantığı kafamızda canlanıyor.

Kim bilir belki 10 yıl sonra okula taksiyle veya otobüsle gitmek yerine gökyüzünde gideriz?

2020 yılında ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmaya başlanılacak olan Uçan Taksi, ilerleyen yıllarda diğer ülkelerde de kullanılmaya başlanacak. Bizim ülkemize de gelecek mi sorusunu soruyorsunuz, inanın bu cevabı kimse bilmiyor. Ülke olarak biraz daha iyimser olursak ve sürekli kendi çıkarlarımızı düşünmekten vazgeçersek, bakarsınız bir gün biz de İstanbul Boğazı’nda karşıdan karşıya uçarak geçeriz.

Ücretlendirme

Şimdilik bilgilere göre, ücretinin 1 Mil için 5,73$ olduğu bilgisine sahibiz. Şu an ki dolar kuruna göre hesaplarsak 5,73$ = 22-23TL civarı bir miktar ediyor. Bu miktarda gerçekten fazla. Ancak kullanılmaya başladıktan sonra ilerleyen zamanlarda, kullanım oranına göre ücret düşecektir. Bu yüzden bu konuda pek endişelenmeye gerek yok. Zaten daha bize gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz 😀

Uber’in 2017’de yayınladığı tanıtım videosunu izlemenizi tavsiye ederim:

Bakmadan Geçme!  Bütçenize Göre En İyi 3 Drone Modeli

Yazımızın sonuna geldik, görüşlerinizi ve sorularınızı yorum olarak belirtebilirsiniz!

Önceki İçerikGoogle Asistan Nedir? Ne Zaman Türkiye’ye Gelecek?
Sonraki İçerikWhatsapp Nasıl Para Kazanıyor?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın