Türkiye’deki Tüm Gözlemevleri (Rasathaneler)

Türkiye'deki Tüm Gözlemevleri (Rasathaneler)

Bilime, özellikle astronomiye ilgisi olan herkes büyük bir teleskoptan uzayı incelemeyi hayal eder. Bazılarımız evlerimize küçük teleskoplar alırız, bazılarımız ise farklı yollar ararız. Gözlemevleri bu konuda en iyisidir. Ülkemizde de birden fazla gözlemevi (rasathane) bulunuyor. Bu yazımızda ülkemizdeki gözlemevlerini ve onlar hakkında bilgileri öğreneceğiz.

Bakmadan Geçme!  Gezegenleri Çıplak Gözle Görebilir Miyiz?

Gözlemevi (Rasathane) Nedir?

Gözlemevlerini kısaca özetleyecek olursak, büyük teleskoplar diyebiliriz. Geçmişten beri var olan rasathaneler bulunmaktadır. Ayrıca günümüzde hem Dünya üzerinde hem de yörüngede bir çok rasathane var. Sizde uzayı incelemek istiyorsanız ülkemizdeki gözlemevlerine gidebilirsiniz.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi

1959 yılında kurulan Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi Prof. Dr. Egbert Adriaan Kreiken tarafından yapılmıştır. 9 Optik teleskop ve 1 radyo teleskopu bulunmaktadır. Ayrıca içinde Rasathane müzesi de bulunmaktadır. Ayrıca gözlemci grupları için lojmanlar bulunmaktadır. Bu rasathaneyi ziyaret edebilirsiniz.

Kreiken Rasathanesi resmi web sitesine gitmek için tıklayın.

Kreiken Rasathanesi
Kreiken Rasathanesi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi

Hepimizin ismini duyduğu ve en iyi rasathanelerden biri olan Kandilli, 1868 yılında kuruldu. Ülkemiz için birçok araştırmayı bu rasathane üstlenmektedir. Deprem ve Araştırma Enstitüsü de rasathaneye bağlıdır. Ayrıca meteoroloji hakkında araştırmalar yapan en önemli rasathanelerden biridir.

Kandilli Rasathanesi resmi web sitesine gitmek için tıklayın.

Kandilli Rasathanesi
Kandilli Rasathanesi

Ege Üniversitesi Gözlemevi

1965 yılında açılan Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi değişik boyutlarda teleskoplara ve algılayıcılara sahiptir. İzmir’in dağlarında bulunan rasathane, aktif olarak hizmet etmektedir.

Ege Üniversitesi Gözlemevi resmi web sitesine gitmek için tıklayın.

Ege Üniversitesi Gözlemevi
Ege Üniversitesi Gözlemevi

Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Gözlemevi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine bağlı olarak çalışan Ulupınar Gözlemevi 2002 yılında astrofizik alanında proje yürütmek amacıyla kurulmuştur. Gözlemevinde 4 teleskop ve 1 meteoroloji istasyonu bulunmaktadır.

Ulupınar Gözlemevi resmi web sitesine gitmek için tıklayın.

Ulupınar Gözlemevi
Ulupınar Gözlemevi

Çukurova Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi

1980 yılında “Güneş Evi” ismiyle kurulmuş, 2010 yılında tekrar kullanıma açılmıştır.

Uzaymer resmi web sitesine gitmek için tıklayın.

Uzaymer
Uzaymer

Tübitak Ulusal Gözlemevi

Türkiye’nin en gelişmiş ve en büyük gözlemevi olan Tubitak Gözlemevi, Antalya dağlarında 1997 yılında kurulmuştur. Dünya’da 4 tane bulunan robotik teleskoplardan birine sahiptir. Astronomi alanında tüm Dünya’ya katkısı olan bir gözlemevidir.

TUG resmi web sitesine gitmek için tıklayın.

Tubitak Ulusal Gözlemevi
Tübitak Ulusal Gözlemevi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gözlemevi

2006 yılında kurulan ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri fakültesi tarafından yönetilen gözlemevi astronomi araştırmaları yapmaktadır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gözlemevi resmi web sitesine gitmek için tıklayın.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gözlemevi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gözlemevi

İstanbul Üniversitesi Gözlemevi

1933 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi bünyesinde kurulan gözlemevi, NASA ve ESA ile ortak çalışmaktadır. Avrupa’nın en modern gözlemevlerinden biridir.

İstanbul Üniversitesi Gözlemevi resmi web sitesine gitmek için tıklayın.

İstanbul Üniversitesi Gözlemevi
İstanbul Üniversitesi Gözlemevi

Erciyes Üniversitesi Gözlemevi

Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesinin kurulması ile temelleri atılan ve 2009 yılında kullanıma açılan gözlemevi, günümüzde hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Uzay Bimer resmi web sitesine gitmek için tıklayın.

Uzay Bimer
Uzay Bimer

Doğu Anadolu Gözlemevi

Türkiye’nin en büyük ve Dünya’nın 3. büyük gözlemevi olacak olan Doğu Anadolu Gözlemevi hala yapım aşamasındadır. Hatta o kadar kaliteli olacak ki, Hubble Uzay Teleskopundan daha kaliteli görüntüler çekebilecek. 2020 yılında bitmesi planlanıyor.

DAG Hakkında daha fazla bilgi edinmek ve resmi web sitesine gitmek için tıklayın.

Doğu Anadolu Gözlemevi
Doğu Anadolu Gözlemevi
Bakmadan Geçme!  Teknopark Nedir? Türkiye Teknopark Listesi

Bu yazımızda ülkemizde aktif olarak hizmet veren gözlemevleri inceledik. Siz bu gözlemevleri nden herhangi birini hiç ziyarete gittiniz mi? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtebilirsiniz. Bilimle kalın!

Önceki İçerikSar Değeri Nedir?
Sonraki İçerikSosyoloji Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

  1. Rasathanelere gitmek çok istiyorum. Ama hepsi oldukça uzak yerlerde oluyorlar ve internet üzerinden randevu alabileceğim bir yer bulamadım.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın