Türk İşletim Sistemi Pardus Nedir?

Bir çoğumuz bilgisayarlarında Microsoft Windows işletim sistemini kullanıyoruz. Azınlık olanlarımız ise Linux kullanıyor. Ama işletim sistemleri sadece bu 2 işletim sistemi ile sınırlı değil. Birçok işletim sistemi bulunuyor, bunlardan biri de Türk yapımı olan Pardus. Bu yazımızda Pardus İşletim Sistemi nedir, diğer işletim sistemlerinden farklılıkları nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Linux ile Windows Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlk sürümü 27 Aralık 2005’te Tübitak tarafından yayınlanan Pardu s, Türk yapımı en iyi işletim sistemidir. 2005’te Linux, 2013’te Debian tabanıyla oluşturulan bu işletim sistemi, kendine has yapısı ve özellikleri ile ülkemizde birçok resmi kurumda kullanılmaktadır.

Pardus Kullanmak

Bugün isterseniz 2013’ten önceki Pardus sürümlerini, topluluk sürümlerini veya gönüllü versiyonu olan Pisi Linux işletim sistemini kullanabilirsiniz. Ancak 2013 yılından sonra üretilen Pardus işletim sistemi sürümü sadece resmi makamlarda kullanılmak için üretilmiş, kişisel kullanıma kapatılmıştır. Sunucu, Devlet Kurumları ve Fatih Projesi olmak üzere şuan sadece bu 3 farklı yere 3 farklı sürüm yayınlamaktadır. Dediğimiz gibi eski sürümleri veya Pisi Linux’u kullanabilirsiniz.

"<yoastmark

Pardus’un temelinde Linux yazılımı yatmaktadır. Eee bu durumda Linux’un farklı bir versiyonu diye düşünebilirsiniz ancak durum tam olarak böyle değil. Linux Windows gibi günlük kullanıma uygun bir işletim sistemi değil. Daha çok yazılımcılar, programcılar tarafından kullanılan bir işletim sistemi. Bunun sebebi de açık kaynaklı bir işletim sistemi olması. Bu, üzerinde her türlü değişikliği yapabileceğiniz anlamına geliyor. Yani Linux yazılımını kullanarak yeni bir işletim sistemi yaratmanız mümkün.

Pardus Kullanım Alanları

Biraz önce de belirttiğim gibi, Pardus’u günümüzde sadece 3 sektörde kullanabilirsiniz. Yani bu işletim sistemiyle oyun oynamanız, günlük bir bilgisayar olarak kullanmanız pek mümkün değil. Aslında mümkün ancak bir çok programa uyumlu bir işletim sistemi olmadığı için zorluk çekmeniz olası. Ancak bir sunucunuz varsa bunu kullanmanız Windows işletim sisteminden daha fazla verim almanızı sağlayabilir.

Hala Tübitak altyapısında geliştirilmeye devam edilen Pardus, son sürümünü bir kaç ay önce çıkardı.Tamamen Türkçe bir sistemden oluşan bu işletim sistemi, bizlerinde istedikten sonra teknoloji konusunda gelişebileceğimizi gösteriyor.

Pardus Fatih Projesi
Pardus Fatih Projesi Versiyonu

Topluluk Sürümü

Tübitak’tan bağımsız olarak geliştirilen ve kurumsal sürümün altyapısını kullanan PTS (Topluluk Sürümü) indirerek, güncel Pardu sürümlerini de kullanabilirsiniz. Ya da yazının başında belirttiğimiz Pisi Linux’u kullanabilirsiniz.

Pardu Resmi Web Sitesine Gitmek İçin Tıklayın

Pisi Linux Resmi Web Sitesine Gitmek İçin Tıklayın

Bakmadan Geçme!  Türk Yapımı 5 Popüler Oyun

Yazımızın sonuna geldik. Siz hiç bu işletim sistemini kullandınız mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikTaksitle Telefon Alınır Mı?
Sonraki İçerikIşık Hızını Geçmek Mümkün Mü?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın