Tüm Zamanların En İyi 10 EDM Parçası

edm

Deep House, Future House, Progressive House, Trap…  Hayatımıza son yıllarda bir çok müzik tarzı girdi. Bazıları çok sevildi, bazıları ise hemen söndü. Bu yazımızda tüm müzik türlerinin özünde sakladığı EDM türünün en iyi 10 örneğini inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  En İyi 10 TRAP Parçası

Merhaba! Çok zor bir liste ile karşınızdayım. Biraz önce 50-100 arası bir müzik listesi çıkardım ve bunları 20’ye kadar eleyebildim. Sonra da bunları ilk 10’unu ayıkladım. Gönlüm hepsini eklemek istedi fakat bu çok uzun ve zahmetli olurdu. Bu yazıda sizlerle birlikte tüm zamanların en iyi 10 EDM şarkısına bakacağız. Fakat bu şarkıları Progressive House türüne bağlı kalarak oluşturdum. Bunun sebebi EDM dediğimiz müzik türünün ilk başta bu tarz olarak ortaya çıkmasından kaynaklanıyor. O yüzden neden bazı sanatçılar yok demeyin. Ayrıca istediğiniz şarkı listede bulunmuyorsa “Nasıl olmaz yiaa!” demek yerine yorumlarda bu listede yer almasını istediğiniz şarkıyı yazabilirsiniz. O zaman daha çok uzatmadan bu zorlu listeye başlayalım!

Not: Listenin sonunda 11’den 20’ye kadar devam eden sıralama bulunuyor, oradaki parçaları da inceleyebilirsiniz.

10- Nicky Romero – Toulouse

Bu şarkı bir yerden tanıdık geliyor değil mi? Bir zamanlar herkesin ortalıkta V For Vendetta maskesiyle gezmesine sebep olan, modern progressive house’ın oluşmasında önemli bir rolü bulunan bu parçamız hiç eskimeyecek EDM’lerden biridir sanırım. Bu parça, listede daha önlerde yer alabilirdi ancak o kadar çok rakip var ki, inanın nasıl sıralayacağımı bilemedim.

9- DVBBS & Borgeous – TSUNAMI

Spinnin Records’un tanınmasında Martin Garrix’in Animals’ı ile kafa tutuşan efsanelerden biriyle karşınızdayım. Kulaklarınızı ağrıtacak nitelikte olan bu parçamızın bir zamanlar bağımlısı olan bir kitlesi vardı.

8- Avicii – Levels

Efsaneler efsanesi. Anlatmaya kelimeler yetmez. Yıllar geçse de heyecanından hiçbir şey kaybettirmeyen bu parça hepimizde bir anı illa ki bırakmıştır. Avicii’ye bize böyle efsane şarkıları bıraktığı için sonsuz kere teşekkürler.

7- David Guetta – Titanium ft.Sia

EDM’in altyapılardan biri daha olan bu şarkımız ayrıca Sia’nın tanınmasına yol açmıştı. Muhteşem bir ses ve muhteşem notaların bir araya gelmesiyle oluşan bu parça, efsaneler arasında yerini alıyor.

6- Swedish House Mafia – Don’t You Worry Child

Vaaay be. Bu parça bir zamanlar her yerde çalardı. Adı ne bunun yaa? Diye aradığımız bir şarkıydı. EDM’in altyapısını oluşturan şarkılardan biri daha.

5- Calvin Harris – Summer

Listemizde buraya kadar hiçbir şarkıyı tanımamış olabilirsiniz ancak bu şarkıyı tanımamanız imkansız. Bir önceki parçamız gibi, hatta daha çok, yaz tatillerinde her yerde duyabileceğiniz bir parçaydı bu. Dün gibi. Yaşlanıyoruz be.

4- David Guetta,Martin Garrix & Brooks – Like I Do

Şaşırdınız mı? Bu parçanın listedeki diğer parçalardan bir farkı var, bu şarkı daha geçen aylarda çıktı. Peki nasıl oldu da 4.sıraya yerleşti? Bunu size basitçe açıklayayım; EDM ve Progressive House’ın özetini geçen şarkı bu şarkıdır. İçinde eskiyi ve yeniyi barındırıyor, bakınız: Martin Garrix ve David Guetta.

3- Martin Garrix – Animals

Bir efsanenin doğuşu ancak böyle güzel bir şarkıyla olabilirdi. Martin Garrix’in müzik piyasasına girişi bu parça ile olmuştu. Daha yeni yeni çıkan dokunmatik telefonlarımızda sınıfta son ses açıp dinlemeye çalışırdık. Bu şarkı modern progressive house’ın başlangıcıdır, yani bir milattır.

2- Alan Walker – Spectre

Şimdi soracaksınız, bu şarkı nasıl oldu da ikinci oldu diye. Aslında bu şarkı diğer şarkılara kıyasla bu listeye bile giremezdi ancak girmesinin bir sebebi var, farklılık. Size şu kadar söyleyeyim, bu parça gelecekteki EDM’in izlerini taşıyan bir parçadır. İşte bu yüzden 2.sırada. Ayrıca bu parçanın yerine Alan Walker’ın diğer şarkılarını da ekleyebilirdim, örnek olarak, Faded, Sing Me to Sleep ve Alone.

1- Avicii – Wake Me Up

Şaşırdınız mı? Şaşırmamalısınız. Listenin birinci sırasında daha slow bir progressive house parçası bulunuyor. Slow bir progressive house ne demek bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da bu parçanın size aynı anda tüm duyguları hissettirebilmesi. İster hüzünlü olun, ister heyecanlı, bu parça siz nasıl hissediyorsanız ona göre şekillenme özelliğine sahip. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır umarım. Neyse, sadece dinleyin, bence bu yeterlidir.

Bakmadan Geçme!  EDM ve House: Avicii

Ayrıca 10’dan 20’ye de bir sıralama yaptım. Ancak bu parçaların videolarını ve açıklamamı eklemedim. İsterseniz onları da inceleyebilirsiniz.

11- Marshmello – Alone

12- Krewella – New World

13- Dillon Francis, Dj Snake – Get Low

14- Yellow Claw – Shotgun

15- Knife Party – Bonfire

16- Dimitri Vegas, MOGUAI & Like Mike – Mammoth

17- Galantis – No Money

18- Dj Snake, Lil Jon – Turn Down for What

19- Bingo Players – Rattle

20- Deorro – Five Hours

Bakmadan Geçme!  En İyi 10 Deep House Parçası

Listemizin sonuna geldik. Eklemeyi unuttuğum parçalar için özür dilerim. Sizin aklınızda olan ama listede olmayan parçaları yorum yazarak belirtebilirsiniz. Takipte kalmayı unutmayın!

Önceki İçerikUy Scuti: En Büyük Yıldız!
Sonraki İçerikIC 1101: En Büyük Galaksi!
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın