Tüm Android Sürümleri

Tüm Android Sürümleri

Android sayesinde akıllı telefonlar hayatımıza tamamen girmiş oldu. Dünya’da bir çok tarafından kullanılan Android işletim sistemi, bugün çoğumuzun telefonlarında bulunuyor. Peki geçmişten günümüze hayatımızın her yerinde bulunan bu işletim sistemi nasıl gelişti, inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Android Uygulama Yapma Programları

Android Tarihi

Google ve OHA (84 Firmanın oluşturduğu uluslararası bir oluşum) tarafından geliştirilen, ilk sürümü 5 Kasım 2007’de duyurulan Andorid, Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Devrim niteliğinde bir etki yaratmış ve ilk geliştirilmeye başlandığında bile bir çok telefon ve telekomünikasyon firması tarafından destek almıştır.

Android

Tüm Android sürümleri bir şekerleme ismine sahiptir. İlk günden bu güne kadar birçok farklı sürümü bulunmaktadır. Şimdi bunları sırasıyla inceleyelim.

1.0 Apple Pie

Büyük bir çağın başlangıcı.. Hayatımıza bu sürümle 2008 yılında giriş yaptı. Youtube gibi uygulamalara girebiliyorduk. Ve bu bile bizim için büyük bir gelişmeydi. Ancak çok uzun süre aramızda bulunmadı.

1.1 Banana Bread

Şubat 2009 yılında 1.0’ın hatalarını gidermiş ve birkaç yeni özellik eklenmişti. Bu sürümde uzun süre kullanılmadı.

1.5 Cupcake

Nisan 2009’da yayınlanan ve yine bir devrim niteliğinde olan bu sürümle, Widget’lar, animasyonlar, yeni uygulamalar gibi özellikler hayatımıza girdi.

1.6 Donut

Eylül 2009’da yayınlanmış ve çeviri, android market gibi özellikler eklenmiştir. Kısa bir süre sonra bir üst sürümün çıkmasıyla yine aramızdan ayrılmıştır.

2.0 Eclair

Birçok yeni özelliği ile Ekim 2009’da yayınlayan Eclair, bizlere Google Maps, kişiselleştirilebilir temalar gibi yeni özellikler sundu.

2.2 Froyo

Mayıs 2010’da yayınlanan Froyo sayesinde USB, 720p Çözünürlük özellikleri telefonlarımıza giriş yaptı.

2.3 Gingerbread

Şubat 2011’de yayınlanan bu sürümle 1366×768 çözünürlük bilgisayarlarımızdan çıkarak telefonlarımıza da giriş yaptı.

3.0 Honeycomb

Şubat 2011’de Gingerbread’den hemen sonra yayınlanan Honeycomb, sadece tabletler için üretilmiştir ve bu sayede tabletlerde Android işletim sistemini kullanmaya başlamışlardır.

4.0 Ice Cream Sandwich

Ekim 2011’de yayınlanan bu sürümle Android tam olarak yapılanmış oldu. Ayrıca bu sürümle NFC gibi özelliklerde kullanılmaya başlandı.

4.1 Jelly Bean

Temmuz 2012’de yayınlanan Jelly Bean ile mobil oyunculuk sektörü de başlamış oldu. Performans inanılmaz seviyede arttırılmıştır.

4.4 KitKat

Temmuz 2013’de yayınlanan Kitkat ile Android yeni bir görünüm kazandı. Daha çok grafik olarak geliştirilen bu sürüm sayesinde günümüzdeki tasarımlar da şekillenmiş oldu.

5.0 Lollipop

Kasım 2014’de yayınlanan Lollipop sayesinde kilit ekranı geliştirildi, performans arttırıldı ve 64bit telefonlarımıza da girmiş oldu. Tasarımda yeniliklere gidildi.

6.0 Marshmallow

Ekim 2015’de yayınlanan Marshmallow, hızlı şarj, pil geliştirmeleri, parmak izi gibi özellikleri hayatımıza soktu.

7.0 Nougat

Ağustos 2016’da yayınlanarak sistem açıkları kapatıldı ve yeni geliştirmeler yapıldı. Bir çoğumuz şuan bu ve bundan sonraki sürümleri kullanıyor.

8.0 Oreo

Bu sürüm ile kullanıcı özelleştirmesi iyice özgür bir hale geldi. Uygulama ikonlarından widgetlara kadar hepsini istediğiniz gibi ayarlayabilir kendi dünyanızı yaratabilirsiniz.

9.0 Pie

Daha piyasaya çıkmayan ancak bir çok yeni özellikle geleceği belirtilen Pie, önümüzdeki aylarla bizlerle olacak.

Bakmadan Geçme!  Telefon Gibi Kullanabileceğiniz, Sim Kart Takılabilen 3 Tablet

Geçmişten günümüze tüm Android sürümlerini inceledik. Sizin en sevdiğiniz sürüm hangisiydi? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikSosyal Medya Sitelerinden Para Pazanmak
Sonraki İçerikTeknopark Nedir? Türkiye Teknopark Listesi
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın