Tesla ve Türkiye

tesla

Elektrikli arabaların kullanımı gün geçtikçe artıyor. Elektrikli arabaların öncülüğünü yapan Tesla ise ülkemize yeni yeni giriş yapıyor. Bu yazımızda sizlerle bu firmanın ülkemize ne zaman tamamen olarak gireceğini, nasıl gireceğini, neler yapacağını öğreneceğiz.

Bakmadan Geçme!  Uçan Tren! Hyperloop Nedir?

Tesla Motors

2003 yılında kurulan, elektrikli araç parçaları ve elektrikli araç üreten bu firma, bu konuda Dünya’daki zirve olarak kabul ediliyor. Hepimizin adını duyduğu bu firmanın Model S, Roadster, Model X ve Model 3 gibi modellerini duymuşsunuzdur. Elektrikli araçlar olmalarına rağmen çoğu benzinli araçlara kafa tutan bu modellere, teknolojiyle arabanın bütünleşmiş hali diyebiliriz.

Elektrikli araç sektörü son yıllarda yükselmeye başladığı için, Tesla hedefleri her noktaya ulaşmak olsa da şuan Dünya’nın her yerinde hizmet veremiyor. Buna ülkemizde örnek.

Bu araçlar teknolojilerine ve özelliklerini göre yurt dışında oldukça ucuz bulunuyorlar. Mesela Model S’in en ucuz versiyonu 71.000$, en pahalı versiyonu ise 123.000$. Bu fiyatları daha sonra ülkemizdeki fiyatlarla karşılaştıracağız.

roadster
Tesla Roadster

Tesla Türkiye

Ülkemize 2015 yılından beri gireceği söylenen ama hala tam olarak giremeyen Tesla’nın ne zaman tam olarak yerleşeceği hala bilinmiyor.

Belli başlı konularda açıklamalar ve bilgilendirmeler yapıldı ancak hala sokaklarımızda Tesla’yı göremiyoruz. Çünkü hem pahalı hem de bulunması zor.

Satın Almak

Türkiye’de bu aracı üç şekilde alabilirsiniz, 2.el olarak, bu araçları satan sınırlı otomobil satıcılarından veya yurt dışından getirterek. Yani ben bunun kendi showroomuna gideyim de, oradan beğeneyim, hemen orada firmanın kendisiyle imzaları atıp alayım diye bir durum şuanlık söz konusu değil.

Fiyatlar

Ülkemizdeki motorlu taşıtlar vergisini hepimiz biliyoruz. O yüzden bu arabaları ülkemizde aldığınız zaman zengin görünümüne kavuşacaksınız 🙂

Avrupa ve Amerika’da fiyatlar çok uygun. Ancak ülkemiz için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Örnek verecek olursak,

Tesla Model S 75D

Amerika Birleşik Devletleri fiyatı 71.000$ (Yaklaşık 320.000TL)

Türkiye fiyatı 135.000$ (Yaklaşık 600.000TL)

Dolar kuruydu vergisiydi derken, bu ortalama fiyatlı araba bizler için zengin arabası oluveriyor.

tesla model s
Tesla Model S

SuperCharger

Bu firma arabalarını alan müşterilerine kendi sarj istasyonlarında yıllık 400kWh şarj yükleme hediyesi veriyorlar.

Ülkemizde bu Şarj istasyonları bulunmuyor ancak, kısa bir süre sonra ülkemizde belli noktalara kurulumları yapılacak. Süper Şarj İstasyonu Yapılacak yerler şöyle;

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Bursa
 • Sakarya, Hendek
 • Antalya
 • Aydın
 • Edirne
 • Konya
 • Balıkesir

Sonuç Olarak

Sonuç olarak, Tesla araçları ülkemize girebilse de, firmanın bir etkinliği şuan bizim bölgemizde bulunmuyor. Son olarak firma yetkilerinin Türkiye’de çalışmak üzere eleman arayışlarına başladıklarını duyduk. Buna göre tahmin ediyoruz ki, kısa bir süre sonra bu firma, Türkiye pazarına girmek için ilk adımları atıyor olacak. Ancak fiyatlar azalır mı, ben hiç sanmıyorum. Yine de bekleyip göreceğiz.

Bakmadan Geçme!  Tesla Gibi Olmaya Çalışan 3 Çin Firması

Bu yazımızda Tesla firmasını ve Türkiye ile olan ilişkilerini inceledik. Umarım, bir sonraki yazımda bu firmanın ülkemize giriş yaptığından bahsederim. Bu konu hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikEn İyi 10 Future House Parçası
Sonraki İçerikEn Meşhur Kuyruklu Yıldızlar
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

2 YORUMLAR

  • Umarım böyle bir anlaşma söz konusudur. Hem fiyat olarak hem de yerli olmasıyla çok iyi bir otomobil olabilir. Yorumunuz için çok teşekkürler 🙂

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın