Tesla Gibi Olmaya Çalışan 3 Çin Firması

Bildiğiniz gibi Tesla, yeni teknoloji arabalarla elektrikli ve yüksek performanslı arabalar üretiyor. Bu sektörün zirvesinde olsalar da bir çok firma Tesla arabalarına benzer arabalar üretmeye çalışıyor. Bu yazımda sizlerle Tesla gibi olmaya çalışan 3 Çin firmasını inceleyeceğiz.

Elon Musk’ın harikalarından biri daha! Tesla markasını hepimiz biliyoruz. En azından yakın zamanda adını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu firma tamamen elektrikle çalışan ve spor arabalarla yarışacak performanslara sahip arabalar üretiyor. Fiyatları normal arabalara göre biraz daha pahalı olan Tesla araçları ülkemizde yüksek vergi yüzünden çok pahalı fiyatlara satılıyor. Bu yüzden her caddede göremiyoruz. Yine vergi hakkında eleştiri yapıp vatanı kurtardığıma göre konumuza hemen geçebiliriz. Şimdi Tesla ve Tesla’nın arabalarından yola çıkarak kendi hibrit ve elektrikli araçlarını üretmeye çalışan 3 Çin firmasını inceleyeceğiz. Hemen başlayalım!

1)BAIC Motors

Elektrikli araba ve diğer arabalarda Dünya ve özellikle Çin’de söz sahibi olan Baic’in farklı modellerde elektrikli araçları bulunuyor. Bu modeller; E Serisi modelleri, ES210, EV150, EV160 ve EV200. Mercedes ve Hyundai karışımı gibi gözüken arabaları olduğunu düşünebilirsiniz ama şunu da belirteyim, BAIC Group firması Hyundai ve Mercedes firmalarının Çin pazarındaki liderleri, yani hisselerin çoğu bu firmada. Yani bu firmayı hafife almayalım 🙂

BAIC Motors ES210 Modeli
BAIC Motors ES210 Modeli

2)Nio

Elektrikli araba üreten bu firmamız değişik tasarımlarıyla ünlü. ES8 modeli Tesla’nın Model X modeliyle aşağı yukarı aynı özelliklere sahip ve 68.000$ gibi bir fiyatı var. Tesla Model X ise 80.000$.

EP9 isimli bir de spor otomobili bulunuyor. Bu modeli de Tesla Roadster ile karşılaştırabiliriz. Fiyatını ve özelliklerini tam olarak bilmiyorum ancak çok yüksek bir performansa sahip olduğunu söylebilirim.

Nio EP9
Nio EP9

3)Byton

Muhteşem bir dizayna sahip Byton’un yeni SUV aracı Tesla Model X’ten kat kat iyi olacağa benziyor. İç ve dış tasarımı çok iyi olan bu model, önümüzdeki sene seri üretime geçecek. Model X’ten %40 ucuz olması da cabası. Üreticiler bu araca yürüyen teknoloji diyorlar. Kokpitte 49 inçlik bir panel olacağı söyleniyor.

Byton
Byton
byton kokpit
Byton İçten Görünüm

Listemizin sonuna geldik. Gördüğünüz gibi teknoloji ilerliyor ve ileri teknoloji arabalar gün geçtikçe hayatımıza daha çok dahil oluyorlar. Bu yazımda sizlerle Tesla Gibi olmaya çalışan Çin firmalarını inceledik. Çin firmalarını incelememizin sebebi, bu firmaların daha büyük bir pazara sahip olması ve daha ekonomik araçlar üretmeleri. Eklemek, sormak istediklerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

 

Önceki İçerikMobil Veri Kullanımını Nasıl Azaltabiliriz?
Sonraki İçerikSamsung Katlanabilir Telefon Üretiyor!
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın