Telefon Suya Düşerse Ne Yapılmalı?

Akıllı telefonlarımız bizim her şeyimiz. Bir akıllı telefona sahip olduğumuzda kırılmaz camından koruyucu kılıfına kadar her şeyi alıyoruz. Günümüzde akıllı telefonlar da bir çok koruma sistemiyle üretiliyor. Ancak bunlara rağmen bazı olumsuzluklarla karşılaşabiliyoruz. Bu olumsuzluklardan biri de telefonu suya düşürmek. Son zamanlarda çıkan telefonların bir çoğu su korumasına sahip olsa da, %100 koruma sağlamıyorlar. Bu yüzden böyle durumlarda bazı işlemler yapmamız gerekebiliyor. Bu yazımızda telefon suya düşerse ne yapmamız gerektiği sorusuna detaylı bir cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  İlk Akıllı Telefon: IBM Simon

Günümüz Akıllı Telefonları

Günümüzde üretilen akıllı telefonlar su koruma garantisi verilerek satılıyor. Ancak buradaki su korumasının geçerli olması için sarj girişi, jak girişi gibi girişlerin kapalı olması gerekiyor. Yani su altında çekim yapacaksanız ve telefonunuz korumalı ise, bu bölgeleri manuel olarak sizin koruma altına almanız lazım. Ayrıca bu korumaya sahip her telefonun farklı basınç oranları oluyor, bu da telefonunuzu belirli bir miktar sudan sonra korunamayacağı anlamına geliyor. Bu gibi durumlarla sık sık karşılaşmasak da, karşılaştığımız durumlarda hemen müdahale etmemiz gerekiyor. Bu yüzden ne kadar korumalı olursa olsun, beklenmedik suyla temas halinde müdahale etmek şart.

Telefon Suya Düşerse..

Suya düşer, üstüne bir şey dökülür, tuvalete düşer gibi gibi bir çok şey olabilir. Şimdi bu gibi durumlarda sırasıyla ne yapacağınıza bakalım;

  • Bu gibi durumlarda ilk olarak sakince telefonu dik bir şekilde sudan uzaklaştırın.
  • Kuru bir peçete ile telefonu yatırmadan yüzeyini temizleyin
  • Telefonu Kapatın.
  • Kırılmaz camı (varsa), kılıfı (varsa), bataryayı (çıkarılabiliyorsa), sim kartını ve hafıza kartını çıkartın.
  • Kulak çubuğu veya pamukla telefonun erişebildiğiniz her yerini yavaşça kurulamaya başlayın. Sim kart yuvasını, sarj girişini, jak girişini temizlerken daha özenli davranın. İçerisinde pamuk kalıntısı bırakmak istemezsiniz.

Telefon Suya Düşünce

  • Bundan sonra yapacağınız birden fazla seçenek var.
  • Servise gönderip, durumu belirtebilirsiniz. ( Duruma göre çok tuzlu olabiliyor. )
  • Bir kasenin içine pirinç doldurun. Telefonu pirincin içine gömün. Çok sıcak ortam olmamak şartıyla, pencerenin köşesine kasenin kapağını tamamen kapatarak koyun (İçeriye hava girmemeli) . 5-6 saat güneş gördükten sonra kaseyi alarak tezgah, masa gibi güneş görmeyen bir yere koyun. Bu süreçte telefonun ne kadar çok ıslandığına göre 10-15 saat ile 2-3 gün arasında telefonu pirincin içerinde bırakın ve hiç ellemeyin.
  • Pirinç yerine kıyafetlerde bulunan ve nemi almaya yarayan Silika Jelini kullanarak pirinç yönteminin aynısını uygulayabilirsiniz. Bunu kullanmanız süreci hızlandıracaktır. 1 gün içinde telefonu sıvıdan arındırabilirsiniz.
  • Bu süreçlerden sonra telefonunuzu çıkarın ve parçalarını tekrar yerleştirin. Daha sonra tekrar bir pamukla temizleyin. Ve telefonu sarja takın. %100 sarj olmadan telefonunuzu açmayın. Sonrasında açarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Buradaki tüm maddeleri dikkatli ve özenli bir biçimde yaptıktan sonra telefonunuz kendine gelecektir. Ancak bu işlemlerin sonunda %100 düzeleceği anlamına gelmez. Ayrıca telefonu tuzlu suya düşürdüyseniz bu işlemleri yapmak telefonunuzu düzelemeyebilir. Bu durumda servise göndermek en iyi çözüm yoludur. ( Masraflı olacağını unutmayın ) Kesinlikle kurutma makinesi gibi ısı verme yöntemlerini kullanmayın, bu telefonunuzun parçalarını eriterek zarar verebilir!

Bakmadan Geçme!  Yurtdışından Telefon Getirmek Mantıklı Mı?

Yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda telefon suya düşerse ne yapmamız gerektiğini anlattım. Siz hiç telefonunuzu suya düşürdünüz mü? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikAndroid Root Nedir?
Sonraki İçerikKutup Yıldızı Nedir? Neden Sabittir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın