Tarihte Bugün: Bilgisayarın Atası “ENIAC”

eniacold

Günümüzde neredeyse hepimizin bir akıllı telefonu veya bilgisayarı var değil mi? Şuan bu yazıyı bile o cihazlarla okuyorsunuz. Peki, hiç düşündünüz mü? “İlk bilgisayar nasıldı?” 

Çoğumuzun duyduğu klasik bir bilgi vardır; “Eski bilgisayarlar oda büyüklüğünde oluyordu!!”

Aslında bu bilgi doğru. Şuan oturduğumuz 70m² olan evlerimizden bile büyüktüler. Peki bilgisayar nasıl icat edildi? , neden icat edildi? Bu yazımda sizlere bu soruların cevabını açıklayacak ve ilk elektronik bilgisayar ENIAC’ı tanıtacağım.

Bakmadan Geçme!  İnternet Nasıl Oluştu? ARPANET

Bilgisayar fikri nasıl ortaya çıktı?

Aslında bu sorunun cevabı basittir; insan hayatını kolaylaştırmak için. Eee Cihat, bunu zaten biliyoruz bize klişe sözler yerine adam akıllı bilgi ver!! dediğinizi duyar gibiyim. Böyle dememin sebebi bilgisayarı şuan kullandığımız ramli, ekran kartlı, işlemcili bir cihaz olarak düşünmemeniz gerektiği. Hesap makinesi de bir bilgisayardır sonuçta. Ancak bizim bildiğimiz o bilgisayarın ilk üretimi II.Dünya Savaşı esnasında yapılmıştır.

IBM eski bilgisayar

Bilgisayar Tarihi

Şimdi sizlere bilgisayar tarihini özet olarak anlatayım. Bilgisayar tarihi, 5 kuşağa ayrılmaktadır.

1.Kuşak

Bu kuşak ENIAC gibi bilgisayarın üretildiği, matematiksel hesaplamalar için üretilmiş, daha çok donanımsal ve fiziksel olarak büyük yer kaplayan cihazlardı.

2.Kuşak

Bu kuşakta Transistörler icat edilmiş ve ilk defa yazılım kavramı ortaya çıkmıştır.

3.Kuşak

Entegre devrelerin gelişmesi ve bilgisayarlarda kullanılması ile bir bilgisayarda birden fazla yazılım kullanmaya başladık.

4.Kuşak

Mikroişlemciler ile birlikte 1965-1970 yılından beri içinde bulunduğumuz bilgisayar kuşağıdır.

5.Kuşak

Yapay zekaların bilgisayarlara entegre edileceği, bilgisayarın kendi hür iradesine sahip olacağı bir dönemdir. Yavaş yavaş akıllı robotlar gibi cihazlarla bu kuşağa adım attığımızı düşünüyorum.

firstpc

 

Bilgisayarın Atası: ENIAC

Bilgisayarın atası dediğimiz bu cihaz, 1.Kuşağı başlatan ilk elektrik ile çalışan bilgisayar olma özelliğine sahip. Tabi bildiğiniz o bilgisayarlar gibi değil 😀 . Otuz ton ağırlığında, 160m² büyüklüğünde bir cihaz düşünün. O zamanlarda klavye,mouse falan da yok tabi,altı operatör ablamız tarafından kumandayla, fiş çıkarıp takmayla ve kablolarla yönetiliyordu. Bilgisayarın asıl üretim amacı II.Dünya Savaşı için Amerika’nın füze isabet olasılıklarını arttırmak içindi. Ancak bilgisayar tamamlandığında savaş çoktan bitmişti. Daha sonrasında ENIAC bilimsel çalışmalar için kullanılmaya başlandı. Fiyatı o dönemde yarım milyon dolar civarındaydı.

Yapabildikleri

Analog bir bilgisayar olan ENIAC matematiksel işlemleri kolaylıkla yapabiliyordu. Hesap makinesi gibi değil tabi ki, saniyede dört yüze yakın çarpma işlemi yapabiliyordu. İki yüz sayıyı aklında tutabilecek hafızaya sahipti. Şimdi elimizdeki telefonlar bunları kolaylıkla yapabiliyor. Adamlar bilseydi yetmiş yıl sonra bu cihazlardan dudak büzüp selfie yapılacağını, bu işe girişirler miydi bilemeyiz 😀 .

ENIAC, sekiz yıl boyunca tam verimli kullanıldı. Bu süre zarfında üretilen ENIAC’ın evlatları babalarından daha performanslı olunca ENIAC benden bu kadar dedi ve 1955 yılında fişi çekildi.

İyi ya da kötü, bugün ENIAC ve onun gibi ilkleri başarmış cihazlar sayesinde yaşantımızdaki birçok şey kolaylaştı. Ama yine de belirtmeden geçmeyeyim, “Cihazlar sizi yönetmesin, siz onları yönetin!”

Telefon ve Bilgisayar

Bu yazıda gördüğünüz eksik bir parça veya bir hata gördüyseniz yorum bölümünden gömerek hatalarımı fark etmeme vesile olabilirsiniz! Ayrıca bu konu hakkında sorularınız ve görüşleriniz için de yorumunuzu bırakabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler!

Kullandığım Kaynaklar: Wikipedia, Google Resimler, ComputerHistory

Sonraki İçerikBütçenize Göre Toplama Bilgisayar Önerileri
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın