Taksitle Telefon Alınır Mı?

Taksitle Telefon Alınır Mı?

Akıllı telefon fiyatlarının çok yüksek sayılara ulaşması ile yeni telefon alacak arkadaşlarımız, çözüm düşünürken “Acaba taksitle telefon alabilir miyim?” sorusu akıllarına geliyor. Teknoloji mağazalarının sistemlerinden, telekomünikasyon firmalarının sistemlerine, bu yazımızda aklınızdaki sorulara çözüm bulacak, taksitle telefon alınır mı?, taksitle telefon almak pahalı mıdır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Telefon Gibi Kullanabileceğiniz, Sim Kart Takılabilen 3 Tablet

Telefon almadan önce bütçenizin ne kadar olduğunu ve nasıl bir ödeme planı izleyeceğinizi bilmeniz çok önemlidir. Ülkemizde fiyatlardan ziyade, bir akıllı telefon almanın bir motosiklet almaktan pek bir farkı yoktur aslında. Ancak bunları bir kenara bırakıp konumuz olan “Taksitle telefon alma” sorusuna cevap verelim.

2014 yılında BTK’nın yaptığı bazı değişiklikler neticesinde telekomünikasyonda kredi kartına taksit yapılması yasaklandı. Bu da bir daha kredi kartıyla taksitli telefon alamayacağımız anlamına geliyor. Ancak burada açık bir nokta var, buna birazdan değineceğiz. Bu açıklamadan sonra birçok yerli satıcı illegal işlere girişti, 1000TL’lik telefon kabı satıp taksitlendirmek gibi. Ancak bu telefonun garantisini ortadan kaldırıyor, hiçbir güvenceniz kalmıyordu. Günümüzde hala bu sistemi uygulayanlar mevcut ama kesinlikle bu işe girmenizi önermiyorum.

Taksitle telefon almak mümkün. Ama bildiğimiz gibi kredi kartından kolayca geçerek yapmamız mümkün değil. Taksitle telefon almanın birçok farklı yöntemi bulunuyor. Ancak hepsinin farklılıkları bulunuyor. Şimdi sizlerle taksitle nasıl telefon alınır inceleyelim.

Banka İçi Taksitlendirme

Kredi kartı taksitlendirme olayı yasaklanmasına rağmen, bazı kredi kartları herhangi bir ürünü tek çekim geçtiyseniz, banka içinde kendi taksitlendirmeye izin veriyor. Bu da aslında sistemin bir açığı oluyor. Tabii ki bazı bankalar bu konuda önlem almış durumdalar. Ancak bankanız buna elverişliyse bu sistemi kullanarak taksitle telefon almanız mümkün olabilir.

Kredi Öde, Telefon Sahibi Ol

Büyük teknoloji mağazaları taksitle telefon döneminin sona ermesiyle, herkesi mutlu edecek bir fikir buldular. Bankalarla anlaşma yaparak, müşterilere kredi veren ve bu sayede telefon satan teknoloji mağazaları bu yöntemle bir çok telefon satıyor. Bu sistem şöyle işliyor:

Mağazanın anlaşmalı olduğu bankaya ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunuyorsunuz. Alacağınız telefonun fiyatı kadar başvuruda bulunduğunuzda mağazanın içinde direk size yardımcı oluyor. Kredi almanız için herhangi bir engel bulunmuyorsa, banka size anında alacağınız telefonun parası kadar kredi veriyor. Ve kredi ödemesini taksitlere bölüyorsunuz. Böylece telefonu ihtiyaç kredisiyle direk nakit ödemeyle alıyorsunuz ve artık bankaya borcunuz oluyor.

Vatan Bilgisayar, Teknosa, Mediamarkt gibi büyük mağazalar bu sistemi halen kullanıyor.

Vatan Bilgisayar Taksitle Telefon
Vatan Bilgisayar Kredi ile Telefon Alma Afişi

Telekomünikasyon Firmaları ile Tarifeye Ek Telefon

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hat sahibiyseniz tarifenize ek yeni bir akıllı telefon almanız mümkün. Beğendiğiniz telefonu 6 taksite bölerek faturalı hattınıza ek olarak ödemenizi sağlıyorlar. Ancak telefonun orijinal fiyatından biraz daha fazla para ödemek zorunda kalacağınızı unutmayın. Mesela Türk Telekom ile bir iPhone X’i tarifenize ek aylık 1.455TL’ye 6 ay ödemeyle sahip olabilirsiniz. Önceden 24-36 Aya kadar taksit yapan operatörler maalesef artık 6 aydan fazla taksit yapamıyor.

Turkcell iPhone X
Turkcell iPhone X Satış Sayfası

Senetle Telefon (Elden Taksit)

Benim kartım falan yok, kredide istemiyorum, tarifeye ekte ödemem diyen arkadaşlar için, senetle telefon almak son çıkış yolu. Mağazalardan bir kefil göstererek alabileceğiniz ve elden taksitle ödeyebileceğiniz bir yöntem olan Senetle Telefon almak en mantıklı fikir olarak gelmiş olabilir. Ancak senetle telefon almaya kalkarsanız 3000TL’lik bir telefona 5000TL ödeyeceğinizi unutmayın. Bu yüzden benim tavsiyem taksitle telefon alacaksanız bu son düşüneceğiniz şey olmalı. Evkur gibi firmalar bu sistemi uyguluyor.

” Taksitle Telefon Pişmanlıktır “

Bu söz nasıl bir geliriniz olduğuna ve kendinizi nasıl planladığınıza bağlıdır. Ancak telefon alacak nakit bir paranız varsa, taksitle almanız sizin için yanlış ve mantıksızdır. Eğer ki paranızı biriktirip telefon alma şansınız varsa, taksiti düşünmeyin bile. Ancak taksitten başka çıkış yolunuz yoksa, bu yöntemleri inceleyin ve kendinize en uygun olanı seçin. Ve unutmayın, hayatınız telefon üzerinden ilerlemiyorsa 10.000TL’lik telefona da ihtiyacınız yok demektir. Neyse burada felsefe yapmayalım 🙂

Bakmadan Geçme!  Yurtdışından Telefon Getirmek Mantıklı Mı?

Yazımızın sonuna geldik. Siz hiç taksitle telefon aldınız mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikMakale Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?
Sonraki İçerikTürk İşletim Sistemi Pardus Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın