Şu An Uzayda Kaç Kişi Var?

Sürekli uzay gelişmelerini haberler sayesinde öğreniyoruz. SpaceX bunu uçurdu, NASA yeni araç gönderiyor, gibi gibi bir çok haber duyuyoruz. Peki, hiç düşündünüz mü, şu an uzayda kaç kişi var? Bu yazıyı okuduktan sonra bu sorunun cevabını net bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Bakmadan Geçme!  Evrenin En Gizemli Gök Cismi - Kara Delik Çeşitleri

Merhaba! Bu yazımda sizlerle birlikte şu an uzayda kaç kişi var? sorusunu yanıtlayacağız. Hepimiz uzay ve evren ile ilgili konuları takip ediyoruz değil mi? Yazılarımı okuyan kitlenin bu konuların takipçisi olmasını isterim 🙂 Zaten bu konulara ilgi duymuyorsanız, bu yazıyı okumanızın bir mantığı yoktur sanırım. O zaman hadi, hemen bu soruya bir cevap verelim!

iss
Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)

Kaç Kişi Var?

Aslında bu soruyu keşke evrende kaç kişi var diye sorsaydık. Ama günümüz teknolojisine bakarsak, bunu konuşmamız için daha önümüzde uzun zamanlar var. Sizi daha çok merak ettirmeden cevabı söyleyeyim: 6!

Bu 6 kişi sırasıyla şöyle:

  • Sergey Prokopyev (Rusya)
  • Oleg Artemyev (Rusya)
  • Serena Aunon-Chancellor (ABD)
  • Andrew Feustel (ABD)
  • Richard Arnold (ABD)
  • Alexander Gerst (Almanya)

Evet, okuduğunuz gibi bu sayı biraz az. Bu kişiler ISS’te çalışıyorlar. Sayının az olmasının sebebi de sadece ISS’te çalışanların bulunması. Şu an uzayda başka bir görev için bulunacak insan gücüne ihtiyaç yok. Zaten bir kişinin uzaya gitmesinin çok masraflı olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak unutmayalım, önümüzdeki yıllarda Mars ve diğer görevler için birçok kişi uzaya yolculuk yapacak.

Haa unutmadan, kaç kişinin uzayda olduğunu an be an şu siteden takip edebilirsiniz:

https://www.howmanypeopleareinspacerightnow.com/

Bakmadan Geçme!  Dünya'ya En Çok Benzeyen Gezegenler

Peki ya biz, Türkiye?

Türkiye’den uzaya günümüzde 1-2 kişi nispeten gittiler. Ancak 150-160 kilometre yükseklikten yukarıya çıkmadılar. Bu yüzden nispeten diyorum 🙂 . Umarım gelecek yıllarda yapılacak Mars görevine ve diğer görevlere bizlerden biri gidebilir. Unutmamakta fayda var, NASA’da bir çok Türk vatandaşımız aktif olarak görev yapmakta.

Yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda uzayda kaç kişi olduğunu ve olacağını anlattım. Size imkan verilseydi, uzaya yolculuk yapmak ister miydiniz? “Kim istemez ki?” dediğinizi duyar gibiyim.

Bakmadan Geçme!  Uluslararası Uzay İstasyonu'nu Dünya'dan Görebilir Miyiz?

Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın. Bilimle Kalın!

Önceki İçerikMeraklılarına! 3 Oyun Yapma Programı
Sonraki İçerikGoogle Asistan Nedir? Ne Zaman Türkiye’ye Gelecek?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın