SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

SSL Sertifikası

İnternet kullanımının hayatımızda bir rutin haline gelmesi ile, gerçek hayatımızdaki her şey internet ortamına aktarılmaya başlandı. Alışveriş ve ticarette bunlardan bazıları. Hal böyle olunca, birçok kişi internetten alışveriş yapmaya güvenemedi. Bu yüzden büyük şirketler bunun için bir çözüm arayışına girdiler. Güvenliği arttırmak amacı ile SSL isimli bir internet sertifikası üretildi. Bu yazımızda SSL Sertifikası nedir, ne işe yarar sorularına cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  16 Mpbs, 32 Mpbs Ne Demektir?

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Google, bundan itibaren SSL Sertifikası bulunmayan siteleri, güvenli olmayan site olarak belirteceklerini ve tüm kullanıcıları bu web sitelere girerken bilgilendireceğini belirtti. Bu açıklamadan sonra, SSL Sertifikasını sitelerinde barındırmayan site sahipleri işe koyuldular. Ziyaretçilerde bu sertifikanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını araştırmaya başladılar.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL = HTTPS

Bazı sitelerin “https://” ile bazılarının ise “http://” ile başladığına tanık olmuşsunuzdur. Ve “https://” ile başlayan sitelerin başında yeşil renkli bir kilit görmeniz de muhtemeldir. İşte bu siteler SSL Sertifikasını kullanan sitelerdir.

Terimsel olarak açıklamak gerekirse SSL, Netscape tarafından geliştirilmiş bir internet güvenlik protokolüdür. Bu güvenlik protokolü sayesinde, web sitesinde bulunan mesajlar, yazılar, bilgiler şifrelenir ve korunur. Yani bir siteden kredi kartınızla alışveriş yapmadan önce SSL Sertifikasını incelemeniz sizin yararınıza olacaktır. “http://” ile başlayan sitelerden alışveriş yaptığınızda herhangi bir güvenliğiniz olmayacaktır, SSL bunu sağlar.

SSL Sertifikası

Bakmadan Geçme!  Alan Adı Uzantıları Nedir ve Anlamları Nelerdir?

SSL Sertifikaları farklılık gösterebilmektedir. Farklı firmalar tarafından sağlanan veya ücretsiz site sahiplerinin kullanabileceği SSL Sertifikaları bulunmaktadır.  Her sertifika kendi içinde farklı özelliklere sahiptirler. Ancak temelde hepsinin bir amacı vardır, sitedeki bilgileri şifrelemek ve güvenli bir şekilde korumak.

Kullanıcıların Bilmesi Gerekenler

Eğer ki internette vakit geçiriyorsanız, internetten ticaret veya alışveriş yapıyorsanız, bilgilerinizi bazı internet sitelerinde kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var;

  • SSL Sertifikasını kullanmayan web siteleri güvenli değildir ve herhangi bir ticaret veya bilgi paylaşma durumda hiçbir güvenceniz olmayacaktır.
  • Her SSL Sertifikası kullanan web sitesi güvenli değildir! Bilgilerinizin çalınması hala mümkündür, bu yüzden sitenin sadece SSL Sertifikasına bakarak güvenmek doğru bir düşünce değildir.
  • SSL Kullanan tüm web siteleri “https://” ile başlar, bunu unutmayın. Ayrıca kullandığınız tarayıcı tarafından adres bölümünde yeşil bir kilit simgesi bulunur, üstüne tıkladığınızda ” Bağlantı Güvenli ” yazısı ile karşılaşırsınız.
Bakmadan Geçme!  Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir?

Yazımızın sonuna geldik. Siz SSL hakkında ne düşünüyorsunuz? Sorularınızı ve görüşlerinizi hemen aşağıdan yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikEn İyi Asus Modelleri
Sonraki İçerikTürkiye’deki Tüm Hacker Grupları
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın