SpaceX ve ISS Bizi Kandırıyor(!) Nasıl Fark Edemedik?

İnsan aklının sınırlarını zorlayan büyüklükte bir evrende yaşıyoruz. En azından hepimiz öyle biliyoruz değil mi?

“Ya öyle değilse?”

Samanyolu Galaksisinin içindeki küçük yıldız sistemlerinden biri olan Güneş Sisteminin içindeki küre şeklindeki (Geoit) bir Dünya’da yaşıyoruz.

“Kanıtla?”

Bunu kanıtlamakta ne var, uzay ajansları artık her hafta uzaya uydu gönderir oldu, bir çok fotoğraf var, teleskoplar var, uydumuz Ay’ı görebiliyoruz, Güneş’i görebiliyoruz, Gezegenleri görebiliyoruz, matematiksel ifadelerle bunu açıklayabiliyoruz. Hadi bunları boşver, burdan dümdüz git, en sonunda yine buraya geleceksin.

“Sen denedin mi? O fotoğrafları amcan mı çekti?”

Bu böyle devam edecek. Siz bir şeyi ne kadar kanıtlarsanız kanıtlayın, illa ki biri çıkıp yalanlayacak, komplo teorileri üretecektir.

Bugün Youtube’da bir video izledim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Videoyu buraya koymayacağım, böyle cahiliyet kokan videoların sitemizde yer almasını istemiyorum. O arkadaşımızın dediğine göre, Uluslararası Uzay İstasyonu yalan, SpaceX ve Falcon roketleri yalan. Bu videolar gibi bir çok video sosyal medyada dolaşıyor. Canımı sıkan asıl şey ise bir çok insanın bu videoları izleyince “Aaaa doğru Amörika bizi kandırıyor!!” diye bir düşünceye kapılması.

İlk olarak, izlediğiniz bir videodan bu kadar etkilendiğiniz için, Amerika’nın veya başka bir devletin sizi kandırmasına gerek yok, zaten millet olarak ilk gördüğümüz şeye anında inanma kabiliyetine sahibiz. Ayrıca SpaceX özel bir firma ve uzayla uğraşan tek ülke Amerika değil. ESA (Avrupa Uzay Ajansı), JAXA (Japonya), CNSA (Çin), RSA (Rusya) ve bunlar gibi çoğu ülkenin uzay ajansı mevcut. Uluslararası Uzay İstasyonuna bu ajanslarda kendi insanlarını gönderiyorlar.

Asıl konumuza dönelim. Şimdi bu ve buna benzer videoların gösterdikleri kanıtları(!) anlatacağım, daha sonra bunların nasıl saçmalıklar olduğunu tek tek açıklayacağım.

Uzay Roketi NASA

1)Uluslararası Uzay İstasyonundaki İpler

ISS görüntüGördüğünüz fotoğrafta yuvarlak içine aldığım bölgenin iple bağlı olduğunu ve böylece adamın uçuyor gibi gözüktüğünü iddia ediyorlar. Şimdi 1 soru soracağım. Günümüzde efekt konusunda ustalaşmış bir teknolojiye sahibiz. Dünyadaki en büyük devletlerin girişimi olan bu proje böyle saçma hatalar yapacak kadar özensiz hazırlanmış olabilir mi? İddiaya göre adamları ipler tutuyor, bunlar bazı yöntemlerle silinmiş ancak o kadar dikkatsizler ki bariz belli olan bir şeyi silmeyi unutmuşlar. Böyle gereksiz bir soruya uzun uzun açıklama yapmak yerine sadece bu sorunun yeterli olduğunu düşünüyorum. “İp var amüüüğmm!!”

2)Falcon Heavy’nin Ana Roketini Canlı Yayında Göremedik, Yayını Kestiler. Neden?

SPACEX Falcon

Bu gördüğünüz görüntü Falcon Heavy deneme uçuşunun yapıldığı canlı yayından. Etrafta dumanlardan hiçbir şey gözükmüyor. Daha sonrasında hemen ekran değişiyor ve sunucuları görüyoruz. Benim güzel kardeşim, burada ne olduğunu mantıklı düşünebilen bir insan az çok anlar. İnişte bir sıkıntı çıktı. Bunu bir gün sonra Elon Musk abimiz zaten açıkladı. Ana Roket okyanusa gömüldü.

 

3)Bıraktıkları arabadan hiçbir şey göremedik, nerede o kadar uydu?

Spacex Tesla

Soldaki fotoğrafta Tesla’nın içindeki Spaceman cansız mankenini ve arkasında da Dünyamızı görüyoruz. Peki Dünya’nın etrafında dönen bir çok uydu ve binlerce çöp var, nerede onlar? Şimdi bunu açıklamak aslında çok basit. Sanırım aralarında en mantıklı komplo teorisi bu, tabi biraz bilgiye sahip olsalardı bu soruyu sormaktan utanacaklardı. Tek kelime, “IŞIK”. Basit düşünün; doğada insanlardan uzak şehir ışıklarından uzak bir yerde yaşamıyorsanız kafanızı kaldırınve gökyüzüne bakın. Ay ve bir kaç yıldızdan başka bir şey göremeyeceksiniz. Bunun sebebi şehir ışıklarının gökyüzüne yansıyarak gökyüzünü absorbe etmesidir. Bu fotoğrafta da Dünya’nın ve Güneş’in ışığı aynı şehir ışıkları gibi etraftaki cisimlerin görülmesini engeller. Sanırım daha basit anlatamazdım.

 

İşin özü, yapılan bu milyar dolarlık projelere, çalışan binlerce insana, düşmanların bile el ele verdiği bu işlere izlediğiniz saçma saçma videolardan “Orda ip var bağğkkk” , “Bizi kandırıyorlaaaar!!!!” demek yerine, oturun araştırın, kendiniz bu Dünya’ya bir yararınız dokunsun diye uğraşın. Bir de oturun düşünün bakalım, neden sizi bu konuda kandırsınlar. Diyelim ki kandırıyorlar, sonuç olarak kazançları ne olacak? Sözüm meclisten dışarı 🙂

Diğer iddiaları ciddiye bile almıyorum arkadaşlar. En çok merak edilen iddiaları sizlere açıkladım. Eğer ki aklınıza bunlar dışında takılan bir iddia varsa yoruma yazabilirsiniz.

Ayrıca Dünya düzdür muhabbetini bir sonraki yazımda anlatmayı planlıyorum. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Hatalarım olduysa beni uyarmayı unutmayın, herkes hata yapabilir, ben ISS veya SpaceX çalışanı değilim, araştırmalarıma dayanarak yazdığım bir yazıdır. Yorumlarınızı esirgemeyin! 😀

Önceki İçerikBiz Geldik! Mazeretsiz Geldik!
Sonraki İçerikBir İdam Mahkûmunun Son Günü
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın