Sosyal Medya Sitelerinden Para Pazanmak

Sosyal Medya Sitelerinden Para Pazanmak

Hepimizin aklındaki sorudur bu; internet fenomenleri ne kadar para kazanıyor? Fenomenlerin ve kuruluşların sosyal medya sitelerinden para kazandığını hepimiz biliyoruz. Peki, sosyal medya sitelerinden bu parayı nasıl kazanıyorlar? Bu yazımızda sosyal medya platformlarında nasıl para kazanılır, öğreneceğiz.

Bakmadan Geçme!  Facebook Neyimizi Çaldı? Bizi Bizden Daha İyi Tanıyorlar!

Sosyal medyada paylaşım yaparak hem eğlenmek hem ünlü olmak hem de para kazanmak birçok kişinin en büyük hayali. Ancak kimse bunların nasıl olacağını bilmiyor. Bu yazımızda “Nasıl fenomen olunur?” konusu üzerinde konuşmayacağız, sadece sosyal medya üzerinden para kazanan kişiler bu parayı hangi yöntemlerle kazanıyor, inceleyeceğiz.

Youtube

Youtube’da bir sosyal medya platformu olmasına rağmen youtube’u listemize almak doğru olmaz. Çünkü yayıncılar bir fenomenden farklı olarak “Youtuber” ismi verilen mesleğin sahibi oluyorlar. Youtube yayıncıları “Google Adsense” sisteminden reklam göstererek para kazanıyor.

Sosyal Medya Para Kazanma Yöntemleri

Sosyal platformlardan para kazanmanın binbir türlü yolu bulunmaktadır. Ancak işin özünde reklam yapmak bulunmaktadır. Yani sosyal medyada reklam sektöründen para kazanmanız olasıdır.

Sponsorluk

Eğer ki sizi takip eden bir kitle varsa ve bunu bir işe dönüştürmek isterseniz, sponsor arayabilirsiniz. Sponsorlar sizi şirketlerine çalışan olarak alır ve size aylık olarak düzenli bir ödeme yaparlar. Ancak istedikleri paylaşımları ve reklamları yaparsınız.

Butik Reklamlar

Bu tür reklamlara mutlaka denk gelmişsinizdir. Sosyal medyada tanınan bir kişiyseniz, bir çok mağaza size reklam vermek isteyeceklerdir. Mağazaların reklamlarını yaparak hatrı sayılır miktarda gelir elde edebilirsiniz.

Ürün Tanıtımları

Yeni çıkan veya bir firma tarafından pazarlanmaya başlayan bir ürünü sosyal medyadaki hesaplarınızdan paylaşarak firmalardan güzel paralar alabilirsiniz.

Tanınmak

İnsanlara kendinizi sevdirir ve gerçekten ciddi bir kitleye sahip olursanız, bir gün büyük firmalar sizlere teklif yapmaya başlayacaklardır. Mesela, tanınmış bir yüz olduysanız bir gün bir sunucu, radyocu, oyuncu bile olabilirsiniz.

Diğer bir örnek olarak, mesela Instagram’da güzel fotoğraf çekimleri yapıp paylaşan bir kişi iseniz bir gün size fotoğrafçılık teklifi gelebilir. Veya fotoğraflarınızı satın almak isteyen kişiler..

Kısacası…

Sosyal medya’da asıl para kazanma yöntemi “Reklam”‘dır. Çünkü bu sektör insanlara ulaşmayı amaçlar.

Sosyal Medya Para Kazanmak

Sektör Çok Önemli!

Mesela Instagram’da bir Bilgisayar Oyunları hakkında bir sayfanız varsa, bu sayfada makyaj malzemesi reklamı yapmak mantıksız ve dönüşsüz olacaktır. Bu yüzden reklam verenler bu konuda size gelmeyeceklerdir. Reklam potansiyeli olmayan bir sektörde çalışıyorsanız kazanma olasılığınız da bir o kadar düşük olacaktır.

Bakmadan Geçme!  İnternet Üzerinden Reklam Verme ve Reklam Alma Firmaları

Yazımızın sonuna geldik. Siz hiç sosyal medya üzerinden para kazandınız mı? Sorularınızı ve görüşlerinizi hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikIşık Hızını Geçmek Mümkün Mü?
Sonraki İçerikTüm Android Sürümleri
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın