Paypal Türkiye’den Neden Ayrıldı? Tekrar Açılacak Mı?

Paypal Türkiye'den Neden Ayrıldı? Tekrar Açılacak Mı?

Ülkemizde birçok yabancı merkeze sahip web sitesi ve platform ya engellenmiş ya da desteklenmemiş durumda. Bu da birçok Dünya devi firmaların ülkemizde iş yapamamasına sebep oluyor. Booking, Wikipedia ve Paypal. Bu yazımızda bunlardan biri olan Paypal Türkiye’deki işlemlerini neden sonlandırdı? Tekrar aktif olacak mı gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Wikipedia Türkiye'de Neden Yasaklandı? Ne Zaman Açılacak?

PayPal

1998 yılında kurulan ve internet bankacılığının öncüsü olarak kabul edilen Paypal, kredi kartlı ve kartsız internet üzerinde yapacağınız tüm alım-satımlara olanak tanıyan bir platform. Tüm Dünya’da hizmet veren, bir bankadan farkı olmayan bu platform, ayrıca birçok döviz transferine de olanak sağlar.

Türkiye’den Çekilmesi

30 Mayıs 2016 tarihinde PayPal’ın web sitesinde Türkiye’deki faaliyetlerini durduğu bir açıklama yayınlandı. Bunun sebebinin BDDK lisans başvurusunun reddedilmesi olduğunu belirttiler. O günden bu güne hiçbir şey değişmedi. Bugün hala siteye giriş yaptığınızda aynı yazıyla karşılaşmanız mümkün.

Tabii 30 Mayıs 2016 tarihinde böyle bir açıklama yapılınca, kullanıcılar paramız içeride mi kaldı gibi tereddütlere düştüler. Ancak firma yaptığı açıklama ile hesaba sahip kişilerin hesaplarındaki paraları Türk bankalara aktarabileceğini ancak artık PayPal’a para yükleyemeyecek veya alım-satım, transfer gibi işlemler de yapılmayacağını belirtti.

Paypal Arayüzü
PayPal Arayüzü

Geri Gelecek Mi?

Bu konuda net bir bilgi veremeyen firma çalışanları, hala gerekli izinleri almak için çabaladıklarını, ancak BDDK’dan gerekli lisansı alınca tekrar aktif olacaklarını belirtiyorlar. Tabii BDDK bu konuda ne kadar umursar bir tavır sergiliyor, orasını bilemiyoruz.

Herhangi bir soru sormak isterseniz, destek@paypal.com üzerinden destek ve yardım alabilirsiniz.

Zamanında bu sistemi kullanan biri olarak söylemek isterim, internet üzerinde birçok işi kolaylaştırması, banka hesabı gibi kullanılması (Herhangi bir vergi almıyorlardı) gibi bir çok özelliği ve artısı bulunuyordu. Günümüzde tüm bankalar internet bankacılığına sahip olsa da, PayPal’ın yeri bir ayrıydı. Umarım bir gün tekrar aktif olarak kullanma fırsatı buluruz. Çünkü bizim ülkemizde olmaması için hiçbir sebep göremiyorum.

Bakmadan Geçme!  Öğrenciler İçin Kredi Kartı Önerileri

Yazımızın sonuna geldik. Siz PayPal hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikKaranlık Fabrikalar (Lights Out) Nedir?
Sonraki İçerikÜniversite Öğrencileri İçin İş Önerileri
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

  1. Paypal gibi bir yapının Türkiye’den kalkmış olması beni üzüyor. Devletimiz neden izin vermiyor hala aklım almıyor. Böyle sistemler lazım ülkemize. En azından Enpara gibi bir sistem var da , yokluğunu çok hissetmiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın