Paralel Evren Nedir?

Başka bir evrende başka bir siz olduğunu düşünün. Bilim-kurgu filmlerinde görebileceğimiz bir fikir olan Paralel Evren, hepimizin merak ettiği konuların başında geliyor. Bu yazımızda Paralel Evren (Çoklu Evren) teorisi nedir, ne kadar gerçektir gibi sorulara yanıt arayacağız.

Bakmadan Geçme!  Evrenin En Gizemli Gök Cismi - Kara Delik Çeşitleri

Paralel Evren (Multiverse)

Kuantum fiziğinin önemli bir konusu olan paralel evrenleri basitçe şöyle açıklayabiliriz:

Bulunduğumuz Dünya’nın ve Evrenin aynısından sayısız veya bizim bilmediğimiz kadar sayıda kopyası bulunması teorisi. Yani başka bir yerlerde başka bir biz varız. Bildiğimiz ve gözlemleyebildiğimiz evren 93 milyar ışık yılı genişliğindedir. Evrenin en uzak noktasında bilim adamlarına göre büyük patlama hala devam etmektedir. Peki ya bundan sonrası? İşte bundan sonrasında evrenin bir çıkış kapısı olduğuna ve buranında sayısız evrenlere çıktığı düşünülmektedir. Burada Paralel Evren teorisi ortaya atılır. Bizim evrenimizin kopyası olan bu evrenlerde olaylar farklı işleyebilir ama sayısız olduğu düşünüldüğü için birbirine çok benzeyen evrenlerde bulunabilir. Ayrıca bazı bilim adamlarına göre paralel evrenlerin hepsi birbiriyle bağlantılıdır yani ilişki içindedirler. Anlayacağınız bu teori hem fizikte hem matematikte hem de felsefede incelenmektedir. Bu teoriye göre başka bir evrende zengin olmuş olabilir veya hiç doğmamış olabilirsiniz.

Sayısız Evren Var

Kainat üzerinde sayısız evren vardır. Biz bu evrenlerden sadece küçük olan bir tanesiyiz. Bazı fizikçilere göre Paralel Evren düşüncesi tamamen saçmadır, onlara göre birçok evren vardır ama bizimle tıpatıp aynı değillerdir.

Paralel Evrenler

Paralel Evrenlerin Varlığını Kanıtlamak

İnsan aklının alamayacağı bu fikri kanıtlamak bir hayli zordur. Ancak elde edilen verilere göre, eğer ki paralel evrenler mevcutsa birbirlerini etkileyebilir ve çarpışabilirler. Bu konu hakkında son 20 yılda bir kaç bilim adamı araştırma yaptılar ancak sonuca ulaşamadılar. Yani hala kanıtlanabilmiş değil.

Bunlara da Bakmalısın

Paralel Evren hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz incelemeniz gereken bir kaç konu daha bulunuyor,

 • Sicim Teorisi
 • Görelilik Teorisi
 • Şişme Modeli
 • Kütle-Çekim Kuvveti
 • Kozmik Mikrodalga Işıması
 • Zar Kozmolojisi
 • M Teorisi
 • Antropik İlke
 • Kuantum Fiziği
 • Her Şeyin Teorisi
 • Paralel Evrenlerin Dokuz Türü
 • Modal Gerçekçilik
 • Kurgusal Gerçekçilik

Yaz yaz sonu gelmez. Bu konuları incelemeniz halinde Paralel Evren hakkında neredeyse tüm bilgilere ulaşabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazımızda paralel evrenleri basitçe açıkladım, bu yüzden bilimsel bir araştırma yapmak istiyorsanız başka bilim bloglarını incelemenizi öneririm.

Bakmadan Geçme!  Dünya'ya En Çok Benzeyen Gezegenler

Yazımızın sonuna geldik. Siz paralel evren (çoklu evren) hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikIGTV Nedir? Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikİktisat Bölümü İş Olanakları
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın