Özel Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

özel öğrenci yurdu

Evinizden uzakta, başka bir şehirde okula gidiyorsunuz. Yeni bir eve çıkmak şu an seçenekleriniz arasında yok. KYK gibi devlet yurtları da size çıkmadı. Özel Öğrenci Yurdu bakmanız şart oldu. Bu yazımızda şehir dışında okul kazanıp yurt arayışına giren öğrenci arkadaşlarımıza özel öğrenci yurdu seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağız.

Bakmadan Geçme!  Göz Bozukluğu Kendiliğinden Geçer Mi?

Üniversiteyi kazandınız, artık ailenizden uzak bir şehirde hayatınızı geçireceksiniz. Aileniz ilk sene evde kalmanızı istemiyor, arkadaşınız yok veya paranız yok, bu yüzden eve çıkamayacaksınız. KYK, Üniversite Yurtları gibi yerlere de başvurdunuz ancak onlar da size çıkmayacak gibi gözüküyor. O zaman yapacağınız tek bir şey kalıyor, Özel Öğrenci Yurdu aramaya başlamak.

İnternette gideceğiniz üniversitenin etrafındaki tüm yurtlara baktınız, hepsi aşağı yukarı aynı şeyleri vadediyor. Bazıları daha lüks olduğu için fiyatlar bulunacağınız konumu da dikkate alırsak değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden internette ya da broşürlerde gördüğünüzle karar vermeyin. Kayıt yaptıracağınız yurt, minimum bir sene sizin eviniz olacak, bu yüzden gerekirse yurtları kendi içlerinde sıralayın ve gerekirse teker teker canlı olarak görmeye gidin.

Özel Öğrenci Yurdu’nda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi madde madde dikkat edilmesi gereken hususları öğreneceğiz.

1)Fiyata Değil Hizmete Bakın

İlk olarak bu başlığı hiçbir zaman unutmayın! Fiyatı pahalı olan her zaman daha iyisi demek değildir. Ancak çok ucuzsa bir sakatlık illa ki olacaktır. Bu yüzden ortalama fiyatlar üzerinden inceleme yapmanız sizin için en iyisi olacaktır.

2)Oda Arkadaşınıza/Arkadaşlarınıza Dikkat Edin

Yurda kayıt olduğunuzda odanıza gelecek arkadaşları bilmezsiniz, araştırma isteği de duymazsınız. Ama bir süre sonra acaba “iyi biri mi?, arkadaş olabilir miyiz?” gibi soruları kendinize sormaya başlarsınız. Kötü biriyle karşılaşmadan önce, gireceğiniz odaya sizden önce biri kayıt yaptırdıysa bu kişinin ismini alın ve o kişiye ulaşmaya çalışın. Yurt girişinizi yaptırırken de şu soruyu sormayı unutmayın: “Oda arkadaşımla/arkadaşlarımla kafamız uyuşmazsa odamı değiştirebilir miyim?” Emin olun, sevmediğiniz kişilerle bir sene aynı odanın içinde kalmak istemezsiniz.

3)Yemek Çok Önemli!

Eğer ki bir yurda ortalama bir ücret ödüyorsanız, o yurt size 2 öğün yemek vermeli. Ve en önemli olan şey de, vadedilen yemek menüsü okul başladıktan bir süre sonra makarna çorbaya dönmemeli. Çünkü neredeyse tüm yurtlar siz kayıt olurken, her hafta balığından tatlısına, etli yemeklerden turşulara kadar her şeyi yapacaklarının sözünü verirler. Ama sonuç makarna çorbadan yukarı çıkmaz. Bu yüzden daha önce orada kalan tanıdığınız varsa bu soruyu mutlaka sorun.

4)Temizlik

Yurt odaları yönetim tarafından temizlenmek zorundadır. Yoksa sizin yurda ödeyeceğiniz paranın bir değeri kalmayacaktır. Zaten, eğer ki siz temizleyecek olsaydınız eve çıkardınız!

Ayrıca tuvalet ve banyoların ortak olup olmaması çok önemli bir konudur. Bir gün klozeti sapsarı görmek istemiyorsanız, bu konunun üstüne kesinlikle düşmelisiniz.

5)Yasaklar

Özel yurtta olsa, yurtların hepsi Milli Eğitim Bakanlığı kontrolü altındadır. Bu yüzden bazı yasaklar illa ki olacaktır. Ancak, giriş çıkış saati, balkonda sigara içme gibi hususlar yurttan yurda değişiklik gösterebilir. Unutmayın, yurt ev değildir, aksine toplu kullanılan bir konaklama merkezidir ve birinci amacı öğrencilerin iyi bir eğitim alması ve öğrencilerin eğitim öğretim dışındaki tüm ihtiyaçlarını karşılamaktır.

6)İnternet!

Hiçbir zaman söyledikleri hızın yakınına bile yaklaşmayacak internet. Bir yurda kayıt olurken bu sözleri veya benzerlerini duymanız muhtemeldir;

“Bu şehirdeki/semtteki en hızlı internet bizim yurdumuzda”

“Sınırsız fiber sunucumuz var, normal bir filmi 10 dakikada indirebilir”

Üzülerek söylemeliyim ki, bu doğru değil. 150 kişinin aktif olarak bulunduğu bir yurtta herkes Mazeretsiz.com’a aynı anda girse, o internet ister fiber ister ziber olsun, yavaşlayacak hatta internet ağır bir şekilde yüklenip kendini resetleyecektir. Bir yurda giderken fiber interneti hayal edip hayal kırıklığına uğramanızı istemem. Bu yüzden yurt seçerken, gittiğiniz yurtta daha kayıt olmadan şifreyi isteyin ve internetin hızını kontrol edin.

Ayrıca unutmayın, Milli Eğitim online oyunların kullanımını yasaklamıştır, bu yüzden birçok yurt online oyunlara girişi engellemektedir. Bunu da görevlilere sormayı unutmayın!

7)Okula Uzaklık

Okulla yurdun arasındaki uzaklığı unutmayın! Yurt çok uzak bir konumda bulunuyorsa illa ki kendi içinde yurt servisi olmalı ve bu servis ücretsiz olmalıdır. Eğer ki okula çok uzak ve servisten yoksunsanız, her gün okula giderken kendinize küfür edebilirsiniz 🙂 Hele ki yağmurlu günleri hiç unutmayın!

8)Isınma

Kaloriferlerin ne zaman açılıp ne zaman kapandığını, suların 7/24 sıcak olup olmadığını sormayı unutmayın! Oda düzenine ve kaloriferlerin yerleşimine dikkat edin. Pencereniz varsa pencereyi yoksa balkonunuzu kontrol edin. Unutmayın penceresiz oda olmaz. Yoksa beklemediğiniz şeylerle karşılaşabilirsiniz.

9)Resmiyet ve Samimiyet Dengesi

Bir yurt yönetiminde illa ki resmiyet olmalı ancak, bu aşırıya kaçarsa çok zor zamanlar yaşayabilirsiniz. Yurdun müdürüne bir şey istemek için gitmeye çekiniyorsanız işte bu büyük bir derttir. Veya odanızda bir şeylerin yerini değiştirmeden önce acaba bu yasak mı diye düşünüyor ve bunu sormaya korkuyorsanız, korkarım zehir gibi bir sene geçireceksiniz. Bu yüzden bir yurda kayıt olurken görevlilerle tanışın ve nasıl bir tutum sergilediklerini inceleyin.

10)Üşenmeyin, Kayıt Sözleşmesini Sonuna Kadar Okuyun!

Kriterlerinize uygun yurdu sonunda buldunuz, imzaların atılması kaldı. Size 5-10 sayfalık bir sözleşme verdiler ve imzalamanız gereken yerleri gösterdiler. 10 sayfa da olsa 20 sayfa da olsa okuyun! Bu sözleşmenin içinde çoğu şeyin cevabı zaten yazıyor olacak. Takıldığınız yerleri sormayı unutmayın, birilerini beklettiğinizi de düşünmeyin. Çünkü siz orada en az bir sene yaşayacaksınız ve her şey gönlünüze göre olmalı.

Kızlar Daha Avantajlı

Kız yurtları, erkek yurtlarına göre daha avantajlı özelliklere sahip. Mesela çoğu kız yurdunda her odada mutfak bulunmaktadır, ancak erkeklerde bu durum söz konusu değildir. Veya çoğu kız yurdunda banyolar odalara dahildir ancak erkek yurtlarında bu durum değişkenlik gösterir. Kısacası erkek yurdu seçimi yaparken daha çok özen göstermek gerekiyor.

özel öğrenci yurdu
Örnek Bir Yurt Odası

Bu yazımızda sizlerle Özel Öğrenci Yurdu Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerektiğini öğrendik. Sizinde yurt seçerken dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğünüz şeyler var mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum olarak belirtebilirsiniz!

 

Önceki İçerikDünya’da Kaç Farklı Kripto Para Türü Var?
Sonraki İçerikFarklı Bir Yatırım Aracı: Domain Alıp Satmak!
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın