Nano Teknoloji Nedir?

Nano Teknoloji

Hiç mikroskoptan bir şeyler incelediniz mi? Gözümle göremediğimiz kadar küçük olan cisimleri görmek, gerçekten heyecan verici. Tüm küçük cisimlerin birleşimi bizim gördüğümüz hayatı oluşturuyor. Peki hayatımızın her küçük bir noktasını kontrol edebilsek nasıl olurdu? İşte biz buna nano teknoloji diyoruz. Metrenin milyarda biri küçüklüğe nanometre diyoruz. Ve bu küçüklükteki şeyleri kontrol edebilecek teknolojiye de nanoteknoloji.

Bakmadan Geçme!  Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Nedir?

Nano Teknoloji Hakkında Bilgi

Nano teknoloji basitçe, akıl almaz küçüklükteki cisimleri kontrol etmek, yönetmek ve üretmektir. Maddelerin yapısını değiştirmek, atomları parçalamak, bir araya getirmek nanoteknolojinin ilgi alanına girer. Maddelerin yapısını değiştirerek istediğiniz şeyi elde edebilirsiniz. Bir mermiyi cam haline getirebilir, bir demiri pamuk hacmine çevirebilirsiniz. Tabii ki, günümüzde çok gelişmemiş ancak gelişmekte olan bir teknolojidir nano teknoloji.

 

Nanoteknoloji Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Bunun ne işe yaracağını anlayamamış olabilirsiniz. Bir kaç örnekle anlamanıza yardımcı olalım:

  • Maddelerin yapılarını değiştirebilirsiniz, örnek olarak su tutmayan cam üretilebilir, ki üretildi.
  • Gözle görülmeyecek boyutlarda şeyler üretebilirsiniz, ki bu da üretildi.
  • Bir CD’nin boyutunu maddenin yapısını değiştirerek, binlerce GB kapasiteye yükseltebilirsiniz.
  • Kendi çiplerinizi üretebilir, kendi eşyalarınızı en ince ayrıntısına kadar tasarlayabilirsiniz.

nanoteknoloji

Nano teknoloji, en ince ayrıntısına kadar hayatınızı kontrol etmenizi sağlar. İstediğiniz her şeye istediğiniz gibi sahip olabilirsiniz. Bunun yaygınlaşması nasıl bir ortam oluşturur bilinmez ancak, etkilerinin çok büyük olacağı kesin.

Ayrıca bu teknoloji maliyeti düşürür, zamanı kaybını azaltır. Tamamen sizin isteklerinize göre şekilleneceği için hayatınızı kolaylaştırır ve yaşam kalitesini arttırır. Burada atomların değiştirilmesi ve kontrol edilmesinden söz ediyoruz.

Nanoteknoloji Şu An Hayatımızın Neresinde?

Ülkemiz bu konuya en çok değer veren ülkelerden biri. Birçok üniversitede ve enstitüde araştırma merkezleri bulunuyor. Ülkemizde bu teknolojinin kullanım alanları, bazı ilaçlar, hastalıkların tedavileri (Kanser, AIDS gibi), tekstil sektörü, silah sektörü gibi alanlardır. Ayrıca enerji sektöründe de bu teknoloji aktif olarak kullanılmaya başlandı. Nanoteknoloji iş imkanları var mıdır diye düşünecek olursak, geleceğin sektörlerinden biri diyebiliriz.

Bakmadan Geçme!  Işık Hızını Geçmek Mümkün Mü?

Yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda nanoteknoloji ne demek, hayatımıza etkileri nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikİlişkisel Veritabanı Nedir?
Sonraki İçerikBütçeye Göre En İyi Oyuncu Klavyeleri
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın