16 Mpbs, 32 Mpbs Ne Demektir?

mpbs

Evimize veya iş yerimize yeni bir internet paketi alacağımız zaman “16,32,64mpbs’ye kadar internet” başlıklı paketler görürüz. Peki bu Mpbs nedir? Bu yazımızda sizlerle bunu öğreneceğiz.

Bakmadan Geçme!  Mobil Veri Kullanımını Nasıl Azaltabiliriz?

“32 Mbps’ye kadar süper hızlı internet! Ayda sadece 79,99TL!”

Böyle bir yazı gördüğünüzde hemen atlamayın. Çünkü 32 yazısını gördüğünüz zaman bunu yanlış anlıyoruz. Bu yazıda sizlerle bunun tam olarak ne demek olduğunu inceleyeceğiz. Bu sayede bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre internet tarifesini daha iyi bulabileceksiniz.

Bir adsl paketi alırken bir çok kriter bulunur. Adil kota aşımı buna bir örnektir. Bana kalırsa AKK dediğimiz şey saçmalıktan ibarettir. AKK sayesinde, sınırsız diye aldığımız o internetler bir süre sonra öyle bir yavaşlar ki, Google’a bile giremezsiniz. Bu yüzden AKK bulunmayan (Türkiye’de bunu bulmak çok zor veya masraflı) veya AKK’si çok yüksek olan paketler almak daha mantıklıdır. Neyse konumuzdan sapmadan hemen Mpbs nedir öğrenelim.

1Mpbs = 1000Kpbs

Başlığı görünce kafanız iyice karıştı değil mi? Karışmasına gerek yok, hemen açıklayalım.

1Mpbs 1000Kpbs’ye eşittir.

8Kpbs ise 1Kb’ye eşittir.

1024Kb ise 1MB’a eşittir.

Yani örnekleyecek olursak 16Megabit bir internet 16/8’den maksimum saniyede 2MB hıza ulaşabilir. 16 gibi bir sayının yanına 2’nin az geldiğini biliyorum ama malesef durum bu. Yani sahip olduğunuz internet paketinin Megabitini sekize bölerseniz saniyede maksimum ne kadar megabayt hıza ulaşacağınızı öğrenebilirsiniz.

  • 8Mpbs internet : Maksimum saniyede 1MB indirme hızı
  • 16Mpbs internet: Maksimum saniyede 2MB indirme hızı
  • 32Mpbs internet: Maksimum saniyede 4MB indirme hızı
  • 64Mpbs internet: Maksimum saniyede 8MB indirme hızı

Ama şunu da unutmamakta fayda var: Türkiye’de maksimumu görmeniz çok zor. Fiber altyapısı çok güçlü bir internet kullandığınıza eminseniz belki ancak normal bir mahallede oturuyorsanız bu hızların genelde 2/1’ini en iyi zamanlarda görürsünüz. Yani 16Megabit bir internetiniz varsa saniyede muhtemelen 0.5Mb normal indirme hızınızdır. İyi günlerinizde 1MB, 1.5MB’yi görebilirsiniz ama 2’yi göreceğinizi hiç sanmıyorum.

Tabii ki bu yazıyı Türkiye’deki interneti yermek için yazmadım. Ancak malesef ülkemizde altyapı sorunu olması ve firmaların biz satalım gerisi önemli değil politikası yüzüden durum bu. Bu yüzden sizin işinizi görecek interneti bulabilmek için böyle kriterleri bilmek gerekiyor. Bu yazıdan sonra internet hızınızın aldığınız pakete göre nasıl olacağını daha iyi anlayabilir ve ona göre seçiminizi yapabilirsiniz. Bir sonraki yazıda AKK nedir, en uygun AKK paketleri nelerdir inceleyeceğiz. Takipte kalmayı unutmayın!

Bakmadan Geçme!  Xiaomi'nin Telefonları Alınır Mı?

Yazımızın sonuna geldik, sorularınızı ve görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikYapay Zeka Hangi Mesleklerin Sonunu Getirecek?
Sonraki İçerikEfsanevi Strateji Oyunu: HomeWorld
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın