Mobil Veri Kullanımını Nasıl Azaltabiliriz?

mobil veri kullanımı

İnternetiniz beklenmedik şekilde bitiyor mu? Gün içinde telefon üzerinden interneti çok kullanmamanıza rağmen yine de ay sonunu getiremiyor musunuz? Bu yazımızda bu sorunlara çözüm bulmaya çalışacağız. Mobil veri kullanımını nasıl azaltabiliriz? 

Bakmadan Geçme!  Bütçenize Göre En İyi 10 Akıllı Telefon

Merhaba! Bu yazımda sizlere hepimizin yaşadığı bir sorundan söz edeceğim. MOBİL VERİ KULLANIMI. Neredeyse hepimiz bir akıllı telefona sahibiz ve bir numaramız var. Haliyle telefonlarımızdan internete giriyoruz, sosyal medya hesaplarımızı inceliyoruz, arkadaşlarımızla sohbet ediyoruz. Ancak bunları Wi-Fi bulunmayan yerlerde yaptığımızda kendi mobil verimizi kullanmamız gerekiyor. Ama bazen sınırı aştığımız mesajını alıyor ve kendimizi çölün ortasında yalnız başımıza kalmış gibi hissediyoruz. Şimdi sizlerle bu soruna çözüm arayacağız. Hemen başlayalım!

1) Tarife ve Paket seçimini doğru yapın

Klişe olabilir ancak, ilk yapmanız gereken budur. Telefonda çok fazla internet kullanmıyorum, en fazla mesajlaşmak için kullanıyorum diyorsanız 1-2GB, sosyal medyaya giriyorum,geziyorum diyorsanız 4-8GB, interneti yoğun olarak kullanıyorum diyorum diyorsanız 10-15GB internet kotası olan paketleri satın almanız daha iyi olacaktır. Bütçenizi de işin içine katarak tüm telekom şirketlerinden kendinize en uygun olan tarifeyi ve paketi bulabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzdan mobil veri kullanımına bakarak ne kadar GB kullandığınızı öğrenebilir, buna göre bir paket almayı da düşünebilirsiniz.

2)Kendinize limit belirleyin

“Cihat, biz buraya telefonun sorununu çözmeye geldik, sen bize biz hatalıymışız gibi davranıyorsun!” demeyin. Çünkü burada bahsettiğim limit belirleme işlemi sizin kendinizi kısıtlama olayı değil. Telefonunuzun ayarlarından veri kullanımına bir limit belirleyebilirsiniz. Bu limite geldiğinizde telefonunuz otomatik olarak mobil veriyi kesecektir. Ayrıca iOS işletim sistemli telefonlarda tüm uygulamalara teker teker limit koyabilirsiniz.

mobil veriye kota koymak

3)Telefonu kullanmadığınız zamanlarda Mobil Veri’yi kapatın (Arka Planda Çalışan Uygulamalar)

Bu en önemli maddelerden biri. Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda eğer ki mobil veriniz açıksa, bazı arka plan uygulamaları siz farkında olmadan veri alışverişi yapabilir. Bu erkenden paketi aşmanıza sebep olabilir. Kullandığınız uygulamalara ve telefonu kullanmadığınız zamanlarda mobil veriyi kapatmaya dikkat edin. Bu gerçekten önemli.

4)Wi-Fi bulduğunuz yerde kaçırmayın

Bu hepimizin düşündüğü basit bir fikir, ancak burada bulduğunuz yer derken her yerden bahsediyorum. Bir cafeye oturduğunuzda garsonu çağırıp Wi-Fi şifresini istemeye üşenmeyin. Şöyle düşünün; Wi-Fi kullanabileceğiniz yerlerde mobil veri kullanırsanız, Wi-Fi olmayan yerlerde kullanacak bir mobil veri bulamazsınız.

5)Kayıt edebilme imkanınız olan şeyleri kaydedin

Buna şöyle örnek verebiliriz: Mesela Google Haritalar’ı offline olarak kullanabilmek için belli bölgeleri telefonunuza kaydedebiliyorsunuz. Veya Netflix kullanıcısı iseniz izleyeceğiniz dizileri Wi-Fi yardımıyla kaydedin ki Wi-Fi olmayan yerlerde rahatlıkla izleyebilin.

2016 En Çok Mobil Veri Kullanan Ülkeler
2016 Yılında Aylık En Çok Mobil Veri Kullanan Ülkeler ve Kullandıkları GB

6)Kota Dostu uygulamalar kullanın

Mesela müzik dinlemek için çevrımdışı dinleyebildiğiniz Muud, Spotify gibi uygulamaları kullanarak mobil veri kullanımının önüne geçebilirsiniz. Youtube’u yoğun olarak kullanıyorsanız, Youtube RED uygulamasına geçiş yapabilirsiniz.

Bakmadan Geçme!  Xiaomi'nin Telefonları Alınır Mı?

Ayrıca! 4.5G yerine 3G kullanmak daha az veri harcamasına sebep olur! Bu adımların hepsini başarıyla geçmenize rağmen hala sıkıntı yaşıyorsanız ve sıkıntının telefonunuzda olduğunu düşünüyorsanız, telefonu sıfırlayabilirsiniz. Ayrıca AKN’li sınırsız internet paketleri satın alabilirsiniz. Eklemek istedikleriniz ve sorularınızı yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikDünya’ya En Çok Benzeyen Gezegenler
Sonraki İçerikTesla Gibi Olmaya Çalışan 3 Çin Firması
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın