Mars’taki Gözümüz: Curiosity

curiosity uzay aracı

Merhaba! Uzun bir aradan sonra tekrar yazmaya karar verdim, iyi ki de verdim. Bugünkü konumuz NASA tarafından Mars’a gönderilen Curiosity keşif aracı. Bu yazıyı bugün yazmamın sebebi de Curiosity bugün Mars’ta tam 2000 gün geçirdi! (Bu yazıyı 5 gün sonra paylaştığım için 2005 gün oldu 🙂 )

Bakmadan Geçme!  Yıldızlararası Seyahat Eden Gemi Voyager 1

Hangi amaçla Mars’a gönderildi?

Curiosity (Türkçe anlamı “Merak”) , 2011 yılında Mars’ta Gale Krateri üzerine, kısaca gelecekte oraya gelecek insanları neler bekliyor sorusunun cevabını bulmak için yola çıktı. 2012 yılında (Yaklaşık 9 ay sonra) Marstaki Gale Kraterine inişini başarıyla yaptı. Oraya gitmekteki amacı Mars’ta yaşam olup olmadığını, suyun var olup olmadığını ve insanların oraya gelip gelemeyeceğini araştırmaktı, ki hala araştırıyor. Her zaman olduğu gibi muhteşem bir teknolojiyle dizayn edilen bu robotun bilim adamları 2-3 yıl çalışmasını öngörmüşler, halbuki 6 yıldır tam performans çalışmaya devam ediyor.

curiositymars
Curiosity tarafından Mars’ta çekilmiş bir fotoğraf

Mars’taki en büyük izimiz

Curiosity ayrıca Mars’a gönderdiğimiz en büyük araç özelliğine sahip. Bir arabadan biraz daha küçük. Bu boyutta bir robotun bize kattığı bilgiler sayısız. Hala da katmaya devam ediyor, edecek. İnternette gördüğümüz neredeyse bütün Mars fotoğrafları bu robot tarafından çekildi. Ayrıca robotumuzun bir de Twitter hesabı bulunuyor. Buradan Curiosity’i takip edebilirsiniz;

Nasa, Mars’a Curiosity’den önce 3 araç gönderdi, bunların isimleri Sojourner , Spirit  ve Opportunity. Opportunity hala çalışıyor. Bir başka yazımda bakarsınız Opportunity hakkında konuşuruz 🙂

Bakmadan Geçme!  SpaceX ve ISS Bizi Kandırıyor(!) Nasıl Fark Edemedik?

Bu yazımda sizlere Curiosity aracını kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Eğer ki hatalı bir bilgi verdiysem beni yorumdan uyarmayı unutmayın! İmla hatası yaptıysam affola 🙂 Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Bilimle kalın.

 

Önceki İçerikiPhone X, İndirimli Fiyatıyla BİM’e geliyor!
Sonraki İçerikNedir bu GetContact?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

2 YORUMLAR

  1. Curiosity hakkında yeterince detay vermemişsiniz ama yinede açıklayıcı olmuş. Buraya magazin haberleri paylaşsaydın birsürü takipçin olurdu sizin gibi bloggerları gördükçe bu ülkede hala zeki insanlar var diyorum….

    • Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Yorumundaki detay bölümüne sonraki yazılarımda daha çok önem vereceğim. Bu arada her zaman söylediğimiz gibi, “Nitelikli İçerik” üretmek için buradayız 🙂

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın