Linux ile Windows Arasındaki Farklar Nelerdir?

Linux ile Windows

Hepimiz Windows İşletim Sistemini kullanıyoruz. Peki ya Linux? Bu yazıda sizlerle Linux ile Windows işletim sistemlerini karşılaştıracağız.

Bakmadan Geçme!  Bütçenize Göre Toplama Bilgisayar Önerileri

Merhabalar! Bu yazıyı telefonunuzdan veya tabletinizden okumuyorsanız, büyük ihtimalle Windows İşletim Sistemi kullanan bir bilgisayardan okuyorsunuz. Peki hiç Linux işletim sistemini kullandınız mı? Bu yazıdan sonra belki denemek istersiniz.

Windows

İlk sürümü 20 Kasım 1985’de Windows 1.0 adıyla çıkarılan Windows, günümüzde en yaygın kullanılan işletim sistemi. Basit arayüzüyle kullanıcıya kolay kullanım sağlayan bu işletim sistemini hepimiz biliyoruz. Son sürümü Windows 10 olan bu işletim sisteminin en meşhur sürümü Windows 7.

Linux

İlk Sürümü 1991 yılında çıkarılan Linux, yazılımcılar için bir nimet gibidir. Bu işletim sistemi sayesinde bilgisayarınızda her şeye erişebilirsiniz, ancak kullanımı o kadar da basit değildir. Son Sürümü 31 Mart 2017’de çıkan 4.10.8’dir.

Linux ile Windows Arasındaki Farklar

Bu işletim sistemlerini basit açıklamalarla öğrendiğimize göre şimdi karşılaştırmalarına geçebiliriz.

1)Kullanım

Windows siz kolay bir şekilde erişin diye tüm özellikleri kendi yapar ve size sadece kullanmak kalır. Linux’ta ise olay çok farklıdır, bir işletim sisteminiz vardır ancak bunu gönlünüzce değiştirmek ve yönetmek sizin elinizdedir.

2)Yapı

Windows’ta dosyalarınız Yerel Disk C:’de depolanır, ancak Linux’ta aynı şey geçerli değildir. Bu yüzden Linux’ta bulunan farklı bir dosya yapısını öğrenmelisiniz.

3)Kişiselleştirme

Windows’ta kişiselleştirme bulunuyor ancak bu, bazı bölümlerin rengini değiştirmekten, arkaplan fotoğrafından öteye gitmiyor, yani temeli değiştirmeniz mümkün değil. Ancak Linux’ta bu durum biraz daha farklı. Linux ile baştan aşağıya her şeyi değiştirebilirsiniz, isterseniz yeni bir görev çubuğu yapabilir, isterseniz arayüzü değiştirebilirsiniz.

4)Oyun

Yeni çıkan bir çok oyun Windows İşletim Sistemine uyumlu olarak üretiliyor, bu yüzden Windows yüklü bilgisayarda neredeyse tüm oyunları oynayabilirsiniz. Linux’ta ise böyle bir durum söz konusu değil, oyun üreticileri oyunlarını çoğu zaman bu işletim sistemine uyumlu olarak üretmiyor.

5)Driver

Intel ve AMD gibi firmalar bilgisayar parçalarının driverlarını Windows için güncelliyorlar ancak Linux’a güncellemeler Windows kadar çok gelmiyor.

Bakmadan Geçme!  Meraklılarına! 3 Oyun Yapma Programı

Yani bu karşılaştırmadan çıkaracağımız sonuç şudur;

  1. Windows’un kullanımı ve yönetimi basittir. Linux’un kullanımı zor ve öğrenmeyi gerektirir.
  2. Windows geliştirmeye açık değildir, Linux gelişimlere ve değişimlere açıktır.
  3. Gamer iseniz Windows, yazılımcı iseniz Linux kullanmak en iyisidir.
  4. Bilgisayarı belli başlı şeyler için kullanıyorsanız Windows, bilgisayarı öğrenmek istiyorsanız Linux kullanmalısınız.

Bu liste bu şekilde uzar gider. Kısa bir listeyle Linux ile Windows arasındaki farkları ve neden hangisini kullanmanız gerektiğini açıkladım. Sizde Linux kullanmak ister misiniz veya kullandınız mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikEn Meşhur Kuyruklu Yıldızlar
Sonraki İçerikGoogle Ödüllü Anketler ile Para Kazanmak
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın