Kutup Yıldızı Nedir? Neden Sabittir?

Kutup Yıldızı Nedir? Neden Sabittir?

Küçük yaşlarımızdan beri, gökyüzünde bak bu kutup yıldızı diye gösterilen bir yıldız vardı hatırlar mısınız? O hep aynı yerde durur, bizde ona bakardık. Hiç merak ettiniz mi, kutup yıldızı aslında neydi? Ve Dünya yuvarlak olmasına rağmen neden o hep sabit duruyordu. Büyük ihtimalle şu an bu yazıyı okumanızın sebebi bu sorunun cevabını öğrenmek. Bu yazımızda gökyüzünde her zaman gördüğümüz kutup yıldızı nedir, neden hep sabittir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  En Meşhur Kuyruklu Yıldızlar

Kutup Yıldızı (Polaris)

Kutup Yıldızı, bilimsel adıyla Polaris, küçük ayı takım yıldızının en göz alıcı yıldızı. Aslında 3 yıldızı da diyebiliriz. Polaris, tek bir yıldız değildir, üç tane yıldızdan oluşur. Ama aralarında bulunan Polaris A en parlak ve en büyük yıldızdır, bu yüzden diğerlerini gölgede bırakmayı başarır. Güneşten binlerce kat daha büyük ve parlaktır, rengi sarıdır, bu kadar net görmemizin sebebi de budur.

Yıldızların Hareketi ve Kutup Yıldızı
Uzun pozlama bir gökyüzü fotoğrafı. Ortada parlayan büyük yıldız Kutup Yıldızı’dır.

Neden Sabittir?

Kutup yıldızı yıllar boyunca insanlığa yol göstermiş ve yön bulmamızı sağlamıştır. Bugün pusulalar bile tam olarak kutup yıldızını hedef alır. Peki kutup yıldızı neden sabittir? Bu Düz Dünya mı demektir? Tabii ki böyle bir düşünce saçmalıktır. Aslında işi mantıksal olarak düşündüğünüzde neden sabit olduğunu anlayabilirsiniz. Kutup yıldızı dışındaki tüm yıldızlar gün içinde hareket etmektedir, tabii bunlar yıldızların hareketi değildir. Dünya kendi etrafında döndüğü için yıldızlar bize hareket ediyormuş gibi gelir, ancak Polaris için bu geçerli değildir. Kuzey kutbuna yakın bir yerde uzun pozlama fotoğraf çekerseniz, yıldızların 24 saatte çember çizerek ilerlediğini görecek ancak ortaya yaklaştıkça çemberin küçüldüğünü ve en ortada tek bir yıldız göreceksiniz. İşte bu Polaris!

Sanırım şimdi anlamaya başladınız. Polaris’in konumu kuzey kutbunun en orta noktasıyla eşittir, bu sebeple Dünya’nın dönmesi orada pek bir şey ifade etmez. Hala anlamadıysanız aşağıdaki resim anlamanıza yardımcı olacaktır.

Polaris (Kutup Yıldızı) Konumu
Kutup Yıldızı’nın (Polaris) Konumu

Dolayısıyla kutup yıldızı sadece kuzey yarım küreden görülebilir. Güney yarım kürede bu yıldızı görmeniz mümkün değildir. Güney yarım kürenin bir yıldızı var mıdır diye soracak olursanız, maalesef orada böyle bir yıldız bulunmuyor cevabını verebiliriz. Bulunduğunuz konuma göre kutup yıldızının konumu farklı olabilir. Eğer tam ekvator çizgisinde yer alıyorsanız, polaris ufuk çizgisinde olacaktır. Kuzey Kutbundaysanız, tam kafanızın üzerinde olacaktır. Türkiye’de İstanbul’da kuzeyde ufuktan 41 derece yukarıda Polaris’i görebilirsiniz. Ancak şehir ışıklarının fazla olduğu bir yerde bırakın Polaris’i görmeyi, bulutları dahi zor görürsünüz.

Bakmadan Geçme!  Uy Scuti: En Büyük Yıldız!

Yazımızın sonuna geldik. Siz bu yıldız hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın! Bilimle kalın!

Önceki İçerikTelefon Suya Düşerse Ne Yapılmalı?
Sonraki İçerikBlack Friday Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

  1. 10 bin yıllık tarihte bile kutup yıldızı aynı yerde. Az kafanızı çalıştırın. Milyon km hızla giden güneş sistemi nde bu mümkün mü. Dünya Düz. Ve hareketsiz. Önyargısız az ARAŞTIRIN

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın