Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Paraya ihtiyacımız olduğu zaman bankalar en yakın arkadaşımız olur. Ancak bankaların da sizinle arkadaş olmak için şartları vardır. Geliriniz, kefilleriniz, önceki harcamalarınız gibi bir çok etken göz önünde bulundurulur. Bankalar sizin bile tam olarak bilmediğiniz size ait verileri saklıyorlar. Bu yazımızda bu verilerle oluşturulan kredi notu nedir, ne işe yarar gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Kredi Kartlarında Bulunan CVC Kodu Nedir?

Kredi Notu

Bir banka size kredi vereceği zaman, o parayı geri alıp almayacağını bilmek istemektedir. Siz ödemelerini düzenli olarak yapan, borcu olmayan bir bireyseniz, bankadan kredi almanız daha kolay olacaktır. Eskiden kefil, teminat gibi yöntemler kullanan bankalar günümüzde kredi puanını kullanarak, eski yöntemlere pek başvurmazlar. Ancak borcunuz varsa, düzenli ödeme yapmayan bir bireyseniz size kredi vermek için eski yöntemlere başvurulmak zorunda kalınacaktır.

Bankalarla veya bankalar üstünden yaptığınız tüm işlemler Kredi Kayıt Bürosunda kayıt altına alınmaktadır. Evet, gönderdiğiniz 1 liranın bile kaydı tutulmakta ve saklanmaktadır. Tüm hareketleriniz incelemeye alınır ve analiz yapılarak kredi skorunuz ortaya çıkar.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi skorunu etkileyen birden fazla etken bulunmaktadır. Ülkemizde bunlar sırasıyla şöyledir:

  • Kredi Kartı ve Kredi Ödeme Alışkanlıkları %35
  • Mevcut Borç Durumu %35
  • Yeni Alınan Krediler %11
  • Kredi Kullanma Yoğunluğu %10
  • Diğer Etkenler %9

Sıralamadan da göreceğiniz gibi kredi skorunu en çok etkileyen şeyler borçlarınızı ödeme durumunuz ve mevcut durumunuzdur. Bu ikisinden tam puan alan bir bireyin notu da yüksek olacaktır.

Kredi Skoru

Kredi Notuna Göre Durum

Türkiye’de kredi notu sistemi 0-1900 arasındadır. Aşağıda kredi notunuzun kaç olması gerektiğini görebilirsiniz.

Kredi Notu: 0

Bankalarla şimdiye kadar hiçbir işiniz olmadıysa muhtemelen kredi skorunuz 0’dır. İlk defa bir başvuruya gittiğinizde sizin hakkında pek bilgi sahipleri olmadıkları için riskli grubunda sayılırsınız. Ancak gelirinize bağlı olarak kredi çekme şansınız var.

Kredi Notu: 1-699

Bu değerler arasında bulunan bireyler en riskli gruptadırlar. Yüksek ihtimalle borçlarınızı düzenli olarak ödememiş, öncesinde bankaların güvenini kaybetmiş bir kişisiniz. Kredi alma ihtimaliniz neredeyse 0’dır.

Kredi Notu: 700-1099

Her ay kredi kartınızın asgarisinden biraz daha fazlasını ödeyen, 100-200 lira borç bırakan ama ne olursa olsun eninde sonunda borcunu kapatan bir bireyseniz, bu grupta olmanız olası. Orta Riskli sınıfına giren bu skorlara sahipseniz, düşük bir ihtimalle kredi alabilirsiniz.

Kredi Notu: 1100-1499

Kredi skoru bu aralıkta olanlar az riskli sınıfına girenler. Gelirinize bağlı olarak kredi alabilirsiniz.

Kredi Notu: 1500-1699

Bu aralıkta bir nota sahipseniz iyi bir izlenime sahipsiniz demektir. Kredi almak için sizden kefil, teminat gibi şeyler çoğunlukla istenmez. Büyük ihtimalle de istediğiniz krediyi alabilirsiniz.

Kredi Notu: 1700-1900

Bu aralıkta bir skora sahipseniz, tam olarak bankaların aradığı müşterisiniz demektir. Kredi almak için önünüzde herhangi bir engel bulunmuyor, başvurunuz halinde herkesten daha kolay bir şekilde ihtiyacınız olan paraya erişebilirsiniz.

Nereden Öğrenebilirsiniz?

Bankalara başvuru yapmaya gittiğinizde kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. Evinizden bu notu öğrenmek isterseniz Findeks’i kullanarak 9,50TL karşılığında notunuzu kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Bakmadan Geçme!  Vadeli Hesap Nedir?

Yazımızın sonuna geldik. Sizin Kredi Notunuz kaç? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikAlgoritma Nedir?
Sonraki İçerikZaman Yolculuğu Konulu En İyi 5 Film
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın