Kredi Kartlarında Bulunan CVC Kodu Nedir?

CVC Kodu Nedir?

Gün içinde kullandığımız ve farkında olmadığımız birçok şifre ve kod bulunmaktadır. Bunlardan biri de CVV kodu. Kredi ve banka kartlarının arka yüzünde bulunan CVV, diğer isimleriyle CVC , CVV , CID nedir bu yazımızda öğreneceğiz.

Bakmadan Geçme!  Öğrenciler İçin Kredi Kartı Önerileri

Kart Güvenlik Kodu

Card Verification Code’un kısaltması olan CVV’nin Türkçe ismi Kart Güvenlik Kodu. Genellikle 3 veya 4 rakamlıdır ve tüm banka ve kredi kartlarında bulunur. Bu kod kartınızın şifresi değildir, güvenlik kodudur. Her banka bu koda farklı bir isim vermiştir. Mastercard CVC’yi kullanırken, Visa CVV, American Express ise CID ismini kullanmaktadır.

Visa ve Mastercard’larda bu kod kartın arka yüzünde bulunurken, American Express kartlarında kartın ön yüzünde bulunur.

Ne İşe Yarar?

Bu kod bildiğiniz gibi çoğunlukla internet üzerinden alışveriş yaptığımız zaman karşıya çıkar. Bu kod sayesinde internet üzerinden güvenle alışveriş yapabilirsiniz, kart şifrenizi girmenize gerek kalmaz. İnternet üzerinden alışveriş yapan biri değilseniz, bu kod sizin için pek de önemli değil demektir. Ama böyle dedik diye de bu kodu sağda solda paylaşmaya kalkmayın 🙂

Kodun Silinmesi Durumunda

Yoğun olarak kart kullanan biriyseniz, arkadaki 3 haneli bu kodun zamanla silinme olasılığı yüksektir. Bu gibi durumlarda kartınızı günlük hayatta kullanmaya devam edebilir ancak internetten alışveriş yapamazsınız. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız yapmanız gereken şey bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kartınızın yenisini talep etmenizdir.

Bakmadan Geçme!  Paypal Türkiye'den Neden Ayrıldı? Tekrar Açılacak Mı?

Yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda da kredi kartlarının arka yüzünde bulunan 3 haneli kart güvenlik kodunu (CVC) öğrendik. Siz internetten alışveriş yapıyor musunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

 

Önceki İçerikHafıza Sarayı (Mind Palace) Nedir? Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikEn İyi 4 PDF Görüntüleme Programı
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

  1. Bence gereksiz bir özellik bu CVC kodu denen şey. Ne işe yaradığını hala tam olarak anlayabilmiş değilim. İnternetten alışveriş yaparken zaten telefonumuza kod geliyor 3D Secure yöntemiyle alışveriş yapıyoruz. Buna ne gerek var ki?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın