Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı kullanmak istemek her zaman endişe verici bir düşünce olmuştur. Çünkü mutlaka bir tanıdığımız kredi kartı borçlarından kurtulamaz ve bu bize ders olmalıdır. Ancak bu görüş aslında yanlıştır. Sınırını bilen ve harcamalarını kayıt altına alan bir kişiyseniz kredi kartı kullanmak zarardan çok yarar getirebilir. Yeni bir kart çıkarmış olabilirsiniz ya da aklınızda bunun hakkında sorularınız olabilir. Bu yüzden yazımızda kredi kartı nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi sorulara detaylı bir şekilde cevap verecek, aklınızdaki tüm soruları yok edeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Kredi Notu Nedir?

Kredi Kartı

Günümüzde Dünya’nın her yerinde, özellikle Türkiye’de kredi kartı yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bütçenizdeki zorlanmaları hafifletmek amacıyla nakit ödemeye bir alternatiftir. Türkiye’de ilk defa 1968’de kullanılmıştır. Günümüzde Türkiye’de 60 milyona yakın aktif kredi kartı bulunmaktadır. Bu kartlar sayesinde POS cihazı bulunan mağaza ve marketlerden alışveriş yapabilir, internetten alışveriş yapabilir ve taksitle ürün alabilirsiniz. Taksitle ürün alabilmek en büyük özelliktir. Elden taksite göre çok daha mantıklı ve masrafsızdır.

Harcamalarını kontrol edemeyen veya yüklü borçlara giren kişiler kredi kartlarını kontrol edemezler. Borçları birikir ve sonuç mahkemelere kadar gidebilir. Ancak kartı kullanmayı bilen kişiler bu kartlar sayesinde hayatlarını kolaylaştırabilirler. Bu yüzden kart almadan önce kendinizi sorgulamayı unutmayın. Mümkünse kartınızla çok yüksek harcamalar da yapmayın.

Kredi Kartı Limiti

Bugün bir kart almak isterseniz tüm bankalardan alabilirsiniz. Gelirinize ve önceki banka geçmişlerinize bakılarak belirli bir limitte karta sahip olabilirsiniz. Bu limit 500TL’den başlayarak on bin TL’lere kadar gidebilir. Bir öğrenciyseniz ortalama 250-750TL limitli kartlara sahip olabilirsiniz. Asgari ücretli bir çalışansanız kart almanız zor olacaktır ancak 500-2000TL arası kart sahibi olabilirsiniz. Gelirinizle doğru orantılı olarak limitiniz arttırılacaktır. Kartı aldıktan sonra düzenli bir şekilde ödeme yaparsanız da banka limitinizi arttırmak isteyecektir.

Kart limitiniz dolduğunda daha fazla alışveriş yapamazsınız. Ödeme yaptığınızda yaptığınız ödeme kadar limitiniz açılır ve harcamaya devam edebilirsiniz.

Bakmadan Geçme!  Kredi Kartlarında Bulunan CVC Kodu Nedir?

Ödeme ve Faiz

Her banka kişiye göre aylık bir ödeme tarihi belirler. Bu dönem içinde kartınızdan harcama yaparsınız. Ve dönem sonunda minimum borcunuzun asgari tutarını ödemeniz istenir.  Asgari tutar o ay yaptığınız harcamanın %30-%40’ıdır. Ay sonunda asgari tutar ödemesini yapmazsanız diğer dönemin ilk 10 günü içerisinde hakkınızda hukuki işlem başlatılır. Ve o ay içinde ödemediğiniz miktara günlük olarak faiz işlemeye başlar. Bu faiz oranı bankalar tarafından açıklanır. Kişinin özelliklerine göre (Öğrenci, SSK’lı çalışan, Esnaf gibi) belirli bir faiz uygulanır. Ayrıca kredi kartlarının yıllık veya aylık olarak bir miktar vergi ödemesi gerekir. Öğrencilere bu vergi uygulanmaz.

Kredi Kartı

Taksit

Taksitlendirme, kredi kartlarının en büyük avantajlarından biridir. 3/6/9 aylık taksitlerle ürün alabilirsiniz. Uygulanan faiz oranları oldukça düşüktür. Yapılan taksitin uzunluğuna göre faiz artacaktır. Mesela 1000TL’lik bir ürünü 3 ay taksitle aldığınızda aylık 335TL toplamda 1005 lira ödersiniz. Ancak 1000TL’lik bir ürünü 9 ay taksitle aldığınızda aylık 115TL toplamda 1035 lira ödersiniz (Oranlar rastgele belirlenmiştir).

Ayrıca taksitli bir ürün alsanız da limitiniz ürünün fiyatından daha az olamaz. Taksitli bir alışveriş yaptığınızda ürünün normal fiyatı limitinizden düşer. Aylık olarak ödeseniz de borcunuz bitinceye kadar limitiniz dolu olacaktır. Bir örnek üzerinden anlatalım:

Kart limitimiz 2000TL olsun. 1500TL’ye 3 taksitli bir ürün aldığımızı ve hiç faiz olmadığını düşünelim. Yani 3 ay boyunca aylık 500TL ödeme yapmanız gerekiyor. Ancak siz o ürünü aldığınız an kartınızdaki 2000TL’lik limitten 1500 düşecek ve 500TL limitiniz kalacak. İlk ay sonunda ilk taksiti ödediğinizde limitinizde 500TL daha açılacak ve 1000TL limitiniz olacaktır. Borcunuz bitinceye kadar da bu böyle devam edecektir.

Taksiti tarihinden önce tamamen kapatamazsınız ve tarihinden sonra da ödeyemezsiniz. İki türlü de ceza yersiniz.

Ülkemizdeki Durum

Türkiye’de şu an kredi kartı borcu olmayan kişi sayısı çok azdır. Bunun sebebi bilinçsiz ve kontrolsüz harcamadır. 1500TL maaş alan bir kişi 2000TL limitli kartta maaşından çok harcama yapar ve ödeyemeyecek hale gelir. Bu gibi durumların çok artması ile devlet olaya el atmıştır ve bazı kısıtlamalar getirmiştir. Mesela telefonların taksitle alınmasının engellenmesi bu yüzdendir.

Bakmadan Geçme!  Öğrenciler İçin Kredi Kartı Önerileri

Eğer ki sizde yeni bir kart kullanıcısıysanız veya kart alacaksanız, gelirinizi ve ödeme sınırınızı belirlemeli ona göre bir kart almalısınız. Ayrıca yapacağınız harcamaları kayıt altına almalısınız, çünkü kart kullanımı insanlarda para harcamıyormuş hissiyatı uyandırır.  Kısacası dikkatli olmazsanız, başınız ağrıyabilir. Yazımızın sonuna geldik. Siz hiç kredi kartı kullandınız mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikHavacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir?
Sonraki İçerikBilişim Sistemleri ve Teknolojileri Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın