Yeni Bir Gezegen Avcısı! Keşif Uydusu TESS

tess

Merhaba! Bu yazımda sizlerle birlikte yine uzaya çıkıyoruz! Biraz bilim hakkında içerik paylaşayım diye düşünürken NASA’nın Türkiye saatiyle bu gece Falcon 9 ile Dünya dışına göndereceği TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) aklıma geldi ve “ne duruyorum, hemen yazayım!” dedim.

Bakmadan Geçme!  Mars'taki Gözümüz: Curiosity

16 Nisan 2018

Bugün günlerden 16 Nisan. Yani ben bu yazıyı paylaştıktan bir kaç saat sonra TESS isimli kaşif uydusu Falcon 9 yardımıyla Dünya’nın yörüngesine bırakılacak. Amerika saatiyle öğleden sonra 6.32’de fırlatılacak aracı biz Türkiye saatiyle gece 1.32’de canlı olarak izleyebileceğiz.

TESS’in Görevi

Bu aracımızın görevi Kepler’den farksız. Kepler’den daha iyi bir uzay teleskopuna sahip olan TESS, yeni gezegenleri, yıldızları ve diğer cisimleri incelemek için uzaya çıkacak. Görüş açısı Kepler’den 400 kat daha büyük olduğu söylenen bu Transiting Exoplanet Survey Satellite’in marifetini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Görev süresi 2 yıl olarak düşünülen bu aracın bir sorun oluşmazsa beş yıldan fazla kullanılacağı düşüncesindeyim.

Ayrıca bu araç MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve NASA ortaklığıyla yapılan bir proje. Anlayacağınız en iyi bilim adamlarının elinden çıktı diyebiliriz. Bu bilim insanlarının iddialarına göre de Dünya’ya benzer bir çok gezegeni TESS ile bulabilirlermiş.

tess keşif aracı

Başka Bir Yaşam Formu?

Bu aracın gönderilmesiyle yaşam olan bir gezegen bulunabilir mi sorusu akıllara geliyor. Birçok gezegeni inceleyecek olan bu araç, tabii ki Dünya’ya benzeyen birçok gezegeni de inceleyeceğini unutmayalım. Devasa mesafelerden içinde ne olduğu bilinmese de, bazı gözlemler sonucunda gezegenlerin nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlayabiliyoruz. Yüzlerce yeni gezegen inceleyecek TESS’in illa ki insanlığı meraklandıracak bir keşif yapmasını bekleyebiliriz.

Birçok yıldızında yörüngesini inceleyerek gelecekte bize benzer bir gezegen bulabilir belki, kim bilir?

Ayrıca, gece uyumazsanız bu şöleni izlemeyi unutmayın! Eklemek ve sormak istediklerini yorum olarak yazabilirsiniz.

 

Önceki İçerikBütçenize Göre En İyi Oyun Laptopları
Sonraki İçerikEn İyi 10 TRAP Parçası
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın