Işık Hızını Geçmek Mümkün Mü?

Işık Hızını Geçmek Mümkün Mü?

Her zaman daha hızlı olmak istemişizdir. Arabamız daha hızlı olsun, bir yerden bir yere daha hızlı varalım, hızlıca çalışalım, hızlıca işlerimizi bitirelim, kısaca hepimiz hep daha hızlısını isteriz. Bunun sebebi insan ömrü kısıtlıdır ve kaybedilecek vakit yoktur. Bazılarımız için ise hız sadece bir eğlence biçimidir. Öyle ya da böyle, hayatımızın her anında hıza ihtiyaç duyarız. Bu yazımızda sizlerle bildiğimiz en yüksek hız olan Işık Hızı’nı inceleyeceğiz. Işık hızı nedir, Işık Hızını geçmek mümkün mü gibi sorulara cevap arayacağız.

Bakmadan Geçme!  Uy Scuti: En Büyük Yıldız!

İlk olarak ışık hızı basitçe ve kısaca nedir öğrenelim.

Işık Hızı

Işık hızı, adından da anlaşılacağı üzere saniyede ışığın aldığı mesafeye verilen isimdir. Bilinen en hızlı şey ışıktır ve bu da ışık hızının en hızlı hız olduğu anlamına gelir. Bu komplike cümle kafanızı karıştırmasın. Aslında çok basit. Bir maddenin ulaşabileceği en yüksek hız sınırı ışık hızıdır. Daha da basite indirgeyecek olursak, ışık hızı saniyede 300.000 kilometreye eşdeğerdir. Daha daha basitçe anlatacak olursak, ışık hızıyla giden bir araca binerseniz Güneş’e ulaşmanız 7 dakika sürecektir. Normal bir arabayla gitme şansınız olsa Güneş’e varmanız yaklaşık 200 yıl sürer. Şimdi tam olarak anlamışsınızdır.

Böylesine yüksek bir hıza ulaşabilirsek galaksiler arası yolculuklar yapabilir, zamanı kontrol edebilir ve hayal bile edemeyeceğimiz nice şeyler yapabiliriz. Peki ya, ışık hızına ulaşabilir veya onu geçebilir miyiz?

Işık Hızını Geçmek

Tam bir bilim kurgu başlığı. Einstein’in Göreceliğine ve günümüz bilim Dünyasının tüm araştırmalarına rağmen bildiğimiz tek şey ışık hızını geçebilen bir madde olmadığıdır. Bu yüzden ışık hızını geçme fikri bilim kurgu filmlerinden öteye gitmeyecektir.

Zaten günümüzde bile insanoğlunun ulaştığı en yüksek hız, ışık hızının yanında sinek gibi kalır. İnsanlığın şimdiye kadar ulaştığı en yüksek hız 250.000 km/saat’dir. Işığın hızı ise 1.079.252.850 km/saat’dir.

Peki ya Işık Hızına Ulaşmak?

İşte bu tartışılan bir konudur. Öncelikle yine Göreliliğe göre, ışık hızına ulaşmak için her hangi bir kütleye sahip olmamak gerekir. Bu da günümüz teknoloji ile akıl almaz bir olaydır. Bu yüzden ışık hızında ilerlememiz imkansızdır. Ancak ışık hızının %90’ı kadar hızlı olmamız bilime göre mümkündür. Gerçekten üst düzey teknoloji ile bu başarılabilir. Ancak böyle bir hızda insan vücudunun nasıl bir tepki vereceğini bilmek çok zor.

Işık Hızı

Işığın yenildiği tek şey

Bu kadar hızlı ve kuvvetli bir gücü etkisi altına almak gerçekten zor bir iştir. Ancak ışığında kaçamadığı bir yer vardır; Kara delikler. Kara delikler o kadar güçlü bir çekim kuvvetine sahiptirler ki, ışık bile ondan kaçamaz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hemen aşağıdaki butona tıklayarak kara delikler hakkındaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Bakmadan Geçme!  Evrenin En Gizemli Gök Cismi - Kara Delik Çeşitleri

Yazımızın sonuna geldik. Sizin Işık Hızını Geçmek hakkındaki görüşleriniz neler? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum olarak belirtmeyi unutmayın! Bilimle kalın!

Önceki İçerikTürk İşletim Sistemi Pardus Nedir?
Sonraki İçerikSosyal Medya Sitelerinden Para Pazanmak
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın