IPTV Nedir? Ne İşe Yarar?

IPTV Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternetin teknolojinin merkezi haline gelmesiyle, tüm gelişmeler internete uyarlanıyor. Televizyonun bile artık yavaş yavaş teknolojiden geri kalmasıyla, televizyon kanalları da internete giriş yaptılar. 10 yıldır hayatımızda olan ve gelişmeye her gün devam eden IPTV nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  IGTV Nedir? Nasıl Kullanılır?

IPTV

IPTV’yi basitçe anlatacak olursak, internet televizyonu diyebiliriz. Yani internet protokolü üzerinden görüntü ve ses aktarımı. Televizyonda ise bu durum uydudan veya kablolu bağlantıdandır. Anlayacağınız internet üzerinde izlediğiniz o tüm tv kanalları IPTV mantığıyla çalışır. Youtube daha popüler olmadan ve canlı yayın özelliğini sunmadan önce hepimiz internet üzerinden tv-izle gibi sitelere girip kanalları izlerdik. İşte bu IPTV. Günümüzde ise sistem biraz daha değişti. Artık bu sisteme büyük firmalar ve kanallarda dahil olmaya karar verdi. Ve eskisi gibi bedavaya da bu sistemi sunan pek yok.

IP TV Alıcıları

İnternetin bu kadar gelişmesi ve hayatımızın her anına dahil olmasıyla birlikte IP TV’lerde gelişti. Aynı uydu alıcısı gibi satılan ve bilgisayara bağlanarak tüm kanallara erişim sağlayabildiğiniz alıcılar bulunuyor. Digiturk, D-Smart gibi alıcıları almaktansa daha uygun fiyatlara bu alıcıları alarak tüm kanallara özgürce erişebiliyorsunuz.

Ancak şöyle bir durum var, bu alıcılar interneti kullandığı için 8 veya 16 mpbs internet size yetmeyecektir. Ayrıca kotalı bir internette ay sonunda muhteşem bir faturaya sebep olabilir.

IPTV Arayüzü
Örnek bir IPTV Arayüzü

Nereden Alınabilir?

wmaraci.com , r10.net gibi webmaster sitelerinden ucuz fiyatlara satın alabilir ya da, gittigidiyor, sahibinden, n11 gibi sitelerden alıcısını alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak tabii ki IPTV’ninde aylık veya yıllık ödemesini yapmanız gerekiyor.

Kalite

4K bir televizyondaki kadar kaliteli bir görüntü almayacaksınız. Ancak HDTV olarak kullanmanız mümkün. Yani kalitesi de sizi üzmeyecektir. Büyük ihtimal 1366×768 çözünürlüklü monitörünüzde kullanacaksınız. Bu yüzden pek sıkıntı yapmanıza gerek yok.

Bakmadan Geçme!  16 Mpbs, 32 Mpbs Ne Demektir?

Yazımızın sonuna geldik. Basitçe IPTV nedir anlatmaya çalıştım. Bu konuyu bilimsel amacıyla okuduysanız, wikipedia gibi sitelere girerek daha bilimsel bir şekilde öğrenebilirsiniz. Peki siz IPTV hiç kullandınız mı? Bu konu hakkında düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikİktisat Bölümü İş Olanakları
Sonraki İçerikGöz Tansiyonu Nedir? Neden Olur?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın