İnternet Nasıl Oluştu? ARPANET

arpanet

Hayatımızın her anında internet hem bir ihtiyaç hem de bir iletişim aracı. Bankacılık işlemlerinden, mesajlaşmaya kadar tüm işlemlerimizde interneti kullanıyoruz. Peki hiç düşündünüz mü, internet nasıl oluştu? Bu yazımızda sizlerle birlikte internet kavramının ilk ortaya çıkışını yani ArpaNET inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  16 Mpbs, 32 Mpbs Ne Demektir?

Bir bilgisayar veya akıllı telefon internet olmadan ne işe yarar ki? Aslında bir çok işe yarar ancak, internet olmasaydı bilgisayarlar sadece iş için kullanılırdı. Önceki yazılarımızda ilk bilgisayarın ne olduğunu ve neden kullanıldığını açıklamıştık. Bu yazımızda da ilk internetin nasıl ortaya çıktığını öğreneceğiz. Aslında ilk bilgisayarın oluşumu da, ilk internetin kullanımı da benzerlik gösteriyor.

ArpaNET

ARPANET (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı), Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından 1969 yılında hayata geçirilmiştir. ArpaNet’in amacı bazı verilerin bakanlık içinde birbirlerine iletmeyi sağlamaktı. Yani birkaç cihaza bağlı bir yazılımdı. E-Posta, Dosya Aktarımı ve Ses Aktarımı yapabiliyordu. Yani bir bilgisayardan diğerine kablo yardımıyla dosya aktarılıyordu. İşte internetin oluşumu böyle oldu. Aslında ilk başta herkese açık bir sistem olarak oluşmadı.

ArpaNet sadece 4 cihazın bağlantısıyla oluşturuldu, bunların konumları:

  • Utah Üniversitesi
  • Kaliforniya Üniversitesi
  • Stanford Araştırma Enstitüsü
  • Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara Kampüsü
arpanet ağ haritası
ARPANET Ağ Haritası, 1980

İlk Veri Paylaşımı

İlk veri gönderimi 29 Ekim 1969, 22.30’da Kaliforniya Üniversitesi öğrencisi Charley Kline tarafından başlatıldı. “Login” kelimesi mesaj olarak gönderilmiştir. İletinin L ve O harfleri sorunsuzca ulaşmıştır ancak diğer harflerin ulaşması 1 saati bulmuştur.  Yani internet ile gönderilen ilk mesaj “Lo”’dur.

ArpaNet sayesinde internetin temelleri atıldı ve 1971 yılında ilk e-posta, 1973 yılında ilk dosya paylaşımı yapıldı. Ses aktarımında ArpaNet başarılı olamadı. Uzun bir süre boyunca ses aktarımı muamma olarak kaldı. Daha sonra kendini geliştirdi, Dünya’ya açıldı, internet oldu ve günümüzdeki halini aldı.

Bakmadan Geçme!  Tarihte Bugün: Bilgisayarın Atası "ENIAC"

Bugün günde milyonlarca kişi interneti aktif olarak kullanıyor, bizde bu kişilere dahiliz. Peki ya internet olmasaydı? Bu konu hakkında çok fazla tartışma başlığı oluşturulabilir. Sizde bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikAdil Kullanım Kotası (AKK) Nedir?
Sonraki İçerik1000TL’den Daha Ucuz Xiaomi Modelleri
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın