Instagram’dan Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

Instagram'dan Alışveriş Yapmak

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle, kıyafetten yemeğe kadar her şeyimizi internet üzerinden alır olduk. Haliyle, e-ticaret sitelerinden sonra sosyal medya üzerinde de bazı mağazalar oluşturuldu. Bunlara en büyük örnek ise Instagram. Son zamanlarda her sayfada Instagram butiklerinin reklamlarını görür olduk. Bazı ürünler de gerçekten dikkatimizi çekmeyi başarıyor. Peki Instagram’dan Alışveriş yapmak güvenli mi? Yazımızda bu soruya cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Amazon ve Türkiye

Artık bir ürünü almak için dışarıya çıkıp gezmektense oturduğumuz yerden beğenmek ve sipariş vermek işimize geliyor. Durum böyle olunca, neredeyse tüm mağazalar internet şubelerini oluşturmaya başladı. Küçük esnaflar ve butikler de boş durmadı, onlar internet şubesi yerine, sosyal medya üzerinde kendi ürünlerini satmaya başladılar.

instagram'dan alışveriş

Instagram’dan Alışveriş

“iKİ ÇİFT AYAKKABI 99,90tl!”

Bu yazıyı takip ettiğiniz sayfanın paylaştığı gönderilerde veya butik sayfaların hesaplarında mutlaka görmüşsünüzdür. Belki de dikkatinizi çekmiştir ve incelemeye başlamışsınızdır. Ama bu ürünleri inceledikten sonra, hep aklınıza gelen soru aynı olmuştur: “Güvenilir Mi?”.

Gerçek Mağaza

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki, Instagram’daki ve diğer sosyal medyadaki butik hesapların neredeyse hepsinin gerçek mağazaları bulunmaktadır. Mağazalarının adreslerini öğrenmek güveni arttıracaktır ve herhangi bir sorun halinde mağazaya gitme şansınız olacaktır.

Sadece internet üzerinden satış yapan mağazaların kendi siteleri vardır ve bu siteleri SSL sertfikasına sahip olup ödemeler 3D Secure yoluyla yapılmaktadır. Bu yüzden o siteler daha güvenilirdir.

Fatura’nın Önemi

Ürünü almadan önce fatura kesilip kesilmediğini ürün sahibine sormayı unutmayın. Eğer ki fatura olmazsa hem mağaza suç işlemiş olur, hem de ürün hakkında herhangi bir hakkınız bulunmaz.

Ödeme

Ürünü alacağınız zaman ödemenin nasıl olacağına dikkat edin. Herhangi bir güvenlik önlemi alınmadan yapılan ödeme riskli bir işe girişmek demektir. “Kardeşim sen şu hesaba parayı yatır, biz ürünü sana en yakın zamanda kargolarız.” sözüne güvenmek mantıklı değildir ve güven gerektirir.

İade ve Değişim

Faturanın önemini bir kez daha hatırlatan iade ve değişim hakları. İade ve Değişim yapmanız için fatura şart. Ayrıca ürünü almadan önce satıcıya iade ve değişim yapılıp yapılmayacağını sormayı unutmayın. Yoksa ürün elinizde patlayabilir.

Referans

Alacağınız ürünün satıcısının referanslarına bakmayı unutmayın. Hatta daha önceden aynı mağazadan ürün almış biriyle konuşmanız çok daha iyi olacaktır.

Bakmadan Geçme!  Facebook Neyimizi Çaldı? Bizi Bizden Daha İyi Tanıyorlar!

Yazımızın sonuna geldik. Peki siz Instagram’dan Alışveriş yaptınız mı? Tecrübelerinizi, görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikÖğrenciler İçin Kredi Kartı Önerileri
Sonraki İçerikEn İyi Video Düzenleme Programları
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

2 YORUMLAR

  1. İyi günler ,
    Annemin isteğiyle birkaç kez alışveriş yaptım insta butiklerden. şimdiye kadar bir problem yaşamadık umarım yaşamayız.

  2. Instagram üzerinden satış yapan bir dükkan varsa, onun sosyal medyadaki veya internet üzerindeki diğer var olduğu yerleri inceleyin. N11, Gittigidiyor gibi sitelerde mağazaları varsa oralardan almanız daha güvenilir olacaktır. Bende 1 kere instagram üzerinden alışveriş yapmıştım, ayakkabı almıştım 100 liraya ama kaliteli bir şey beklemek tabii ki saçma olur.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın