IMEI Nedir? Ne İşe Yarar?

IMEI Nedir? Ne İşe Yarar?

Hepimizin bir T.C Kimlik Numarası var değil mi? Her arabanın bir plakası vardır, bu da kimlik numarası gibidir. Peki ya teknolojik cihazlarda durum aynı mıdır? En azından telefonlar için bu soruya evet yanıtını verebiliriz. Ancak, bu telefon numarası değil, her telefonun sahip olduğu kimlik numarasından bahsediyoruz. İşte biz telefonların kimlik numaralarına IMEI diyoruz.

Bakmadan Geçme!  Android Root Nedir?

IMEI Nedir?

Hepsi birbirinden farklı 15 adet rakamdan oluşan IMEI, bir nevi telefonların kimlik numarasıdır. Akıllı telefonlardan ilk telefonlara, sabit telefonlardan eski telefonlara kadar her telefon bir IMEI numarasına sahiptir.

IMEI

IMEI Ne İşe Yarar?

Türkçe anlamı, Uluslararası mobil cihaz kodu olan IMEII, her telefonda bulunması gereken (ve bulunan), cihazlarımızın kayıt altında bulunmasını sağlayan ve bu sayede bir çok kolaylık yaratan kimlik numarasıdır. Peki bu IMEII numarası ne işe yarar?

  1. Her telefona ayrı bir IMEII numarası bulunması dolayısı ile, eğer ki telefonunuzu kaybeder veya çaldırırsanız bu kod sayesinde devlet telefonunuzun konumuna ulaşabilir.
  2. Cihaz kodu ayrıca bir telefonun hangi ülkeye ait olduğunu belli eder. Almanya’dan satın alınan bir telefonun cihaz kodundan ötürü Türkiye’ye ait SIM Kartı takamazsınız, cihaz kodu dolayısı ile farklı bir ülkenin hattını kullanmanız mümkün olmayacaktır. Yurt dışından satın aldığınız telefonları ülkemizde kullanmak için başvuru yapmalı ve cihaz kodunu değiştirmelisiniz.
Bakmadan Geçme!  Yurtdışından Telefon Getirmek Mantıklı Mı?

Bu yüzden mobil cihaz kodunuzu bir an önce öğrenmeli ve bir yere kaydetmelisiniz.

IMEI Kodu Nasıl Öğrenilir?

Telefonun işletim sistemi fark etmeksizin, arama kısmına “*#06#” tuşlarsanız, 15 haneli mobil cihaz kodunuzu anında öğrenebilirsiniz. Ya da telefonunuzun bataryası çıkıyorsa, bataryayı çıkararak arkasındaki bölmeden de numaranızı öğrenebilirsiniz. Mutlaka öğrenip başka bir yere kaydetmelisiniz, bir gün gerçekten ihtiyacınız olabilir.

IMEI Numarası

IMEI Kodu Çalınabilir/Kopyalanabilir Mi?

Maalesef bu sorunun cevabı evet. Ancak çalmanın veya kopyalamanın ülkemizde de dahil olmak üzere bir çok ülkede ağır cezaları bulunmaktadır. İkinci el telefon satıcıları bu numarayı kafalarına göre değiştirmektedir, bu da sizin o telefonları almanız halinde suç işleyeceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden, ikinci el bir telefon almadan önce kontrollerini tam olarak yaptığınızdan emin olmanız gerekmekte.

Bakmadan Geçme!  AliExpress'ten Teknolojik Ürün Alınır Mı?

Yazımızın sonuna geldik. Siz Uluslararası mobil cihaz kodunuzu öğrenebildiniz mi? Sorularınızı ve görüşlerinizi hemen aşağıdan yorum yazarak belirtebilirsiniz!

Önceki İçerikİnstagram Keşfet Sayfasına Nasıl Çıkılır?
Sonraki İçerik3D Modelleme Programları
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın