İlk Akıllı Telefon: IBM Simon

ibm simon

Akıllı telefonlar hayatımızın her anında bizlerle birlikte. 10 yıl kadar önce hayatımıza giren bu cihazlar sayesinde bugün bir çok işimizi daha kolay halledebiliyoruz. Peki hiç düşündünüz mü, ilk akıllı telefon neydi? Bu yazımızda bu sorunun cevabı olan IBM Simon’u inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Tarihte Bugün: Bilgisayarın Atası "ENIAC"

Çoğumuzun cep telefonu macerası Nokia 3310 ve diğer modelleri ile başladı. Daha sonra kaydırmalı, kapaklı, renkli ekranlara sahip telefonlara geçtik. En sonunda, dokunmatik, akıllı telefonlar hayatımıza girdi. Ve bugün hepimizin akıllı telefonu var. Bu yazıda sizlerle birlikte, bugün kullandığımız akıllı ve dokunmatik telefonların atası olan cihazı inceleyeceğiz: IBM Simon. Bakalım neymiş bu Simon..

Akıllı Telefonun Atası IBM Simon

1993 senesinde IBM ve BellSouth ortaklığında yeni bir cihaz üretildi. Bu cihaz diğer cihazlardan farklı olarak dokunmatik bir ekrana sahipti ve takvim, e-posta, saatler, ajanda, not defteri ve oyunlara sahipti. Bu cihaza cep bilgisayarı, cep telefonu, faks cihazı, çağrı cihazı dendi. En sonunda karar verildi, bu bir akıllı telefondu.

Cihazın üzerinde herhangi bir tuş takımı bulunmuyordu, özel bir kalemle veya parmakla ekranında işlem yapılabiliyordu. Ayrıca hafıza kartı desteği bulunuyordu ve T9 özelliği de vardı! 1MB Ram boyutu bulunmaktaydı. İşletim sistemi Zaurus’du.

1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 900$ ile 1100$ arasında bir fiyatta satışa sunuldu. Daha sonra fiyatı 500$’a kadar düştü. Tahminlere göre toplam 50.000 adet satılmış.

ibm simon
IBM Simon

IBM Simon, 2 bataryaya sahipti ve bir çok bağlantı kablosu bulunmaktaydı. Telefonun bataryası 1 saat dayanabiliyordu. Ayrıca bu cihaz, özel bir adaptör kablosu ile bilgisayarlara bağlanabiliyordu ve faks cihazına bağlanıp faks gönderebiliyordu. Yani bu cihaz o yıllarda gelecekten gelmiş gibiydi.Kendisi günümüzdeki akıllı telefonların birçok konuda öncülüğünü yapmıştır. Tabii günümüzde bu cihaz antikacılar ve telefon koleksiyoncularının dışında kimsenin ilgisini çekmeyecektir 🙂

Bakmadan Geçme!  Yapay Zeka Hangi Mesleklerin Sonunu Getirecek?

Bu yazımızda akıllı telefonların atası olan IBM Simon’u inceledik. Bu cihaz hakkındaki görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtebilirsiniz!

Önceki İçerik1000TL’den Daha Ucuz Xiaomi Modelleri
Sonraki İçerikGoogle Hangouts Nedir? Ne İşe Yarar?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın