IGTV Nedir? Nasıl Kullanılır?

IGTV Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram gün geçtikçe kendini daha çok geliştiriyor. Hızla diğer sosyal medya platformlarını geride bırakan Instagram, fotoğraftan sonra video işine de giriş yaptı. Bu yazımızda Instagram’ın yeni video platformu olacak olan IGTV Nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Youtube Premium Nedir? Ne İşe Yarar?

Instagram’da uzun bir süredir hikaye özelliği bulunuyor. Hikayenizde 15 saniyeye kadar video paylaşabiliyorsunuz. Hesabınızda da 1 dakikaya kadar video paylaşabiliyorsunuz. Ancak Instagram, Youtube’nin yanında daha kişisel bir ortam ve para kazanmak gibi özelliği yoktu. Son güncellemelerle Instagram’a ait olan IGTV hizmete girdi. Ve böylece Instagram’da Youtube gibi bir platform olma yolunda ilk adımları attı.

IGTV

Ayrı bir uygulama olarak indirilen ama Instagram üzerinden de kullanılabilecek olan Instagram TV, yayıncıların dikey ekranda yayın yapmasına ve para kazanmasına imkan tanıyor. Aynı Youtube gibi, Instagram hesabınızı IGTV’ye bağlayarak videolarınızı paylaşmaya başlayabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz. Paylaştığınız içerikleri keşfette takipçiniz olmayan kişilerde görebilecek ve izleyebilecekler.

Bu platform, tüm özellikleriyle Youtube ile karşılaştırmaya girmez. IGTV’nin özelliği, sadece dikey videolar, 10 dakika sınırı. Yani aslında bu yeni platformu Scorp, Youtube karışımı gibi bir şey olarak düşünebilirsiniz.

IGTV

IGTV Özellikleri

  • Instagram TV’deki paylaşımlar sadece dikey olacak, yatay video izlemeniz mümkün değil.
  • Minimum 15 saniye, maksimum 10 dakika uzunluğunda videolar olacak.
  • Herkes kişisel hesabından IGTV hesabı açarak paylaşımlar yapmaya başlayabilecek.
  • Youtube’daki abonelik sistemi burada da geçerli.

Kısacası IGTV mobil odaklı bir video platformu olarak hazırlandı. Instagram üzerinden bu yayınları yapan kişileri bulup takip edebilirsiniz, ancak isterseniz Instagram TV uygulamasını da indirip sadece bu platformda takılabilirsiniz.

Instagram TV Google Play’den İndirmek İçin Tıklayın

Instagram TV App Store’dan İndirmek İçin Tıklayın

Şimdilik geliştirilme aşamasında olan bu platform gün geçtikçe daha çok gelişecek. Kim bilir, yeni fenomenler yakında bu platformdan çıkabilir. Instagram’ın girdiği işlerin çoğunda başarılı olduğunu düşünürsek, Instagram TV’nin başarılı olma ihtimali yüksek. Bakalım zaman bize ne gösterecek.

Bakmadan Geçme!  Instagram'dan Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

Yazımızın sonuna geldik. Sizin Instagram TV hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikİstatistik Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?
Sonraki İçerikParalel Evren Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın