IC 1101: En Büyük Galaksi!

galaksi

Bildiğiniz gibi Samanyolu Galaksisi’nin içinde yaşıyoruz. Ve bizim galaksimiz gibi evrende sayısız galaksiler ve galaksi kümeleri bulunuyor. Peki biliyor musunuz, bildiğimiz en büyük galaksi hangisi? Bu yazımızda sizlerle bilinen en büyük galaksi IC 1101’i inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Uy Scuti: En Büyük Yıldız!

Bir önceki bilim yazısında sizlerle en büyük yıldız olan Uy Scuti’yi incelemiştik. İsterseniz yukardaki linke tıklayarak o yazıya gidebilirsiniz. Bu yazımızda da en büyük galaksiyi inceleyeceğiz.

Galaksi, kütle çekim kuvveti sayesinde milyonlarca yıldızları bir arada bulunduran bir sistemdir. Yani Dünya üzerinden örnek verecek olursak, Dünya’mızın merkezinde bir çekirdek var ve yer çekimi kuvveti sayesinde Dünya’nın çekirdeğinden gökyüzüne kadar her şey bir arada durmayı başarıyor. Galaksilerde de aynı şekilde merkezdeki kuvvet sayesinde etrafındaki cisimler buraya bağlı durumda. Samanyolu Galaksi’sini hepimiz biliyoruz, içinde bulunduğumuz galaksi olur kendileri. Bize en yakın galaksi de Andromeda Galaksisi. Bu galaksiler orta boyutta galaksiler. Peki bildiğimiz evrendeki en büyük galaksi hangisi? Bu sorunun cevabı “IC 1101”

IC 1101

IC 1101, Başak Takımyıldızı bölgesinde bulunan Abell 2029 galaksi kümesinde bulunuyor. Dünya’dan 1,04 milyar ışık yılı uzaktadır, bu da demek oluyor ki oraya ulaşmamız imkansız. Tahminlere göre içinde 100 Trilyondan fazla yıldız bulunmaktadır ve bir ucundan bir ucu 6 milyon ışık yılı uzaktır. Samanyolu ile karşılaştıracak olursak, Samanyolu 200 milyar yıldız içerir yani IC 1101’den 500 kat daha az yıldız. Samanyolu’nun çapı 100.000 ışık yılıdır yani 60 kat daha küçük. Aşağıdaki fotoğrafta Samanyolu ve IC 1101 galaksilerinin büyüklük karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz.

ic 1101
Samanyolu ve IC 1101 Galaksilerinin Karşılaştırması

Günümüzde bilinen en büyük galaksi bu bu galaksimiz. Ancak teknoloji gelişiyor ve bilimsel çalışmalar gün geçtikçe hız kazanıyor. Bu yüzden bilim adamlarının daha büyük galaksiler keşfedeceklerini düşünüyorum. Devasa bir evrende eminim bu galaksiden daha büyük binlerce galaksi bulunmaktadır. Yanlış anlaşılmasın, bu galaksi zaten devasa boyutlarda ancak daha büyüğü illa ki vardır diyorum.

Bakmadan Geçme!  Güneş Nasıl Yok Olacak?

Yazımızın sonuna geldik. Evrenimizdeki maddeleri incelemeye önümüzdeki yazılarda devam edeceğim. Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum yazarak belirtmeyi unutmayın! Bilimle Kalın!

Önceki İçerikTüm Zamanların En İyi 10 EDM Parçası
Sonraki İçerikGüneş Sistemindeki Cüce Gezegenler
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın